سایت جامع خودرو در ایران


» چگونه مایعات موجود در خودرو می‌توانند جان شما را بگیرند؟ (قسمت نخست) ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶


به سرنویس افرادی که بیشتر وقت خود را به خودرو برگزیدن می‌دهیم، تصمیم گرفتیم تا تحقیقی درباره مایعات درون خودرو و تأثیر دم بر سلامتی انسان داشته باشیم و ببینیم که چقدر می‌توانیم زنده بمانیم! نتیجه‌ای که گرفتیم: احتمالاً نه خیلی بسیار!


خودروی شما مایعات زیادی را درون خود جای داده، از روغن موتور سیکلت گرفته تا روغن گیربکس و آ شیشه‌شور. همه‌ی دم‌ها باید دور از دستگاه گوارش باشند. در این نوشتار چگونگی زهری بودن دم‌ها را برای شما شرح داده‌ایم.

نخستین کاری که انجام دادیم تماس با گردانیدن‌ی ایمنی و سلامتی بازرگانی بود و دم‌ها گفتند که باید اوراق داده‌های ایمنی مواد را برای هر آ بررسی کنیم؛ بنابراین در ساده‌ترین و تنبل‌ترین راه شدنی تصمیم گرفتیم تا در اینترنت نام محصولات و سپس اوراق داده‌ی ایمنی مواد را جست‌وجو کرده و دلچسب آنکه این موارد به‌راحتی در دسترس بودند. در درستی اکثر وب‌سایت‌هایی که روغن و مایعات خودرو را می‌فروشند رهنمود‌های ایمنی را درج کرده‌اند.

در این راهنماها اثرات مایعات گوناگون بر سلامتی انسان و همچنین موارد ایمنی مربوطه درج‌شده است.


با بلع روغن‌موتور سیکلت مدت زیادی زنده نخواهید ماند. به انگیزه اشتیاق بسیار ما به داده‌های ایمنی چندین روغن از آنگونه Mobil 1 10W-30 سنتتیک و Pennzoil 10W-30 نگاهی انداختیم.

نخستین چیزی که فهمیدیم این بود که روغن‌موتور سیکلت زمانی که تمیز است کاملاً بی‌زیان بوده و داده‌های ایمنی دو روغن ذکر شده در بالا نیز می‌گویند استنشاق، بلع و در معرض پیمان گرفتن پوست در برابر این مایعات کمینه سمیت را دارد.

در درستی روغن تمیز دم‌قدری امن است که برگه اطلاعات حتی می‌گویند نیازی به نگرانی بسیار درباره‌ی محافظت پوست هستی ندارد.

Mobile1 این‌گونه گفته است: معمولاً در شرایط کاربرد‌ی نرمال محافظت از پوست نیاز نیست.

تنها نگرانی دراین‌باره در برگه اطلاعات Pennzoil این‌گونه درج شده است: تماس پیوسته و طولانی با روغن بدون تمیز کردن پسندیده می‌تواند مایه مسدود شدن منافذ پوست و بروز اختلالاتی چون جوش‌های پوست شود.

ولی درباره‌ی روغن‌موتور سیکلت کاربرد شده اوضاع چندان دل‌چسب نیست. داده‌ها می‌گویند وقتی روغنی ناپاک است به ماده‌ای سرطان‌زا تبدیل می‌شود. این را بخوانید:

روغن‌هایی که در پیشرانه‌های بنزینی کاربرد می‌شوند شاید خطرناک باشند. این روغن‌ها در آزمایش‌های حیوانی مولد سرطان شناخته شده‌اند. در پیرامون in vitro مایه جهش شده‌اند و شایستن آلرژی را دارند. این روغن‌ها در بر گیرنده ترکیبات آروماتیک پلی سیکلیک هستند.


و اینجا Pennzoil درباره‌ی انگیزه خطرناک بودن روغن‌های کارکرده می‌گوید: روغن‌های کارکرده شاید در بر گیرنده ناخالصی‌های مضری باشند که در هنگام کاربرد اندوخته کرده‌اند. غلظت چنین ناخالصی‌هایی به به کارگیری روغن بستگی داشته و شاید در بر گیرنده ریسک‌هایی برای سلامتی و پیرامون‌زیست باشند. همگی روغن‌های کارکرده باید با سنجیدگی و تا حد امکان بدون تماس پوست جابجا شوند. باید گفت تماس پیوسته با روغن‌های کارکرده مایه برپایی سرطان در آزمایش‌های حیوانی شده است.

خب اساساً پوشیدن پوشاک‌های روغنی و خوردن دم‌ها تا زمانی که تمیز باشند دشوار چندانی برپایی نمی‌کند (ما این کار را اصلاً رهنمود نمی‌کنیم) ولی تماس با روغن‌های کاربرد شده ایده‌ی بسیار بدی است.

  • خنک‌کننده‌ی پیشرانه


بی‌شک خطرناک‌ترین آ موجود در خودرو خنک‌کننده‌ی پیشرانه یا همان ضدیخ است. این آ در بر گیرنده اتیلن گلایگول است که به سرنویس افزایش‌دهنده‌ی نقطه‌ی جوش و کاهش‌دهنده‌ی نقطه یخ زدن آب بکار رفته برای خنک کردن پیشرانه کنش می‌کند. هرچند این آ سبز، صورتی یا زرد مضر بوده و می‌تواند مرگبار باشد.


برگه اطلاعات ایمنی Prestone نشان می‌دهد اگر شما ضد یخ بنوشید در دنیایی از آسیب فرو خواهید رفت. نشانه‌های مهم این بخش عبارت‌اند از:

بلع این ماده می‌تواند مایه ناراحتی و درد وریدهای شکمی، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، خواب‌آلودگی، بی‌قراری، زودرنجی، کمردرد، کاهش حجم شاش، نارسایی کلیه و تأثیرات روی سیستم عصبی مرکزی شود.

در پسینیان مراحل و سطوح بلع اتیلن گلایکول شاید عصب‌های مغزی نیز درگیر شوند. به‌طور ویژه اثراتی از درگیری عصب‌های هفتم، هشتم و نهم مغزی گزارش شده که این فرمایش با فلج شدن عصب‌های چهره، کاهش شنوایی و نارسایی در بلع دیده شده است.

به نظر می‌رسد از این بدتر هستی ندارد! برگه اطلاعات می‌گوید که نارسایی قلبی و اِدِم (خیز) ریه نیز می‌تواند از نتایج خوردن بسیار ضد یخ باشد و در بخش اثرات مزمن گفته شده است که:

استنشاق مکرر و طولانی‌مدت این ماده می‌تواند نشانه‌هایی از درگیری سیستم اعصاب مرکزی به ویژه سرگیجه و حرکات چشم را در پی داشته باشد.

فهمیده شده که اتیلن گلایکول مایه نارسایی تنفسی حیوانات آزمایشگاهی می‌شود. هنوز اثرات این یافته در انسان برآورد زده نشده است. بر پایه‌ی داده‌های آزمایشگاهی، ۲- اتیل هگزانوئیک اسید (نمک سدیم) مایه اثرات رشدی و نموی می‌شود.

بنابراین اساساً اگر آ ضد یخ را بخورید شاید گواه از دست رفتن مغز، ازکارافتادن قلب، کاهش شنوایی، فلج شدن چهره، رنج بردن از نارسایی کلیه و… باشید.

آگاهی ها خوب اینکه تماس پوست و چشم با این آ ردپا چندان زیادی ندارد.

  • آ شیشه‌شور


این آ از نزدیک یک‌سوم متانول تشکیل شده و این ماده نیز چندان خوشایند نیست. برگه اطلاعات دو برند مطرح در این زمینه یعنی Splash و Peak نشان می‌دهد که همانند ضدیخ، بلع و یا استنشاق آ شیشه‌شور می‌تواند به نارسایی کلیه، درگیری سیستم عصبی مرکزی و یا آسیب به بینایی منجر شود.

برگه اطلاعات Splash نشان می‌دهد که استنشاق این ماده خطر بزرگ‌تری دارد:

استنشاق یا بلع متانول می‌تواند مایه نارسایی بینایی و در پایانی کوری شود. همچنین آسیب همیشگی و برگشت‌ناپذیر سیستم عصبی نیز شدنی است رخ دهد.

این برگه همچنین می‌گوید که مایه شیشه‌شور زهری بوده و بلع ۳۰ تا ۲۵۰ میلی‌لیتر از متانول سره( sare ) می‌تواند منجر به مرگ شود. البته گفته نشده که برای مرگ چقدر آ شیشه‌شور لازم است!

گفته شده مقادیر مضر متیل الکل می‌تواند بر روی چشم‌ها و سیستم عصبی مرکزی ردپا بگذارد. غلظت‌های بالای این ماده می‌تواند مایه تأثیرات حاد روی سیستم اعصاب مرکزی و برپایی سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و گیجی شود.

در پایان بلع این ماده می‌تواند مایه برپایی حالت تهوع، درد شکمی، سردرد، کاهش تنفس و کوری شود. مقادیر بسیار دم می‌تواند مایه به کما رفتن فرد و در پایان مرگ شود.

بلع مقادیر بسیار متیل الکل مایه آسیب به اندام‌هایی چون جگر، کلیه، پانکراس، قلب، شش‌ها و مغز می‌شود. اگرچه که این جستار به ندرت رخ می‌دهد ولی افرادی که پس از بلع این میزان ماده زنده می‌مانند شاید از آسیب‌های همیشگی اعصاب رنج ببرند.

پیوسته دارد…لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام