سایت جامع خودرو در ایران


» سیستم‎ ترمز الکترونیکی؛ تازه ها خوش برمبو برای خودروهای پیکار‌ای ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷


برمبو از شرکت‎های مطرح پرکار در پهنه سیستم ترمز خودرو است. به انگیزه حساسیت این سیستم، برمبو یک طرح جدید در ترمز خودرو ارائه کرده است که در پیوسته به دم اشاره می‎شود.

هر راننده‎ای که خودروهای کلاسیک و معمول را رانده باشد، بی گمانً به این نکته اشاره خواهد کرد که بالارفتن سیستم ترمز خودرو یکی از مهم‎ترین و پرطرفدارترین دستاوردهای پهنه خودرو محسوب می‎گردد. بیشتر سیستم‎های ترمز جدید بسیار قدرتمندتر و کم‌وزن‌تر از سیستم‎های همانند سنتی هستند و پایداری بیشتری در برابر سایش دارند. همچنین قابلیت جا‌پذیری آسان قطعات از آنگونه برتری‎های سیستم‎ ترمز امروزی محسوب می‏شود. ولی تیم خودروی A110 که در آلپاین مستقر است، چشمداشت بیشتری از این سیستم دارد و چالشی بنیادی پیش روی کارآزمودگان ترمز برمبو پیمان داده است. نتیجه این چالش به کارگیری کالیپر ترکیبی لغزشی الکترومکانیکی (ECS) است.

یکی از چالش‎هایی که پیش روی سازندگان ساز و برگ اصلی (OEM) پیمان دارد، جنبش به سمت طراحی ترمز دستی الکترونیکی یا ترمز پارک است. طراحان به ترمز دستی الکترونیکی روی خوش نشان می‎دهند؛ چون از شر یک اهرم بزرگ و زشت در فضای درونی کابین رها می‌شوند. جایگزینی اهرم ترمز دستی با یک دکمه کوچک ارزش بسیاری برای طراحان دارد؛ چرا که فضای مناسبی در کنسول میانی در پسندیدن دم‌ها می‎گذارد تا به جانمایی نگه‌دارنده لیوان و دیگر مسائل بپردازند.

بسیاری از خودروها یک گیره کوچک الکترونیکی روی دیسک عقب دارند تا نقش ترمز دستی را ایفاء کند که برمبو در حال آماده از چنین ایده‏ای برای ترمز دستی الکترونیکی خود کاربرد می‏کند؛ ولی این یک راهکار نامناسب است. به این انگیزه که به کارگیری این ایده، پیچیدگی سیستم ترمز را بسیار می‎کند و  تأثیر منفی روی وزن فنربندی نشده خودرو دارد. وزن فنربندی نشده عبارت است از وزن سیستم تعلیق و چرخ‎ها که وزن دم‌ها به سیستم تعلیق تحمیل نمی‎شود. هدف ازECSS حل این دشوار از راه به کارگیری مواد سبک و نصب هوشمندانه دم است.

در راهکار جدید، برمبو نه‌تنها به یکپارچه‌سازی سیستم ترمز پارک و گیره اصلی پرداخته است؛ بلکه به کارگیری مواد سبک‌وزن مایه شده که ۱.۲۵ کیلوگرم از وزن فنربندی نشده در هر چرخ کاهش یابد. چنانچه هر دو مدار هیدرولیک سیستم ترمز با دشوار روبرو شود، ترمز الکترونیکی پارک درست کنش نخواهد کرد. این سناریو امکان وقوع اندکی دارد؛ ولی برخی از مشتریان می‎خواهند از ریسک عملکرد این سیستم باخبر شوند.

شرکت برمبو در زمینه به‌کارگیری سیستم ترمز الکترونیک و هیدرولیک به شکل توامان تنها نیست. خودروهای هیبریدی و الکتریکی نیاز دارند سیستم ترمز سنتی را با برنامه انرژی بازیاب (برآمده از انرژی ترمزی) ترکیب کنند تا انرژی به سمت بسته باتری روانه شود. تمام این فرآیندها باید بدون تأثیر در رانندگی اعمال شوند، مخصوصاً در خودروهای اسپرت؛ چون بازخورد راننده از ماشین ۹۸‎ها در این دسته از خودروها بسیار حیاتی و مهم است.

با هستی اینکه ECS یک سیستم سبک و جمع و جور است، ولی همچنان عملکردی نزدیک بهً معمول و رایج نشان می‌دهد. ترمز دستی جدید به شکل الکترونیکی کنش می‎کند؛ ولی ترمزهای دستی عادی با توان هیدرولیکی سر و کار دارند. با همه این تفاسیر، به کارگیری ترمز دستی الکترونیکی به معنای گرایش سازنده به ساخت سیستم‎ ترمز تماماً سیمی است، به عبارت دیگر هیچ‌گونه بستگی فیزیکی میان ماشین ۹۸‎ و پد ترمز هستی ندارد. در حالی که بیشتر سیستم‎های فرمان خودروهای امروزی برقی شده است، خیلی دور از چشمداشت نیست که سیستم‎ ترمز نیز در آینده‎ای نزدیک کاملاً برقی شود.

این ترمزهای در آلپاین A110 رونمایی شده و سطح دم به رنگ آبی است. نسخه‎های مشکی و نارنجی اکسیدشده نیز در آینده‎ای نه‌چندان دور به بازار عرضه می‎شود.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام