سایت جامع خودرو در ایران


» رمزگشایی از واردات مشکوک خودروهای فرانسوی به ایران ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶


به گزارش تازه ها خودرو به نقل از مهر ، میثم رضایی با اشاره به اظهارات مسئولان وزارت صنعت درباره تکذیب گیر تراشی در ترخیص خودروها و فرایند واردات گفت: بدبختانه شوربختانه تصمیمات خلق الساعه وزارت صنعت که همگی به بهانه ساماندهی بازار خودروهای وارداتی چهره گرفته، مایه شده است بار دیگر واردکنندگان متفرقه با دشوار واردات روبرو و ثبت سفارش های از پیش انجام شده فاقد ارزش اجرایی شود.

وی روشنگری داد: مسئولان وزارت صنعت اگرچه همگی رویدادها موجود در باره ضوابط جدید در باره ترخیص خودروها که از سوی وزارت صنعت به چهره خلق الساعه تشدید شده، را رد می‌کنند ولی هیچ توضیحی درباره این گیر تراشی و عوامل هنگام نمی‌دهند.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو در کالبدشناسی علت این اقدام مسئولان وزارت صنعت نیز یادآور شد: به نظر می‌رسد حضور مدیران دولتی در هیات مدیره خودروسازی های بزرگ کشورمان مایه شده تا همه عزم این کسان به فربه کردن این شرکت ها به هر قیمتی منجر شود؛ همانطور که دیده شده واردات خودرو نیز به تازگی از سوی این شرکت‌ها در حال انجام شدن است.

ی در بخش دیگری از گفتگو‌هایش تصریح کرد: ما در همگی مقاطع از پیروان فرآوری ملی و اقتصاد مقاومتی بوده ایم ولی رویه کنونی مدیران وزارت صنعت نه به چابک سازی فرآوری منجر می شود نه پیاده سازی اقتصاد مقاومتی. رویکرد این مدیران تنها هوده طلبانه و برضد منافع مردم است که مایه شده تباهی بیشتری در صنعت خودرو به راه بیفتد.

رضایی پیوستگی داد: بنابر گردآور انگیزه ها متعددی و توافقی که میانه ها دی‌ماه میان واردکنندگان و وزارت صنعت انجام شد، مهلت گرفتن پروانه رسمی از شرکت‌های مادر خودروسازی تا خردادماه سال پدران تمدید شده ولی در همین حال شاهدیم که وزارت صنعت هر روز با بهانه ای گیر از انجام روال قانونی ثبت سفارش‌ها می‌شود و به نوعی با گیر تراشی بر سر راه واردات قانونی خودرو مایه آشفتگی بازار خودرو و مخدوش شدن تعهدات شرکت ها به مشتریان می‌شود.

وی در کالبدشناسی انگیزه‌های پنهانی موجود بر سر این تصمیمات خلق الساعه گفت: در ماه‌های بازپسین به تازگی دیده‌ایم دولت با همکاری خودروسازان اقدام به واردات بسیاری از خودروهای بیگانه به ویژه فرانسوی کرده است؛ وارداتی که همگی به بهانه بازارسنجی چهره گرفته ولی حجم بالای این خودروها نشان می‌دهد که شدنی نیست صرفا برای بازارسنجی باشد و عملا دولت کم کم در حال واردکردن خودرو به کشور است.

این صاحب نظر در صنعت خودرو با اشاره به اینکه اکنون موارد متعددی از خودروهای فرانسوی مانند renault کپچر و peugeot ۵۰۸ آماده ورود به کشور است، افزود: آیا منظور دولت از فرآوری مشترک، این گونه کار است؟ به نظر می‌رسد عملا صنعت خودرو ایران به بیگانه‌ها واگذار شده و محصولات آنها بدون هیچگونه انتقال دانش فنی و فناوری، با انحصار برپایی شده، وارد کشور خواهند شد.

وی پافشاری کرد: بسیار جای شگفتی دارد که مدیران میانی وزارت صنعت با هستی انتقادات فراوان کارشناسان فعالان پهنه واردات و رسانه‌ها، چرا هیچ واکنشی به این موضوعات نشان نمی‌دهند و تنها با دادن آدرس اشتباه به مردم و فعالان اقتصادی کوشش دارند روزهای پایانی کار خود را پشت سر بگذارند.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو همچنین خاطرنشان کرد: آقایان می‌گویند دستورکار ساماندهی واردات خودرو در کمیسیون زیربنایی دولت در حال بررسی بوده و این در حالی است که عده کثیری از واردکنندگان به مرز ورشکستگی کشانده شده‌اند و از سوی دیگر انبوهی از پرونده‌های قضایی در باره بی‌نظمی‌ها و عدم ثبات قوانین در بازار خودروهای بیگانه تشکیل شده است.

وی در پیوستگی با پافشاری بر این نکته که در دوران پسابرجام تنها ۱۰ درصد شرکتهای ایرانی واردکننده خودرو کامیاب شده‌اند از شرکت‌های مادر پروانه بگیرند، یادآور شد: وزارت صنعت تنها توانایی این را دارد که هر دو ماه مهلت ارایه شده را تمدید کند، وگرنه هیچ کاری برای ساماندهی بازار چهره نگرفته و دستورکار‌های انبوه بیشتر به تشنج و آشفتگی بازار کمک می‌کنند؛ اتفاقی که بدون دودلی منافع زیادی را به جیب شماری سودجو سرازیر می‌کند.

رضایی در پایان با اشاره به ورود دولت به پهنه واردات خودرو گفت: همانطور که پیش از این هشدار دادیم وزارت صنعت با شکل دهی بازاری انحصاری در پهنه واردات خودرو کوشش دارد واردکنندگان رسمی و غیر رسمی را از بازار بیرون کرده و راسا به جستار واردات نیز ورود کند؛ اتفاقی که در ماه های بازپسین به تازگی در همکاری با شرکت هایی همانند peugeot و renault و ورود انبوهی از خودروها به بهانه بازار سنجی به روشنی به چشم می‌آید.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام