سایت جامع خودرو در ایران


» ثبات کیفیت در خودروهای درونی ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

ثبات کیفیت در خودروهای درونی

دسته بندی : اخبار ، خودرو تاریخ : شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶


به گزارش پایگاه خبری «پسین (امروزه ساکنان استان کرمان خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، در این گزارش که روز گذشته از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اعلام شد، ۳۱ خودروی تولیدی و مونتاژ تو یا درون، باره ارزیابی کیفی پیمان گرفته و با پروا به رده قیمتی‌شان، در پنج گروه دسته‌بندی شده‌اند. بر این پای بست، خودروهای موردنظر در گروه‌های قیمتی بالای ۱۰۰ میلیون تومان، ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون، ۵۰ تا ۷۵ میلیون، ۲۵ تا ۵۰ میلیون و زیر ۲۵ میلیون تومان گروه‌بندی شده و متناسب با شرایط کیفی‌شان، «ستاره» کسب کرده‌اند. در روشی که این شرکت برای ارزیابی کیفی خودروها لحاظ می‌کند، هر محصولی بسته به امتیازات کسب شده، میان یک تا پنج ستاره کیفی دریافت می‌کند.

این در حالی است که طی ارزیابی کیفی فروردین‌ماه، هیچ‌کدام از خودروها کامیاب به کسب بیش از چهار ستاره نشده‌اند. بنابراین گزارش، گرفتن یک ستاره، نشان‌دهنده کمینه کیفیت یک خودرو است و هرچه شمار ستاره‌ها بالاتر باشد، به معنای دم است که دم خودرو از سطح کیفی بهتری برخوردار است. براساس این گزارش از میان ۳۱ خودرویی که باره ارزیابی کیفی پیمان گرفته‌اند، تنها ۴ خودرو چهار ‌ستاره کیفی را از دم خود کرده‌اند؛ بنابراین ۹/ ۱۲ درصد از خودروهای یاد شده توانستند به کیفیت ایده‌آل دست یابند. از سوی دیگر ۸ خودرو سه ستاره کیفی را به‌دست آورده‌اند. این به معنای دم است که ۸/ ۲۵ درصد خودروها، کیفیت متوسطی را دارا هستند. همچنین، ۵ خودرو نیز ۲ ستاره کیفی را به‌دست آوردند. به‌عبارت بهتر ۱۲/ ۱۶ درصد خودروها نیز دارای کیفیت حداقلی هستند، ولی قابل درنگ‌ترین بخش این گزارش دم است که ۱۴ خودرو تنها یک ستاره کیفیت را دریافت کرده‌اند که این نشان می‌دهد نزدیک به ۱۶/ ۴۵ درصد خودروها دارای کیفیت نازلی هستند. همچنین بر پایه این گزارش هیچ خودروی درونی کامیاب به کسب پنج ستاره کیفی نشده است. بر این پای بست، مزدا۳، سراتو، suzuki گرندویتارا و renault ساندرو چهار محصولی به شمار می‌روند که در ارزیابی کیفی فروردین‌ماه کامیاب به کسب بیشترین ستاره کیفی یعنی چهار ستاره شده‌اند. این در شرایطی است که ۲۷ خودرو دیگر میان یک تا سه ستاره کیفی به دست آورده‌اند.

ولی اعلام کیفیت خودروها بر حسب «ستاره‌های دریافتی» در حالی است که پیش‌تر شرکت بازرسی با ارزیابی کیفی خودروها در ۹ سنجه گوناگون، عددی را به‌سرنویس «مجموع نمرات منفی» برای هر خودرو اعلام می‌کرد و این «شماره» نشان‌دهنده سطح کیفی بود. بر این پای بست، هر خودرویی که نمره منفی کمتری دریافت می‌کرد، طبعا از کیفیت بالاتری برخوردار بود و هرچه نمره موردنظر بالا می‌رفت، نشان از پایین بودن کیفیت خودروها داشت. این ۹ سنجه دربرگیرنده «سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان»، «سیستم موتور سیکلت و انتقال توان»، «سیستم ترمز»، «ساز و برگ الکتریکی»، «تزئینات درونی و بیگانه»، «نفوذ آب»، «بدنه»، «رنگ» و «صداهای غیرعادی» بود. با این حال، ازآنجاکه شرکت بازرسی باز هم جزئیات نمرات منفی خودروهای درونی را در ارزیابی کیفی فروردین‌ماه اعلام نکرده، مشخص نیست کدام خودرو در کدام معیارها دارای نقاط سستی و قوت است. این در حالی است که پیش‌تر با اعلام جزئیات نمرات منفی، مشتریان می‌توانستند گزینش بهتری داشته باشند، زیرا متوجه نقاط سستی و قوت خودروها می‌شدند. به‌سرنویس نمونه، مشتری pride یا peugeot 405 با تماشا جزئیات نمرات منفی این خودروها، متوجه می‌شد که آنها مثلا در سیستم ترمز چه وضعی دارند یا سیستم تعلیق‌شان شرایط مناسبی دارد یا خیر.کارشناسان معتقدند عدم انتشار گزارش کیفیت خودروهای درونی به چهره کامل مایه می‌شود، مصرف‌کنندگان خودروی باره نیاز خود را بدون شناخت و آگاهی گزینش کنند. وقتی در گزارش کیفی خودروهای درونی تنها شمار ستاره‌های کیفی خودروها اعلام و نمرات منفی حذف می‌شود توان گزینش درست از مصرف‌کننده گرفته می‌شود. این در حالی است که خودروهایی که شمار ستاره یکسان دارند مطمئنا از نظر کیفی، ایمنی و رفاهی همانند یکدیگر نیستند و تفاوت‌ها و ایرادهای مختلفی دارند که از راه همین نمرات منفی مشخص می‌شود.

 

چگونگی ایده‌آل‌های درونی

دم‌طور که شرکت بازرسی اعلام کرده، در گروه خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان، که تنها دو عضو دارد، نیو مزدا۳، چهار ستاره کیفی را دریافت کرده است. این خودرو که در بخش خصوصی خودروسازی کشور مونتاژ می‌شود، دگرگونی ها کیفی را نسبت به ماه گذشته تجربه نکرده است. گرند ویتارای تولیدی در ایران‌خودرو خراسان نیز که دیگر عضو گروه موردنظر به‌شمار می‌رود، بدون تغییر کیفی خاصی نسبت به گزارش پیشین و با چهار ستاره، در گروه بالای ۱۰۰ میلیون تومانی‌ها جا خوش کرده است. مزدا۳ در گروه بهمن مونتاژ می‌شود و suzuki گرندویتارا نیز چند سالی است که میهمان Iran KHodro خراسان شده و اتفاقا ماه گذشته ۴ میلیون به بها دم اضافه شده است.

سراتو همچنان در صدر

ولی در گروه قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان که ۳ خودرو را در خود جای داده است، کیاسراتو فرآورده مونتاژی سایپا توانسته با گرفتن ۴ ستاره کیفی در صدر گروه بنشیند؛ این خودرو در سنجش با ماه گذشته دگرگونی ها کیفی به خود ندیده است. پس از kia سراتو، با دو خودروی چینی مونتاژی تیگو ۵ و JAC-S5 در این گروه روبه‌رو می‌شویم. در این میان، تیگو۵ فرآورده شرکت مدیران خودرو دارای سه ستاره است و این یعنی در سنجش با ماه گذشته تغییر خاصی نداشته است. همچنین JAC-S5 فرآورده شرکت کرمان موتور سیکلت که سومین خودروی این رده قیمتی است با دریافت دو ستاره دگرگونی ها کیفی را نسبت به ماه پیش به خود ندیده است. در این گروه پیش‌تر‌ هایمای مونتاژی Iran KHodro نیز به چشم می‌آمد ولی در ارزیابی فروردین‌ماه اثری از این فرآورده چینی نیست. شرکت بازرسی معمولا خودروهایی را که فرآوری نشده یا دارای تیراژ اندکی هستند، در ارزیابی خود شرکت نمی‌دهد، این در حالی است که‌ در آمار فروردین‌ماه تنها ۲ دستگاه از این خودرو به فرآوری رسیده است.

 

چینی‌هایی با کیفیت میانه

سری هم ولی به گروه خودروهای ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان بزنیم، گروهی که به طور کامل در قرق چینی‌ها پیمان دارد. در این گروه، آریزو۵ که در مدیران خودرو مونتاژ می‌شود، دارای سه‌ستاره کیفی بوده و در سنجش با گزارش پیشین تفاوتی نکرده است. همچنین JAC-J5 نیز که در سایپا مونتاژ می‌شود با دو ستاره و بدون تغییر در سنجش با گزارش پیشین، در رده دوم جا خوش کرده است. پس از این فرآورده ولی MVM550 مدیران خودرو به چشم‌ می‌خورد که این فرآورده نیز دو ستاه کیفی را از دم خود کرده و در سنجش با گزارش پیشین تغییری نکرده است. همچنین lifan X60 که در شرکت کرمان موتور سیکلت مونتاژ می‌شود، با دارا بودن یک ستاره کیفی در رتبه چهارم ایستاده است. این خودرو نیز نسبت به گزارش پیشین تفاوتی در ستاره‌بندی را به خود ندیده است.در گروه ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومانی‌ها در حالی JAC-J5 و MVM550 در رتبه دوم و سوم جای گرفته‌اند که در گزارش ماه گذشته خودروی changan فرآورده شرکت سایپا و برلیانس فرآورده شرکت Pars Khordro، هر دو با سه ستاره کیفی به ترتیب رتبه دوم و سوم را دارا بودند، ولی در گزارش پسین خبری از چگونگی کیفی دو خودرو مدنظر نیست.

صدرنشینی خانواده تندر

ولی نگاهی به شلوغ‌ترین گروه یعنی خودروهای ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان که ۱۷ خودرو را در خود جا داده است، بیندازیم. در این گروه که بیشتر خودروهای درونی و البته چینی جمع هستند، با یک فرآورده چهار ستاره به نام renault ساندرو روبه‌رو می‌شویم و باقی خودروها نیز سه، دو یا تک‌ستاره‌اند. براساس گزارش شرکت ‌بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، renault ساندرو به‌سرنویس صدرنشین این گروه، توانسته در ارزیابی فروردین‌ماه چهار ستاره کیفی را از دم خود کند. ساندرو که به‌نوعی مدل‌هاچ‌بک تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، هم‌اکنون در چهار مدل (ساندرو عادی دنده‌ای، ساندرو عادی اتومات، ساندرو استپ وی دنده‌ای و ساندرو استپ وی اتومات) در پارس‌خودرو به فرآوری می‌رسد. این فرآورده در سنجش با گزارش ماه گذشته تغییر خاصی را به خود ندیده است.از ساندرو که بگذریم، تندر-۹۰‌ها در چهار مدل پارس تندر، اتومات و تندر۹۰ Pars Khordro و تندر ۹۰ Iran KHodro در گروه ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومانی‌ها جا ‌خوش کرده و همگی آنها نیز سه ستاره کیفی را به‌دست آورده‌اند. در این میان، ایران‌خودرو علاوه‌‌بر تندر عادی، مدل اتومات این فرآورده را نیز فرآوری می‌کند و پارس‌خودرو نیز به جز مدل E2 عادی، پارس تندر را نیز به فرآوری می‌رساند. هیچ کدام از تندرها در سنجش با گزارش کیفی ماه گذشته، تغییری را از جنبه کسب ستاره به خود ندیده‌اند.

پس از تندرها، peugeot 206 اس‌دی و peugeot 206 به ترتیب با دریافت سه ستاره در مقام ششم و هفتم جا خوش کرده‌اند. خودروهایی که در گروه ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومانی‌ها پسینیان خودروهای دارای سه ستاره کیفی به حساب می‌آیند. این دو خودرو نیز در سنجش با ماه پیش دگرگونی ها کیفی را به خود ندیده‌اند. این دو فرآورده از تیراژ بالایی برخوردار بوده و در حال آماده نخستین فرآورده پرتیراژ و پر‌فروش ایران‌خودرو به‌شمار می‌روند. در گروه موردنظر ولی New MVM 315، dena و samand سورن تنها خودروهای دو ستاره به حساب می‌آیند که در سنجش با گزارش پیشین تغییری از جنبه کسب ستاره نداشته‌اند. در این میان New MVM 315 محصولی چینی است که در مدیران خودرو مونتاژ می‌شود. دیگر خودروهای این گروه دربرگیرنده peugeot پارس Iran KHodro، peugeot 405 ایران‌خودرو خراسان، peugeot پارس ایران‌خودرو مازندران، samand تبریز و peugeot پارس فارس فرآوری شده در ایران‌خودرو تبریز، ام‌وی‌ام ۱۱۰ و tiba 2 همه تنها یک ستاره کیفی دارند و تغییر خاصی نیز نسبت به گزارش پیشین شرکت بازرسی و کیفیت نداشته‌اند.

کیفیت خودروهای زیر ۲۵ میلیون

ولی در گروه خودروهای زیر ۲۵ میلیون تومان که ۵ عضو را در خود جای داده است و به دسته ارزان بها‌ها نامدار هستند، tiba سایپا توانسته بهترین عضو گروه فرنام بگیرد؛ این جستار در حالی است که این خودرو تنها یک ستاره کیفی دارد و نسبت به گزارش پیشین نیز تغییری به خود ندیده است. این گروه البته چهار عضو دیگر هم دارد که اتفاقا آنها نیز تنها دارای یک ستاره هستند. pride 131، pride 111، pride 132 و pride 131 Pars Khordro چهار فرآورده موردنظر هستند که البته با پروا به عدم‌اعلام نمرات منفی آنها، مشخص نیست کدام یک دارای کیفیت بهتری در سنجش با دیگران است. البته اگر به همین ستاره‌های اعلامی اکتفا کنیم، معنایش این است که کیفیت هر پنج خودرو گروه زیر ۲۵ میلیون تومانی‌ها، کم وبیش در یک سطح پیمان دارد. این در حالی است که به‌نظر می‌رسد جزئیات کیفی این خودروها متفاوت از یکدیگر بوده و مانند هم نیست. به عبارت بهتر، اگر شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جزئیات نمرات منفی خودروهای این گروه را اعلام کند، متوجه خواهیم شد که آنها در معیارهای گوناگون با تفاوت‌هایی البته شاید جزئی روبرو هستند.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام