سایت جامع خودرو در ایران


» جولان افسونگر MG ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

جولان افسونگر MG

دسته بندی : خودرو تاریخ : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵


جولان افسونگر MG
شنبه شرکت مدیا موتور سیکلت شرایطی را فراهم کرد تا یاران رسانه، نخستین آزمایش و بررسی از تازه ترین فرآورده mg را در ایران داشته باشند.
GT به سرنویس خودرویی سواری و سدان به بازار ایران آمده است و این روزها از سوی مدیا موتور سیکلت با بها ۱۱۵ میلیون تومان در طرح های فروش گوناگون عرضه می شود. نزدیک ۱۱ ماه پیش بود که این خودرو با پلاک آزمایش فنی به پیست آزادی آمد و تا اندازه ای در حین آزمایش های فنی این فرآورده، بررسی را از دم داشتیم. حال با رونمایی این خودرو کمی شرایط تغییر کرده و برخی بروز رسانی های نرم افزاری، مایه سازگاری بیشتر GT در با شرایط جوی ایران شده است. لذا در این بخش به شناسایی و اعلام نتیجه آزمایش MG GT در ایران می پردازیم.
۱- پیشینه MG GT
وقتی به نما خودرو نگاه می‌کنید، در نخستین نظر به این نکته می‌رسید که برند MG پس از سال ها پیشینه کار، امروز به یک ثبات طراحی رسیده و خطوط طراحی ثابتی را برای محصولات خود گزینش کرده است که می‌توان سرگذشت یا داستان از اصالتی جدید کند که از سال ۲۰۰۵ آغاز شده است. این دودمان از GT به سرنویس دومین نسخه از این خودرو محسوب می شود که جهت جلب پروا بیشتر برای جوانان ساخته شد. دودمان نخست MG GT خودرویی دو نفره بود که در دوران خود به سرنویس محصولی خوش فروش و اسپرت به بازار جهانی از راه انگلیس عرضه شد. حال با شناسایی دودمان جدید GT سبک جدیدی از سلیقه جوانان دارای اهمیت پیمان گرفته است.
طراحی جلوی GT به مانند بقیه ‌ام‌جی‌هاست و شکلی دارد که شما را تنها یاد این برند می‌اندازد. ولی طراحی عقب تا اندازه ای متفاوت نما شده است و حالت کشیده شده در قسمت عقب خودرو حسی اسپرت را از بیرون القا می‌کند. البته که خیلی‌ها این شکل طراحی را دوست ندارند و برخی حاضران در در پیست، به طراحی ناتوان قسمت عقب مخصوصا در بخش چراغ‌ها اشاره می‌کردند. چراغ‌هایی که انتهای گلگیر نصب شده بودند، ظاهری همانند طراحی‌های lexus داشتند و پیوندیدن دو چراغ عقب بدست شب‌تابی که روی درب صندوق بود، ما را یاد طراحی‌های پیش از سال ۲۰۱۰ می‌انداخت همین حس یک تکه‌بودن چراغ در عقب خودرو برای برخی مشتریان گیرا نبود و از این بخش بسیار ایراد می‌گرفتند. MG GT سال‌ها بود که به طرحی در این شرکت انگلیسی- چینی تبدیل شده بود و حاصل سال‌ها هم‌فکری مهندسان این برند است. سرانجام در نوامبر ۲۰۱۴ عرضه این خودرو آغاز شد و در هفت تیپ به بازار جهانی، مخصوصا بازار چین عرضه شد. در برخی منابع، این خودرو را نسخه کوپه شکل ‌ام‌جی ۵ شناسایی می‌کنند، البته که تعریف کوپه تنها حسی است که به مخاطب القا شده است و خبری از دو دربودن خودرو نیست. در بیخ می توان گفت که GT خودرویی چهار در با رعایت برخی اصول طراحی خودروهای فست بک است.
۲- مشخصات فنی MG GT
این روزها روی جوانپسند بودن این خودرو پافشاری ویژه می شود. زیرا به باور مدیران mg و مدیاموتورز، طراحی ظاهری و مشخصات فنی GT می تواند برای جوانان گیرا باشد. کمپانی mg روی این خودرو جدید برای بازار ایران، موتور سیکلت ۱٫۵ لیتری توربو ۱۲۷ اسب بخار با گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر را در نظر گرفته است. این توان بدست یک گیربکس شش سرعته ربات به چرخ های جلو منتقل می شود و همچنین قابلیت جایگزینی دنده از پشت فرمان در GT در نظر گرفته شده است. این پیشرانه با اتاق ۱۳۵۰ کیلوگرمی GT در شرایط استاندارد، شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در کمتر از ۱۰ ثانیه ثبت می کند و همچنین توانایی این را دارد تا بیشینه سرعت این سدان را به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. همچنین با پروا به آی تی توربو، مصرف سوخت GT با پروا به برخی قابلیت های عملکرد، در سطح خوبی بوده و در شرایط مصرف سوخت ترکیبی، نزدیک ۷٫۵ به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر می سوزاند. سیستم تعلیق در جلوی این خودرو از گونه مکفرسون بوده و در عقب از گونه یکپارچه H کاربرد شده است. فرمان GT از گونه کمکی برقی است که با پروا با شتاب گونه عملکرد دم تغییر می کند.
۳- سطح امکانات رفاهی در GT چگونه است؟
می توان گفت که MG GT به نسبت امکانات رفاهی خوبی دارد. صندلی شش حالته راننده با تنظیم برقی و گودی کمر، شیشه های ضد اشعه، کروزکنترل، سانروف، تودوزی چرم، سنسور نور، مانیتور، سنسور و دوربین عقب، عملکرد ربات برف پاک کن بر پای بست سرعت، چراغ روشنایی روز، نوردهی بدرقه، computer سفر، پالایه جذب ذرات معلق کابین، سنسور باد لاستیک، چراغ های هالوژن جلو و با توانایی تنظیم بلندی، محفظه زیر صندلی های جلو و… از امکانات GT به حساب می آید. ولی از جهاتی هم هستند افرادی که برخی آپشن های باره دلبستگی خود را در این خودرو پیدا نمی کنند. سنسور پارک جلو، گرمکن صندلی های جلو، سیستم تهویه ربات و استارت دکمه ای از دسته امکاناتی است که در GT دیده نمی شود.
۴- ایمنی GT در چه سطحی است؟
GT در بحث ایمنی خوش درخشیده است و ۵ ستاره ایمنی از مراکز آزمایش برخورد دریافت کرده است (هنوز تصاویر و گزارش مکتوبی درباره آزمایش برخورد این خودرو منتشر نشده است). این خودرو به شش کیسه هوا مجهز هست و سیستم های پایداری مختلفی دارد. ABS، EBD، BA، CBC و ESP در مهار GT نقش مهمی دارند. همچنین فرمان کمکی برقی EPS با ضریب دهی متغیر مایه می شود تا مهار خودرو همیشه در دستان راننده باشد. همچنین GT دارای استاندارد EN و E-Mark نگهداری از عابرین پیاده است. به گفته مدیران MG، ایمنی یکی از فاکتورهای مهم طراحی خودرو در این کمپانی است و همیشه مایه شده تا تا از محصولات این کمپانی به سرنویس خودروهای ایمنی در کلاس خود یاد شود.
۵- وقتی رانندگی با GT آغاز می شود
نزدیک ساعت ۹ بامداد بود که با mg GT وارد پیست آزادی شدیم و نخست چند دوری را با دم به چهره نرم و عادی رانندگی کردیم. در این حالت از رانندگی، صدای موتور سیکلت بخردانه بود و از نظر آرامش رانندگی در سطح خوبی پیمان داشت. وقتی صندلی های جلو خودرو فضای خوبی را در گزین کردن سرنشیان پیمان می داد و با پروا به گونه طراحی، گوشه دید مناسبی در گزین کردن راننده بود. صندلی های عقب خودرو هم به نسبت آسان بود و فضای پایه مناسبی داشت. تنها مسئله قسمت برآمدگی کف خودرو بود که کمی فضای پا را برای تن میان یا میانی روی صندلی عقب کمی تنگ می کرد. با پروا به گونه طراحی اتاق و صندلی ها، کمتر پیش می آید که سر سرنشینان به سقف گیر کند و اصطلاحا خودرو «سرگیر» باشد.
پس از مدتی زمان دم فرا رسید که کمی خودرو را به چالش بکشیم، نخست کمی در حالت D تخت گاز رفتیم و متوجه شدیم که کارکرد سیستم توربو در دور موتور سیکلت پایین تا حد زیادی بخردانه است و شتاب اولیه خوبی را به خودرو می دهد. همچنین با پیمان دادن حالت گیربکس در S، میزان حساسیت ماشین ۹۸ گاز افزایش پیدا کرد و برای ثبت شتاب صفر تا۱۰۰ کیلومتر پسندیده به نظر می آمد. با برنامه ای که بر مبنا GPS کار می کرد، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت GT در پیست آزادی تهران اندازه گیری کردیم. شماره ۱۰٫۶ ثانیه، به سرنویس شتاب حقیق GT ثبت شد و تا اندازه ای متوجه شدیم که با پروا به موتور سیکلت ۱۲۷ اسب بخاری، عملکرد این خودرو در شرایط جوی ایران پسندیده و پذیرفتنی است.
پس از اینکه عملکرد موتور سیکلت و گیربکس، تا حد زیادی نظرمان را جلب کرد، تصمیم گرفتیم که با GT کمی خشن تر رانندگی کنیم. پس از رسیدن با شتاب ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به پیچ های پیست آزادی وارد شدیم. عملکرد سیستم فرمان تا حد زیادی پذیرفتنی بود و با افت دور موتور سیکلت در این شرایط، با به کارگیری دنده پشت فرمان، گشتاور و توان بیشتری را به چرخ ها رساندیم، در زمانی که خودرو با کم فرمانی روبرو می شد، سیستم پایداری الکتریکی GT تکاپو خود را آغاز می کرد و راهبند گازدهی اضافی به خودرو می شد. اکثر تکاپو سیستم مهار پایداری به خاطر ساختار سیستم تعلیق این خودرو حس می شد که آنچنان جدید و نو نیست. همچنین در برخی مواقع ترمز خودرو را در راه هموار و پیچ در پیچ بررسی کردیم. به نسبت برخی رقبا هم بها GT از ترمزهای بهتری بهره مند بود. در بخشی از آزمایش هم فرمان پذیری خودرو را بررسی کردیم و متوجه شدیم که این خودرو جوانپسند با سرعت کمتر از ۹۰ کیلومتر بر ساعت توان مانور لحظه ای خوبی را دارد. ولی با بیشتر شدن سرعت، به خاطر سیستم تعلیق یک پارچه عقب، دوراندیشیدن بیشتری لازم است و گاهی سیستم مهار پایداری الکتریکی نیز وارد کنش می شود. وقتی دور موتور سیکلت خودرو را به بیشتر از پنج هزار دور در دقیقه می رساندیم، صدای موتور سیکلت به تو یا درون کابین می آمد. ولی این میزان از صدای موتور سیکلت کم وبیش با رقبا برابر است و به خاطر صدای سوت توربو که در دورهای بالا بیشتر شنیده است، حس اسپرت خوبی به راننده و سرنشین القا می شود.
۶- به نسبت رقبا، GT ارزش خرید دارد؟
چیزی که شفاف است، GT از نظر کیفیتی و امکانات با پروا به بها ۱۱۵ میلیون تومان در سطح خوبی پیمان دارد. از نظر قیمتی این خودرو با kia ریو، hyundai اکسنت و toyota یاریس چشم وهمچشمی می کند که از نظر امکانات و عملکرد در شرایط بهتری پیمان دارد. همچنین با پروا به گونه کلاس بدنه و برخی ویژگی ها، GT قیمتی کمتر از رقبا کره ای دارد. kia سراتو و hyundai النترا خودروهایی هستند که با مدل ۲۰۱۶ کشمکش قیمتی میان ۲۰ الی ۲۸ میلیون تومان دارد. لذا می توان گفت که باز هم GT می تواند نظر بخش بیشتری از جامعه را به سمت خود بکشاند.
نکات مثبت:
۱- هماهنگی خوب موتور سیکلت و گیربکس
۲- شتاب پسندیده با پروا به پیشرانه در شرایط جوی تهران
۳- کیفیت پذیرفتنی
۴- مصرف سوخت بخردانه
۵- شرایط فروش گوناگون
۶- طراحی تا اندازه ای متفاوت و جوان پسند

نکات منفی:
۱- کم فرمانی در پیچ های شدید
۲- سیستم تعلیق نه چندان جدید
۳- هندلینگ عادی و نه چندان در سطح عالی
۴- نبود برخی امکانات رفاهی
۵- نا آشنا بودن برخی خریداران از هستی این خودرو با پروا به حضور کره ای ها
۶- احتمالا بازار کارکرده آنچنان نیرومند ندارد

مشخصات فنی MG GT
حجم موتور سیکلت (سی سی) ۱۴۹۸
چیدمان موتور سیکلت چهار سیلندر دست نویس ۱۶ سوپاپ با توربوشارژر
بیشینه توان (اسب بخار) ۱۲۷
بیشینه گشتاور (نیوتون متر) ۲۱۵
گیربکس شش دنده ربات با دنده پشت فرمان
محور انتقال توان جلو
حجم باک (لیتر) ۵۵
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر) ۷٫۵
سایز لاستیک ۲۰۵/۵۵ R16
فاصله محوری (میلی متر) ۲۶۵۰
وزن (کیلوگرم) ۱۳۵۰
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۹٫۸
بیشینه سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۲۰۰
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۸/۹
بیشینه سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۲۰۰
گونه فرمان کمکی برقی
سیستم تعلیق جلو مک فرسون
سیستم تعلیق عقب یک پارچه H
گنجایش صندوق (لیتر) ۴۸۵
مشخصات ایمنی MG GT
شمار کیسه هوا ۶
ترمز جلو دیسکی خنک شونده
ترمز عقب دیسکی
سنسور باد لاستیک دارد
ABS-EBD-BAS دارد
سیستم مهار پایداری الکتریکی (ESP) دارد
سنسور پارک عقب دارد
دوربین عقب دارد
استانداردEN و E-Mark ایمنی رهگذر پیاده دارد
سیستم مهار آغاز جنبش در سربالایی دارد
شیشه های UV دارد
صندلی های ایزوفیکس دارد
امکانات رفاهی MG GT
مانیتور دارد
بلوتوث- AUX- USB دارد
شمار بلندگو ۶
سانروف دو حالته برقی
صندلی راننده شش حالته برقی با تنظیم گودی کمر
صندلی شاگرد چهار حالته دستی
چراغ های جلو هالوژن با توانایی تنظیم بلندی
صفحه کیلومتر با توانایی اسپرت دارد
دی لایت دارد
برف پاک کن با توانایی تنظیم سرعت ربات
وزن (کیلوگرم) ۱۳۵۰
computer سفر دارد
کروزکنترل دارد
سیستم تهویه دستی با پالایه جذب ذرات معلق کابین
صندلی های عقب تاشونده ۶۰:۴۰
تودوزی چرم ضد چروک
چراغ مشایعت تا سر پناه دارد
گارانتی ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر
بها ۱۱۵میلیون تومان

گروه مستند اسب بخار
عکاس: عرفان حمیدیلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام