سایت جامع خودرو در ایران


» تایرسازی به جای خام فروشی نفت ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

تایرسازی به جای خام فروشی نفت

دسته بندی : اخبار عادی ، تایر ، تایرسازی ، خودرو تاریخ : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵


ارزش بازار تایر در منطقه خاورمیانه ۱۰ میلیارد دلار است که با پروا و تمرکز ویژه بر فرمایش فرآوری می توان علاوه بر جلوگیری از برونرفت سالانه ۵۰۰ میلیون ارز بابت واردات تایر به کشور بهره مهمی از بازار منطقه را نیز به خود وابستگی دهیم.


تایرسازی به جای خام فروشی نفت

به گزارش تازه ها خودرو به نقل از تسنیم ،میزان مصرف سالیانه تایر در کشور ۳۵۰ هزار تن است.۲۲۰ هزار تن از این مقدار، بدست تولیدکنندگان درونی تأمین می‌شود. با پروا به کمبود گنجایش فرآوری تایر در کشور، سالانه ۴۰۰ – ۵۰۰ میلیون دلار، صرف واردات این فرآورده به کشور می‌شود.

در حالی‌که طی سال‌های بازپسین به تازگی، میزان مصرف تایر در کشور افزایش یافته است، حجم فرآوری کارخانه‌های موجود در نزدیک ۲۰۰ هزار تن باقی مانده است. برآیند اینکه، افزایش تدریجی نیاز بازار، از راه واردات تأمین شده است. پیش‌بینی می‌شود، مصرف تایر طی سال‌های آینده نیز افزایش داشته باشد. این افزایش منحصر به ایران نیست و کشورهای گوناگون به چهره بزرگ، با این افزایش نیاز مصرفی روبرو می‌شوند.

در حال آماده، بازار مصرفی تایر در منطقه خاورمیانه به همراه کشور روسیه که در همسایگی ایران پیمان دارد، به بیش از ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. این در حالی است که به جز روسیه و ترکیه که در زمینه فرآوری تایر پرکار هستند و پاکستان که فرآوری محدودی دارد، بقیه کشورهای منطقه خاورمیانه، هیچ کارخانه فرآوری تایری در برگزیدن ندارند و وارد کننده مطلق تایرهای باره نیاز خود می‌باشند. کشور عراق به تنهایی نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار واردات رسمی تایر در سال ۲۰۱۴ داشته است. کشورهای تولیدکننده تایر همانند روسیه و ترکیه نیز، واردات ۲ و ۱ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۱۴ تجربه کرده‌اند. بنابراین امکان حضور در این بازار بزرگ منطقه‌ای، برای کشورهای تولیدکننده تایر فراهم می‌باشد.

علی‌رغم هستی ۸ شرکت تایرسازی در کشور که در زمینه فرآوری تایرهای سواری و باری مشغول به تکاپو هستند، مجموع صادرات تایر کشور، در نزدیک ۳۰ میلیون دلار می‌باشد که می‌توان ادعا کرد، عملاً هیچ سهمی از بازار منطقه‌ای در برگزیدن جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد. این درحالی‌است که کشورهای گوناگون دیگری نیز، بیرون از منطقه خاورمیانه هستی دارند که می‌توانند، هدف بازار صادراتی ایران باشند.

تایر، از مواد اولیه‌ای همانند کائوچوهای طبیعی و مصنوعی، گونه ها روغن، دوده، مواد کیمیایی و … تشکیل می‌شود که بخش قابل توجهی از این مواد، پایه نفت و گاز هستند. بنابراین، فرآوری تایر و صادرات هنگام به سرنویس یک فرآورده پایه پتروشیمی، خام‌فروشی نفت را کاهش می‌دهد و کشور را به سمت افزایش صادرات غیرنفتی، سوق می‌دهد.

یکی از دشواری ها کنونی صنعت تایر که حضور در بازار دیگر کشورها را بسیار اندک کرده است، پایین‌ بودن گنجایش فرآوری به میزان‌ کم‌تر از نیاز کشور می‌باشد. با پروا به وضع تعرفه‌ی واردات ۳۲% برای تایرهای سواری و ۲۰% برای گونه ها باری، بازار کشور، هدف ارائه فرآورده تولیدکنندگان درونی پیمان گرفته است و انگیزه‌های صادراتی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. این در حالی‌ است که حضور در بازارهای جهانی، مستلزم رعایت استانداردهای مختلفی است که بر کیفیت فرآوری و کیفیت مواد اولیه به‌کار گرفته شده، اعمال می‌شوند.

جنبش در راه افزایش گنجایش فرآوری به بیش از نیاز مصرفی کشور، چنانچه با الزام قانونی درونی به رعایت استانداردهای میان‌المللی همراه باشد، منجر به فرآوری کالای چشم وهمچشمی‌پذیر خواهد شد که از دید چشم وهمچشمی‌پذیری کیفی فرآورده، تسهیل در فرمایش صادرات برپایی خواهد کرد.

تایرسازی به جای خام فروشی نفتلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام