سایت جامع خودرو در ایران


» 6 تفاوت کلیدی میان ب‌ام‌و M2 و M240i ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷


ب‌ام‌و M240i جدید به‌طور نه‌چندان خوشایندی در روی کاغذ نزدیک به برادر بزرگ یعنی M2 دانستن می‌شود ولی همان‌طوری که در پیوسته روشنگری می‌دهیم اعداد مربوط به این دو خودرو همه‌ی موارد را درباره‌ی کوپه‌های جمع‌وجور اسپورت ب‌ام‌و بیان نمی‌کنند.
از زمانی که ب‌ام‌و سری ۲ فیس لیفت شده و مدل M235i جای خود را به M240i داده ما بارها این سؤال را از خود پرسیده‌ایم که چرا ب‌ام‌و مدل M2 را زیر فشار می‌گذارد؟

bmw-m2-and-m240i-05
M240i در درستی گشتاور بیشتری دارد (۵۰۰ نیوتون متر در برابر ۴۶۵ نیوتون متر، هرچند با عملکرد اووربوست M2 می‌تواند مدت کوتاهی به همان گشتاور M240i برسد) و البته کشمکش قوت پیشرانه‌ها به ۳۶ اسب بخار کاهش یافته است. در درستی سنجش‌ای ویدئویی نشان می‌دهد که M240i در برخی شرایط معین تند‌تر است مخصوصاً اینکه M2 به انگیزه سیستم تعلیق ویژه خود نزدیک ۱۰۰ کیلوگرم سنگین‌تر است.

ولی همان‌گونه که بارها و بارها گفته‌ایم اعداد سرد و بی‌روح هرگز در دنیای خودروها بازگوکننده‌ی همه‌ی داستان نیستند؛ بنابراین برای فهمیدن اینکه ۹ هزار پوند اضافی شما در مدل M2 کجا می‌رود ما آنالیزی ریزبین درباره‌ی این دو برادر داشته‌ایم.

 1. پیشرانه

bmw-m2-and-m240i-01
اگر درباره‌ی M235i پیشین گفتگو بکنیم مسئله آسان‌تر خواهد بود زیرا این خودرو و M2 از همان پیشرانه‌ی ۶ سیلندر توربوی N55 کاربرد می‌کنند. خب البته M2 از پیستون‌ها و میل‌لنگ فورج کاری شده و خنک شوندگی اضافی روغن بهره می‌برد.

پایان فرآوری مدل ۳۵i ب‌ام‌و همچنین به آرش( arash) پایان‌ی به کارگیری پیشرانه N55 بوده است. مدل‌های ۴۰i جدیدتر (M240i، ۳۴۰i، ۴۴۰i و…) از پیشرانه کاملاً جدید B58 کاربرد می‌کنند. این یکتا بخشی از سری پیشرانه مدولار جدید ب‌ام‌و است که در دو حالت چهار و شش سیلندر و با حجم نیم لیتر برای هر سیلندر در دسترس است.

در نگاه نخست تنظیمات این پیشرانه با مدل N55 همانند به نظر می‌آیند ولی B58 در درستی ۱ سی‌سی بزرگ‌تر است؛ ولی قوت و گشتاور این پیشرانه بیشتر از مدل پیشین است.

 1. گیربکس

bmw-m2-and-m240i-02
هر دو خودرو به‌چهره استاندارد از گیربکس ۶ سرعته دستی کاربرد می‌کند و درحالی‌که M2 پیوندیدن بهتری دارد ولی دو گیربکس دانستن مشابهی دارند؛ و البته همین‌جا باید گفت هیچ گیربکسی به نرمی و روانی گیربکس شش سرعته porsche 718 نیست.

هرچند تفاوت بزرگ دو مدل ب‌ام‌و در گیربکس‌های خودکار است: مدل M240i از گیربکس ۸ سرعته ساخت ZF کاربرد می‌کند درحالی‌که گیربکس بکار رفته در M2 از گونه ۷ سرعته دوکلاچه ساخت M بوده که از برادران M3/M4 قرض گرفته شده است.

 1. سیستم تعلیق

bmw-m2-and-m240i-03
اگر دو خودرو را برانید خواهید فهمید که مهم‌ترین نکته همین‌جاست. ساب فریم های جلو و عقب M2 از برادر بزرگتر M4 گرفته شده و بخش‌های جلو/عقب هنگام در سنجش با M240i به ترتیب ۶۳ و ۶۹ میلی‌متر پهن‌تر هستند. فنرهای M2 مایه شده تا خودرو کم بلندی‌تر باشد. ساب فریم عقبی آشکاراً به بدنه متصل شده و پایداری و سفتی خودرو را افزایش داده است.

باره شگفت اینکه مدل M240i را می‌توان با دامپرهای تطبیق‌پذیر سفارش داد، چیزی که در M2 در دسترس نیست.

 1. دیفرانسیل

bmw-m2-and-m240i
اینجا نیز تفاوتی بزرگ هستی دارد. M2 از دیفرانسیلی کاربرد می‌کند که به‌چهره الکترونیکی مهار شده و سیستم لغزش اندک نیز دارد. دیفرانسیل این خودرو توانا است همه‌ی قوت تولیدی را به چرخ‌های عقب بفرستد. این سیستم هوشمند نیز هست و بسته به سیستم فرمان، موقعیت ماشین ۹۸ گاز و فشار ترمز عملکرد متفاوتی دارد.

ولی دیفرانسیلی که در M240i بکار رفته خوشنودی کمتری به نسبت برادر قدرتمندتر دارد. شما یک دیفرانسیل باز دریافت می‌کنید، همین. این دیفرانسیل نوعی از مشکلی است که قوت را به بخش عقب منتقل می‌کند.

 1. ترمزها

bmw-m2-and-m240i-06
هر دو خودرو از کالیپرهای چهار پیستونه در جلو و کالیپرهای دو پیستونه در عقب کاربرد کرده‌اند ولی دیسک‌های M2 کمی بزرگ‌تر است. دیسک‌های M2 سوراخ‌های بیشتری داشته و کاسه چرخ نیز از آلومینیوم ساخته شده است.

 1. بدنه

bmw-m2-and-m240i-04
به انگیزه سیستم تعلیق اندکی پهن‌تر در M2، این خودرو کمان چرخ‌های پهن‌تری دارد و این نوعی تفاوت بصری است. همچنین M2 از رینگ‌های بزرگ‌تری کاربرد می‌کند (۱۹ اینچ در برابر ۱۸ اینچ).

M2 همچنین برای بهبود خنک شدن پیشرانه سپر جلوی متفاوتی دارد همچنین رکاب‌های پهلویی، دیفیوزر عقب و اسپویلر کوچک روی صندوق برای کاهش بلند شدن خودرو در سرعت‌های بالا نسبت به سری ۲ عادی بکار گرفته شده‌اند.

 • سواری هنگام‌ها چگونه است؟

2016-bmw-m240i-coupe
خب مواردی که ذکر شد به مباحث فنی مربوط می‌شد ولی دانستن این دو خودرو چگونه است؟

ما درست چند روز پس از آزمایش audi R8 اسپایدر سوار M240i شدیم. اگرچه که از خودرویی ۱۰ سیلندر به فرزند ب‌ام‌و رسیده بودیم ولی باید گفت M240i دانستن تند بودن فوق‌العاده‌ای دارد.

گشتاور زیادی در دورهای میانی هستی دارد و شما هرگز به بالا بردن بسیار دور پیشرانه نیازی ندارید. صدای پیشرانه نسبت به یکتا N55 پیشین کمی متفاوت بوده ولی هنوز هم صدای ویژه یک پیشرانه ۶ سیلندر دست نویس نیست.

M240i یک جنگ افزار توانا و گیرا در راه‌های پرپیچ‌وخم و باریک است؛ ولی باید گفت نبود دیفرانسیل لغزش اندک به این آرش( arash) است که از دست دادن چسبندگی بخش عقبی مایه نمی‌شود که دانستن چندان راحتی داشته باشید. ترمزها نیز می‌توانند نیرومند‌تر باشند.

2017-bmw-m2-103-876x535
با بازگشت به M2 سریعاً فهمیدیم که همه‌ی جزئیات متفاوت ذکر شده در بالا مایه شده‌اند با خودرویی کاملاً متفاوت روبرو باشیم. در این خودرو نوعی از اعتمادبه‌نفس را شاهدیم که M240i از برپایی هنگام درمانده است. M2 بیشتر دلبستگی‌مند پیچ‌ها بوده و تکان‌های کمتری در بدنه دارد. به لطف دیفرانسیل لغزش اندک پسندیده، این خودرو چسبنده‌تر بوده و مهار بیشتری دارد. دیفرانسیل باز M240i به راستیً پاشنه آشیل این خودرو بوده و آپشن دیفرانسیل لغزش اندک ۲۵۰۰ پوندی به راستیً ارزش به دیده داشتن را دارد.

عملکرد خودروها گول زننده بوده چراکه M240i به خاطر گشتاور بیشتر خود به راستیً دانستن سریعی دارد؛ ولی به کارگیری پیشرانه کاربرد شده‌تر N55 مدل M2 لذت‌بخش‌تر است. این پیشرانه پاسخ‌گوتر بوده و سریعاً دور می‌گیرد. شما در M240i به ندرت گواه جایگزینی دنده در دور بالای ۶ هزار خواهید بود درحالی‌که M2 دلبستگی‌ی بیشتری به بالا رفتن دور پیشرانه نشان می‌دهد.

bmw-m2-webdrive-428
با بها آغازی ۳۵۰۹۰ پوندی ب‌ام‌و M240i بی هیچ سؤالی یک معامله‌ی ارزان است. این خودرو عملکردی همانند با M2 و حتی خودروهای اسپورت گران‌بهاتر مثل porsche 718 کیمن S دارد.

به نظر ما نمی‌توان M240i را خیلی خودروی اسپورت خطاب کرد. شاید عبارت “کوپه‌ی تند” بهترین توصیف درباره‌ی این خودرو باشد؛ ولی M2 چه؟ بله این یک خودروی اسپورت است.

2017-bmw-m2-104-876x535
فاصله‌ی میان عملکرد این دو خودرو بسیار کم شده و به نقطه‌ای رسیده که تفاوت‌های کمی را میان دو فرآورده ب‌ام‌و شاهدیم. هرچند با هستی چنین تشابهاتی M2 ممتاز از M240i است. این خودرو دانستن کاملاً متفاوتی داشته و نما بهتر و هیجان بالاتری دارد. همچنین داشتن یک خودروی کامل M دانستن بهتری نسبت به مدلی با پکیج M دارد و این باره را نمی‌توان نادیده گرفت.

منبع: carthrottleلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

  مطالب محبوب
  اینستاگرام