سایت جامع خودرو در ایران


» ۲۵ کشور با بالاترین آمار برخورد در جهان ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷


زمانی که با آمار و شمار رسمی اعلام شده از سوی مقامات حمل‌و‌نقل رو‌به‌رو می‌شوید، چگونگی مرگ‌و‌میر جاده‌ای در سراسر جهان را چالش خواهید یافت.

به گزارش آگاهی ها خودرو به نقل از پسین (امروزه ساکنان استان کرمان ایران ،برخورد وسایل نقلیه و موتوری یکی از بزرگ‌ترین انگیزه ها مرگ و میر در سطح جهانی هستند و بالاترین نرخ این مرگ و میر به کشورهای در حال گسترش تعلق می‌گیرد.

بیشترین قربانیان تصادفات جاده‌ای در اصطلاح “کاربران جاده‌های آسیب‌پذیر” نامیده می‌شوند و دربرگیرنده عابران پیاده، رانندگان، سرنشینان و کاربران وسائل دو‌چرخ هستند.

زمانی که با آمار و شمار رسمی اعلام شده از سوی مقامات حمل‌و‌نقل رو‌به‌رو می‌شوید، چگونگی مرگ‌و‌میر جاده‌ای در سراسر جهان را چالش خواهید یافت.

 به طور میانه هر روزه سه هزار برخورد خودرویی منجر به مرگ در سراسر جهان رخداد می‌افتد.

مرگ‌های پیوسته با وسایل نقلیه یازدهمین عامل رایج مرگ‌و‌میر در کشورهای در حال گسترش هستند.

گروه سنی جوان میان ۵ تا ۲۴ سال در معرض بالاترین ریسک مرگ‌و‌میر جاده‌ای پیمان دارند.

ترابری همگانی در بسیاری از کشورها با درآمد کم یا میانه، می‌تواند امنیت کمی را برای مردم برپایی کند. این کشورها کمتر از نیمی از خودروهای جهان را دارند. با این هستی همین کشورها بیش از ۹۰ درصد از مرگ‌و‌میرهای تصادفات جاده‌ای را به خود گزین کردن می‌دهند. شبکه جاده‌ای لاغر و نامناسب و کمبود منابع برای اجرای قوانین ایمنی در جاده‌ها و یاری رسانی رسانی لاغر پزشکی از آنگونه عوامل افزایش مرگ‌های جاده‌ای هستند.

– در برابر کشورهایی با کمترین آمار مرگ و میر عمدتا کشورهایی ثروتمند با درآمد بالا به شمار می‌آیند. این کشورها منابع لازم برای حفظ جاده‌ها و برپایی استانداردهای بالا را دارند و هر روزه قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای جنبش در جاده‌ها وضع می‌کنند.

– در کشورهای ثروتمند سامانه ترابری همگانی با قوت امنیتی تحسین‌برانگیز است. از سوی دیگر در برخی از کشورهای کم درآمد همین سامانه ترابری همگانی عامل بزرگ مرگ‌و‌میر جاده‌ای محسوب می‌شود. به سرنویس اگزمپل برای مقال در نیجریه و کنیا، سامانه‌های ترابری همگانی کابین مسافران را بیش از گنجایش ایمنی پر می‌کنند، بیش از سرعت قانونی جنبش کرده و اعتنایی به قوانین ندارند. همگی این رفتارها برای مسافران نامناسب و خطرناک است.

دوچرخه‌سواران و عابران خطرناک

نیمی از کشته‌شدگان تصادفات جاده‌ای، عابران، دوچرخه‌سواران و کاربران وسایل دو چرخ هستند.

در آمریکا کشته‌شدگان کاربران موتورسیکلت‌ها به نزدیک ۲۰ درصد رسیده‌اند. این آمار میان سال‌های ۲۰۱۰- ۲۰۱۳ نزدیک ۱۵ درصد برآورد شد.

در شرق آسیا  این میزان به بیش از ۳۳ درصد می‌رسد. کاربران جاده‌های آسیب‌پذیر در این کشورها چندان توجهی به نشانه‌های جاده‌ای و راهنمایی- رانندگی مانند خط رهگذر یا رنگ چراغ‌ها ندارند.

از طرفی برخی از ساختارها مانند خطوط جنبش برای دوچرخه سواران در این کشورها هستی ندارد. یکی دیگر از کاستی ها این بخش مدیریت دولتی است. دولت ها تا کنون نتوانسته‌اند، ابتکارعمل را برای کاهش تراکم خودروها در جاده‌ها و بزرگراه ها در دست بگیرند.

بایستگی تلاش‌های جهانی

در کنفرانس برزیل بسیاری از کشورهای جهان دور هم جمع شدند تا به راهکاری جهانی برای افزایش امنیت جاده‌ها و استاندارسازی تا سال ۲۰۳۰ در راستای اهداف گسترش پایدار بپردازند. آنها درباره اجرایی کردن سفت و سخت قوانین جاده‌ای، وادار کردن مردم به جنبش با سرعت پسندیده، بستن کمربند ایمنی، به کارگیری کلاه ایمنی برای موتورسواران و محدودیت‌های حضور کودکان در خودرو بحث کردند. از طرفی آنها پایبند شدند تا زیرساخت های جاده‌ای، امکانات ویژه برای عابران و دوچرخه سواران و همچنین امنیت ترابری همگانی را گسترش دهند. براساس این بررسی بالاترین ضریب مرگ و میر جاده‌ای در کشورهای جهان در جدول زیر مشخص شده است.

رتبه

کشور

برآورد درصد مرگ و میر جاده ای (براساس هر ۱۰۰ هزار تن)

۱

جمهوری دومنیکن

۴۱٫۷

۲

تایلند

۳۸٫۱

۳

ونزوئلا

۳۷٫۲

۴

ایران

۳۴٫۱

۵

نیجریه

۳۳٫۷

۶

آفریقای جنوبی

۳۱٫۹

۷

عراق

۳۱٫۵

۸

گینه بیسائو

۳۱٫۲

۹

عمان

۳۰٫۴

۱۰

چاد

۲۹٫۷

۱۱

اوگاندا

۲۸٫۹

۱۲

لسوتو Lesotho

۲۸٫۴

۱۳

موریتانی

۲۸٫۰

۱۴

گوایاما

۲۷٫۸

۱۵

بورکینافاسو

۲۷٫۷

۱۶

اکوادور

۲۷٫۰

۱۷

سودان

۲۵٫۱

۱۸

مالزی

۲۵٫۰

۱۹

نامیبیا

۲۵٫۰

۲۰

عربستان سعودی

۲۴٫۸

۲۱

ویتنام

۲۴٫۷

۲۲

بنین

۲۳٫۹

۲۳

زامبیا

۲۳٫۸

۲۴

نیجر

۲۳٫۷

۲۵

یمن

۲۳٫۷

۲۵ کشور با بالاترین آمار برخورد در جهانلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام