سایت جامع خودرو در ایران


» تیراژ بالای خودرو باید همراه با رونق بازار باشد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷


تازه ها خودرو – داشتن تیراژ بالا در صنعت خودرو، یکی از مباحث اصلی در خودروسازی است. بسیاری از کارشناسان خودرو و البته تکه‌سازان، همواره بر این فرمایش پافشاری داشته‌اند و معتقد هستند باید میزان فرآوری خودرو در کشور بالاتر از ۵۰۰ هزار خودرو باشد تا صرفه و توجیه اقتصادی به همراه داشته باشد. این میزان بالای فرآوری هم بر تکه‌سازی کشور کارایی مثبتی خواهد گذاشت و هم مایه رونق این صنعت خواهد شد. این موارد درحالی است که برای فرآوری با تیراژ بالا نخست باید بسترهای لازم برای این فرمایش پژوهنده یا پژوهشگر شود.
معظمی، مدیرعامل ایدرو معتقد است: «اگر بازار کشش داشته باشد، می‌توانیم تا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال فرآوری کنیم و به‌فروش برسانیم.» البته با پروا به آمار فرآوری خودرو در ۹ ماهه ابتدای سال، کمی بیش از ۹۰۰ هزار گونه ها خودرو درکشور فرآوری شده، هرچند نسبت به سال‌ گذشته با افزایش روبه رو بوده است ولی همچنان تا شماره یک‌و‌نیم میلیون خودروی دستیار‌وزیر فاصله زیادی دارد و به‌نظر هم نمی‌رسد تا پایان امسال به این رقم برسد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، دولت یازدهم توانسته است میزان فرآوری خودرو را به روزهای اوج گذشته نزدیک کند و رویهمرفته اثرات خوبی را بر صنعت خودروسازی کشور داشته است.

ولی همین کارشناسان معتقد هستند تیراژ بالای خودرو باید با فروش و رونق بازار خودرو همراه باشد در غیراین چهره صرف فرآوری خودرو نمی‌تواند کامیابی زیادی تلقی شود.

در مدت حضور دولت یازدهم بر مسند توان تلاش شده است صادرات به‌سرنویس رکن مهم صنعت خودروسازی افزایش یابد تا ضمن اینکه افزایش تیراژ خودرو توجیه اقتصادی پیدا می‌کند، با افزایش صادرات خودروسازان بتوانند برای خود منابع مالی بیشتری دست‌و‌پا کنند.

هرچقدر منابع مالی خودروسازان از صادرات بیشتر شود، هزینه‌های فرآوری و به تبع دم بها خودرو در تو یا درون هم به ثبات بیشتری می‌رسد. البته این‌ موارد باید در کنار درونی‌سازی هرچه بیشتر خودروها باشد تا هزینه‌های فرآوری کاهش پیدا کند و آسیب‌پذیری از افزایش نرخ ارز کمتر شود.

مسئولان صنعت خودرو به قراردادهای جدید با خودروسازان گیتی بسیار امیدوار هستند؛ قراردادهایی که مایه می‌شود ایران به بازارهای صادراتی منطقه راه پیدا کند و مایه ارتقای صنعت خودروی کشور شود.

منبع : روزنامه دنیای خودرو

تیراژ بالای خودرو  باید همراه با رونق بازار باشدلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام