سایت جامع خودرو در ایران


» نگرانی شدید واردکنندگان خودرو از رویدادها پیش‌رو ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


دشوار ثبت سفارش سه شرکت واردکننده هفته آینده حل خواهد شد

شرکت‌هایی که جلوی ثبت‌سفارش‌ آنها به انگیزه پایان گواهی کار و جنبش‌شان گرفته شده، شرکت‌های آسان‌موتور سیکلت، اطلس‌خودرو و پرشیاخودرو هستند و مشکلاتشان تا هفته آینده حل خواهد شد، چون مدارک و مستندات‌شان کامل است


نگرانی شدید واردکنندگان خودرو از رویدادها پیش‌رو

به گزارش تازه ها خودرو ، ثبت‌سفارش واردات خودرو پس از یک روز وقفه از روز سه‌شنبه دوباره برای بخشی از واردکنندگان که مجاز هستند پرکار شد. این روزها بحث‌های زیادی درباره نرخ ارز و کارایی هنگام بر بازار خودروی درونی و وارداتی هستی دارد.

ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد این افزایش نرخ ارز بیشترین کارایی را بر بازار خودروهای وارداتی گذاشته است. از دیگر سو، کارشناسان معتقدند اتفاقی که رخ داده است به‌سود صنعت خودروی ایران نیست.

دستورالعملی که وزارت صنعت درباره خودروهای وارداتی صادر کرده است، نگرفتن پروانه بدست برخی شرکت‌ها از نمایندگی مادر و بالا رفتن نرخ ارز، همه‌‌و‌همه دست‌به‌دست یکدیگر داده است تا بازار وارداتی‌ها دچار دشواری شود. از دیگر سو بحث چشم وهمچشمی‌پذیری که عنصری مهم در صنعت خودروی درونی است، زیر سوال برود.

در کنار این موارد باید ستانی را که برای آینده صنعت خودرو تبیین شده است، در نظر گرفت. براساس دستک راهبردی ۱۴۰۴ ارزش صادرات خودرو در این سال باید برابر ۱۵میلیارد دلار باشد و برای سال ۹۵ نیز صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری در بخش خودرو درنظر گرفته شده است.

نگاهی به این ارقام و چگونگی صادرات خودرو در کشور نشان می‌دهد دستیابی به این اعداد اگرچه ناشدنی نیست ولی دشوار به نظر می‌رسد، زیرا شرایط کشورهای هدف صادراتی و موانعی که به هستی آمده، کاهش صادرات خودرو را به همراه داشته است.

حال باید دید وقتی عنصر چشم وهمچشمی‌پذیری از بازار خودرو حذف شود، چگونه محصولات درونی به مرحله صادرات برای کشورهای دیگر می‌رسند و وقتی با خودروی دیگر سنجش و وارد بازار چشم وهمچشمی نمی‌شوند، ارتقای کیفیت‌شان چگونه به‌دست می‌آید؟ فرهاد شگرفی‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای‌خودرو» درباره شرایط واردکنندگان و بخش خصوصی می‌گوید.

در حال آماده شرایط را برای واردکنندگان چگونه ارزیابی می‌کنید؟
هنگام دستورالعملی که در هیات‌وزیران بود به ستاد تنظیم بازار برگشت دادن شده است و در ستاد تنظیم بازار تمام ذی‌نفعان حضور داشتند، جمع‌بندی‌ها انجام شد و در پسندیدن وزارت کشور پیمان گرفت تا گزارش پایانی را تهیه کنند. وزارت کشور زمانی که نظرات را جمع‌بندی کرد مجددا در ستاد تنظیم بازار جستار دستورکار را مطرح می‌کند.

در این چند وقت تازه و رویدادها رخ داده اعلام می‌کنند بها خودروهای وارداتی افزایش یافته است. این جستار شایعه است یا درستی؟
بله، چنین اتفاقی رخ داده است و ریشه‌ هنگام بیشتر در افزایش بها دلار بود. این جو روانی که پس از بسته شدن سایت سفارش رخ داد، خوشبختانه با باز شدن دوباره سایت ثبت‌سفارش کمتر شده است، البته همچنان نگرانی‌هایی در بازار هستی دارد، ولی دست کم این تنشی که وارد بازار شد، کاهش پیدا کرده است. به ویژه این که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و میزان درخواست افزایش پیدا می‌کند. اگر هر تصمیمی بگیریم که منجر به کاهش عرضه شود، بی گمان گواه بروز چالش در بازار خواهیم بود.

مشخص است سایت ثبت‌سفارش تا چه زمانی باز خواهد بود؟
سایت باز است و بر پایه گفته‌ها اعلام شد این رخداد برای به‌روزرسانی رخ داد و بر پایه روال پیش جلو می‌روند. نمایندگی‌های رسمی و اشخاص ثالث حقیقی و حقوقی که پیش‌تر پروانه داشتند واردات انجام دهند، همچنان پروانه دارند واردات را انجام دهند و با پروا به بهره ۵۳درصدی آنها در تامین بازار، به هیچ‌وجه موردتایید ما نیست که حضور آنها در این بازار حذف شود. چنین اتفاقی اگر رخ دهد، منجر به برپایی انحصار در بازار می‌شود. از دیگر سو، این جستار منجر به کاهش عرضه در بازار نیز خواهد شد.

با پروا به گفته شما وقتی عنصر چشم وهمچشمی‌پذیری از بازار خودرو حذف شود، چگونه محصولات درونی به مرحله صادرات برای کشورهای دیگر می‌رسند و ارتقای کیفیت‌شان چگونه به‌دست می‌آید، وقتی با خودروی دیگر سنجش و وارد بازار چشم وهمچشمی نمی‌شوند؟
انحصاری که برپایی شده، در انحصار برند است. به‌طور اگزمپل برای مقال نمایندگی رسمی که هستی دارد، علاوه‌بر تعهدی که خودش براساس ماده دو ضوابط فنی واردات خودرو می‌دهد حتما می خواهیم این جستار موکول شود به این که شرکت مادر هم در قالب LOC این تعهد را پذیرا باشد. می‌بینیم که در دو سال گذشته این فرآیند انجام شده است و تا حد زیادی کامیاب شده‌ایم. نمایندگی‌هایی که در حال آماده در سایت پرکار هستند، همگی LOC از شرکت مادر دارند که منجر به تمدید گواهی کار و جنبش‌شان شده است. سه شرکتی هم که در حال‌آماده به‌واسطه عدم تمدید گواهینامه‌ کار و جنبش‌شان غیرفعال هستند، براساس پیگیری‌هایی که انجام داده‌ایم، هفته آینده بازگشایی خواهند شد. شرکت‌هایی که جلوی ثبت‌سفارش‌ آنها به انگیزه پایان گواهی کار و جنبش‌شان گرفته شده، شرکت آسان‌موتور سیکلت، شرکت اطلس‌خودرو و شرکت پرشیاخودرو است و مشکلاتشان تا هفته آینده حل خواهد شد. چون مدارک و مستندات‌شان کامل است.

تعلل این شرکت‌های مادر برای ارائه پروانه به انگیزه این است که کشور ایران طرف روبرو است یا فرآیند اداری درازا می‌کشد؟
این جستار فرآیند اداری خود را دارد که البته کمی زمان‌بر است. تنها امسال این ماجرا با شدت‌ بیشتری آغاز شده است. به‌رغم این که سالانه این جستار را در قالب یک فرجه زمانی در نظر می‌گرفتیم، امسال نیز همگی براساس روال پیشین برنامه‌ریزی کرده بودند، ولی اکنون که فرجه زمانی برداشته شده است، طبیعتا با یک نقصان روبه‌رو شده‌ایم که در هفته آینده برطرف خواهد شد.

روندی را که در باره واردکنندگان پیش می‌رود، چگونه ارزیابی می‌کنید؟ عده‌ای معتقدند بخش خصوصی برخلاف گفته رئیس‌جمهور در حال زمین خوردن است. به نظر شما این تعبیر تا چه اندازه درست است؟
دقیقا همین طور است. یعنی اگر جلوی واردات را بگیریم، از آنجایی که واردات بدست بخش خصوصی انجام می‌شود، هر گونه برپایی رانت برای شرکت‌های شبه‌دولتی خودروساز مایه برپایی انحصار در بازار خواهد شد. بنابراین علاوه‌بر برپایی انحصار، هنگام را در خودروسازان نیز به‌هستی خواهد آورد و مهم‌ترین و خطرناک‌ترین دستاورد هنگام علاوه‌بر این که منجر به افزایش شدید بها در بازار خواهد شد، بازار سیاه غیرقابل‌کنترلی را به‌هستی خواهد آورد. منجر به این می‌شود که دولت در سال آینده به درآمدهای لایحه بودجه سال ۹۶، دست پیدا نکند که شماره قابل‌توجهی است. چنین رویکردی در راستای سیاست‌های دولت نیست. درستی این است تحلیل نامناسب مایه می‌شود انگار کنیم واردات خودرو اشتباه است. این درحالی است که مهم‌ترین کالاهایی که وارد کشور شده‌اند، مربوط به قطعات خودروهایی است که در تو یا درون کشور فرآوری می‌شوند. براساس دستور دستیار‌نخست ریاست‌جمهوری و با هدف مهار ارز و پشتیبانی از فرآوری تو یا درون در بند‌شش هنگام آمده است که وزارت صنعت، معدن و بازرگانی درباره واردات خودرو مختار و ملزم به خدمات پس از فروش است، هم‌چنین این وزارتخانه می‌تواند در این باره تصمیم‌گیری کند.

با پروا به این گفته‌ها، حجم واردات خودرو در کشور چه میزان است؟
هم‌اکنون حجم واردات خودرو در کشور ۴درصد از بهره بازار همه کشور است که این مقدار کمتر از نیم‌درصد رویهمرفته جهان است. از این رو خودروسازان بیگانه بهره ۵/۹۹ درصدی خود را در جهان با بهره نیم‌درصدی ایران به خطر نمی‌اندازند. دولت در قبال واردات هر خودرو ۸۵ درصد سود می کند، نیازمند واردات
هستیم.
بهره واردات در بودجه کشور گیرا است ولی در کنش اینگونه نیست، nissan مورانو و suzuki نشان دادند که واردات خودرو مایه کاهش بهره وری نیروی انسانی در ایران‌خودرو شده است، بنابراین این فرمایش تجربه موفقی در کشور نبوده است.

در پایان با پروا به نوسانات به‌هستی‌آمده شرایط بها‌گذاری خودروهای وارداتی را چگونه تبیین می‌کنید؟
تحلیل‌های زیادی درخصوص بها‌گذاری خودروهای وارداتی چهره گرفته است، این تفسیر بر دوش وزارت صنعت، معدن و بازرگانی گذاشته شد تا بدانیم تعریف ما از نمایندگی‌های خودرو چیست و اینکه تنها نمایندگی‌ها می‌توانند
خودروهای لوکس را وارد کنند یا اشخاص شخص‌ثالث هم می‌توانند در این زمینه وارد کنش شوند؟ پس از ۲۴ساعت گفتگو و گفت‌وگو با بخش‌های پیوسته با بحث واردات خودرو که همچنان هم پیوسته دارد، تصمیم گرفته شد نمایندگان رسمی واردکننده خودرو تنها کسانی باشند که وابستگی مستقیمی با شرکت‌های تولیدکننده اصلی خودرو دارند و صرفا این کسان مجاز به ثبت‌سفارش واردات هستند.

نگرانی شدید واردکنندگان خودرو از رویدادها پیش‌رولینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام