سایت جامع خودرو در ایران


» منافع برباد رفته شهر و شهروندان ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷منافع برباد رفته شهر و شهروندان

تاوان دوربینی خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده جفت و فرد که از سه‌شنبه گذشته و بدست شهربانی راهور تهران بزرگ متوقف شده است همچنان واکنش نمایندگان مردم در سنا شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر تهران را به‌دنبال دارد.

اگرچه طرح کاهش مصوبه هیأت وزیران و ابلاغ وزیر کشور را در پرونده خود دارد ولی از میانه هفته گذشته شهربانی راهور تهران به‌انگیزه آنچه‌که شلوغی مراکز معاینه فنی تهران می‌نامید به‌چهره یکجانبه اقدام به توقف تاوان دوربینی خودروهای فاقد معاینه فنی کرد. این در حالی است که در میان خودروهای مراجعه‌کننده به مراکز معاینه فنی نمونه‌هایی از خودروهایی نگریستن شد که با هستی گذشت ۸و حتی ۱۰سال از زمان فرآوری برای نخستین بار به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده بودند.

البته سردار موسی امیری، جانشین رئیس شهربانی راهور ناجا پس از نامه دفتر حمل‌ونقل شورای‌عالی شدامد کشور به شهربانی درباره ممنوعیت لغو یکسویه اجرای طرح کاهش اعلام کرد که این اقدام موقتی بوده و تا ۱۷مهرماه پیوستگی خواهد داشت. طرح کاهش، اقدامی عملی است که پژوهش ها دم از چند سال پیش انجام شده و تجربه‌های میان‌المللی متعددی نیز در تنظیم دم لحاظ شده است. اجرای این طرح مؤثر در ابتدای فصل پاییز که با سرد شدن هوا، پدیده وارونگی دما نیز روی می‌دهد این امید را در دل شهروندان برپایی کرد که شاید امسال آلودگی خودروها به‌انگیزه معاینه فنی و مهار بیشتر از سال گذشته کمتر شود.

این در حالی است که مسئول اصلی برنامه‌ریزی و رویارویی با آلودگی هوا دولت است. درباره توقف طرح کاهش از سوی شهربانی راهور، عبدالرضا عزیزی عضو کمیسیون اجتماعی سنا شورای اسلامی گفت: متأسفانه گواه قربانی شدن منافع شهر و شهروندان هستیم.

به گفته نماینده مردم شیروان در سنا شورای اسلامی عدم‌پشتیبانی از طرح‌های اجرایی در زمینه کاهش آلودگی هوا و عدم‌پشتیبانی از حمل‌ونقل همگانی که به کاسته شدن از آلودگی هوا می‌انجامد، نه‌تنها مطابق قانون نیست بلکه ظلمی آشکار به عموم شهروندان است که البته دود دم به چشم خود مسئولان و خانواده‌هایشان نیز می‌رود. عزیزی با تأکید بر اینکه ناوگان فرسوده حمل‌ونقل شخصی و همگانی و نیز انبوه موتورسیکلت‌های کاربراتوری از بزرگ انگیزه ها افزایش آلودگی هوای پایتخت هستند، خاطرنشان کرد: زمانی که منافع ملی و مصالح مردم مطرح می‌شود، همگی نهادها می‌بایست وظایف خود را به درستی انجام دهند‌.

  • پیگیری علت تعطیلی طرح

از سوی دیگر یکی از نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان سنا شورای اسلامی نیز درباره توقف طرح کاهش بازگو کرد: در شرایط کنونی آلودگی هوای تهران، اجرای طرح کاهش در تهران بسیار بایسته است و باید اجرا شود.ستوده تر همتی افزود: آلودگی هوای تهران فاجعه است و اگر هر ارگان و دستگاهی بخواهد با عدم‌همکاری خود به افزایش این آلودگی دامن بزند، بی گمانً فاجعه جدی‌تری را نیز در تهران گواه خواهیم بود.

وی با اشاره به اِعمال برخی دگرگونی ها در بخش‌هایی از روند اجرای طرح کاهش و عدم‌همکاری برخی از دستگاه‌های نظارتی در این باره، اظهار کرد: هرگونه سنگ‌اندازی در راه اجرای طرح کاهش، بی گمانً اقدام درستی نخواهد بود، چرا که این طرح از مصوبات قانونی برخوردار بوده و لازم الاجراست. نماینده مردم سمنان در سنا شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه کمیسیون بهداشت و درمان سنا، توقف طرح کاهش را پیگیری خواهد کرد تا علت عدم‌همکاری با این طرح مشخص شود، خاطرنشان کرد: درصورتی که توجیه بخردانه و انگیزه محکمی در این زمینه هستی نداشته باشد، مسئولان مربوطه باید پاسخگو باشند.

دیگر نماینده سنا شورای اسلامی هم یادآور شد: هر طرحی که در شرایط کنونی بتواند به کاهش دشواری ها زیست‌محیطی و آلودگی هوای تهران کمک کند، لازم الاجراست.به گفته همایون یوسفی، کمیسیون بهداشت و درمان سنا از هرگونه طرح و لایحه‌ای که در پشتیبانی از پیرامون‌زیست تنظیم شده و به کاهش آلودگی هوای تهران منجر شود، پشتیبانی می‌کند.

این استاد دانشگاه و فوق تخصص خون و سرطان افزود: سنا شورای اسلامی این آمادگی را دارد تا به‌منظور گردآوری و تصویب قوانین باره نیاز در زمینه آلودگی هوای پایتخت اقدام کرده و در جهت کاهش آلودگی هوا گام‌های بلندی بر دارد.
نماینده مردم اهواز در سنا شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی و نظارتی وادار به اجرای طرح‌هایی هستند که گیر از افزایش آلودگی هوا و کاهش آلایندگی پیرامون‌زیست می‌شود.

  • پشتیبانی به جای تعطیلی

غیر از نمایندگان سنا شورای اسلامی برخی اعضای شورای شهر تهران نیز به مسئله آلودگی هوای تهران پرداخته و نظرات خود را آشکارکردن داشته‌اند.به گفته محمدمهدی تندگویان کاهش آلودگی هوا با اقدامات دوره ای و تصمیمات احساسی قابل حل نیست و نیازمند روش‌های استاندارد ضد‌آلایندگی همچون طرح کاهش است که به مهار آلودگی هوا می‌انجامد.

وی با اشاره به اینکه برای کاهش آلودگی هوا، باید در پی استاندارد کردن خط فرآوری خودروهای درونی باشیم، اظهار کرد: البته این استانداردسازی، هم به‌معنای برپایی دگرگونی بنیادین در صنعت خودروسازی و فرآوری خودروهای نو است و هم به مفهوم برپایی دگرگونی بنیادی در چگونگی موجود و مهار آمدوشد خودروهای آلاینده است.

نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه آلودگی هوا با اقدامات دوره ای و تصمیمات احساسی قابل حل نیست و نیازمند روش‌های استاندارد است که در سطح میان‌المللی تجربه شده‌اند، خاطرنشان کرد: طرح‌های ضد‌آلایندگی همچون طرح کاهش که به مهار آلودگی هوا می‌انجامد، نه‌تنها نباید متوقف شوند که باید باره پشتیبانی نیز پیمان گیرند.

منبع : همشهری آنلاین

منافع برباد رفته شهر و شهروندانلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام