سایت جامع خودرو در ایران


» مرسدس E کلاس کوپه چهل‌ساله شد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶

مرسدس E کلاس کوپه چهل‌ساله شد

دسته بندی : خودرو ، کوپه ، مرسدس E-class ، مرسدس بنز تاریخ : جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵


کمتر از یک دهه است که مرسدس فرآوری مدل CLK را متوقف کرده و به‌نوعی E کلاس کوپه را جایگزین هنگام نموده است؛ ولی این خودروساز آلمانی سال‌ها پیش نیز نسخهٔ کوپهٔ E کلاس را فرآوری می‌کرده است. به‌طور ریزبین ۴۰ سال پیش بود که مرسدس نخستین دودمان از E کلاس کوپه را با کد C123 شناسایی کرد. این خودرو یک سال پس از شناسایی دودمان چهارم E کلاس در نمایشگاه ژنو ۱۹۷۷ رونمایی شد.

mercedes-mercedes benz-e-class-1977

E کلاس کوپه ۳٫۸ سانتیمتر بلندی کمتری از سطح زمین و بیش از ۷٫۵ سانتیمتر درازا کمتری نسبت به همتای سدان خود داشت؛ ولی مهم‌ترین تفاوت ظاهری این دو مدل، پنجره‌های پهلویی بدون فریم E کلاس کوپه بود که این ویژگی تبدیل به امضای مرسدس شد و هنوز هم در کوپه‌های نوین هنگام بکار می‌رود.

123_43_w123_modellpalette_1

E کلاس کوپه در پیش درآمد در سه مدل ۲۳۰ C، ۲۸۰ C و ۲۸۰ CE به بازار عرضه شد ولی بعداً طیف مدل‌های هنگام با اضافه شدن مدل توربودیزل ۳۰۰ CD گسترش یافت. در زمان پایان فرآوری این دودمان از E کلاس کوپه در پایان آگوست سال ۱۹۸۵، مرسدس نزدیک به ۱۰۰ هزار دستگاه از هنگام‌را فرآوری کرده بود درحالی‌که توان هنگام در درازا این سال‌ها نزدیک بهً دو برابر شده و از ۸۰ اسب بخار به ۱۵۶ اسب بخار رسید.

87f180

بعدازاین، نسخهٔ کوپه در دودمان بعدی E کلاس یعنی دودمان پنجم هم فرآوری شد ولی سرانجام در سال ۱۹۹۵ فرآوری دودمان پنجم E کلاس ته یافت و دودمان ششم به بازار آمد ولی در این دودمان خبری از نسخهٔ کوپه نبود و مدل جدید CLK جایگزین E کلاس کوپه شد. فرآوری CLK در دو دودمان یعنی در دودمان‌های ششم و هفتم E کلاس پیوسته پیدا کرد تا اینکه همزمان با شناسایی دودمان هشتم E کلاس در سال ۲۰۰۹، فرآوری CLK بازایستاد و مرسدس دوباره نام E کلاس کوپه را زنده کرد. در حال آماده مرسدس E کلاس کوپه در دودمان دوم دوران نوین خود به سر می‌برد.

mercedes-mercedes benz-e-class_coupe-2017-1024-07لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها


مطالب محبوب
اینستاگرام