سایت جامع خودرو در ایران


» تعریف واژه‌های اسپورت‌بک، شوتینگ‌بریک و 4 درب کوپه ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


خودروسازان آزادی زیادی دارند و خلاقیت زیادی درباره‌ی کلاس‌های خودرویی خود بکار می‌برند.
چندین سال پیش کلاس‌ها و فرم‌های بدنه خودرویی ساده‌ای هستی داشت: سدان، واگن، تراک، شاسی‌بلند، هاچبک و کوپه؛ ولی هم‌اکنون واژه‌های شگفت‌وغریبی برای کلاس‌های خودرویی به میان آمده است.
شمار کمی از این واژه‌ها دوست داشتنی شده‌اند: اسپورت بک، ۴ درب کوپه و شوتینگ بریک.


buick به تازگیً فرآورده رگال جدید خود را یک اسپورت بک نامیده درحالی‌که مرسدس خودروهای CLS و CLA خود را کوپه می‌نامد؛ با اینکه آنها دارای ۴ درب هستند. خب آرش( arash) این واژه‌ها چیست؟

اسپورت بک


buick رگال جدید همانند audi A7 و porsche پانامرا خودرویی اسپورت بک خوانده می‌شود. وجه اشتراک این خودروها چیست؟ همه‌ی هنگام‌ها به لطف خط سقف شیب‌دار و نمای عقب کوتاه پروفایل زیبایی دارند. البته همه‌ی خودروهای دارای این فرم را نمی‌توان اسپورت بک نامید زیرا خودروهای فست بک نیز نمایی همانند دارند (فست بک نیز کوپه است و این‌گونه اوضاع پیچیده‌تر می‌شود). از سوی دیگر خودروهای اسپورت بک همانند خودروهای هاچبک دارای درب صندوق واقع در سقف هستند.

اگرچه واگن‌ها و هاچبک ها نیز اساساً این گونه صندوق یا درب پشتی را دارند ولی این واژه در درازا سال‌ها و دست کم از نظر لوکس سازان که نیاز به تمایز محصولات خود دارند لکه‌دار شده است. واژه‌ی واگن خاطرات مربوط به استیشن واگن‌های دارای جزئیات چوبی را تداعی می‌کند درحالی‌که واژه‌ی هاچبک ایده‌ی خودرویی کامپکت همانند toyota ماتریکس را به ذهن می‌آورد. واژه‌ی اسپورت بک گیرا و جدا بوده و به حدی گیرایش داشته که برندهایی همانند audi، porsche و buick از هنگام کاربرد کرده‌اند. واژه اسپورت‌بک بیشترً به سرنویس یک واژه‌ی بازاریابی ویژه صنعت خودرو بکار می‌رود ولی اساساً یک سدان با نمای عقب شیب‌دار و درب صندوق متصل به سقف را اسپورت‌بک می‌نامیم.

۴ درب کوپه

2014 Mercedes-بنز CLS63 AMG S
ولی بسیاری از خودروهایی که خط سقف شیب‌دار دارند ۴ درب کوپه نیز نامیده می‌شوند و همین فرمایش مایه گیج شدن بیشتر می‌شود. یک خودروی کوپه اصولاً دارای ۲ درب است ولی مرسدس CLS و CLA با اینکه داشتن ۴ درب بازهم کوپه نامیده می‌شوند. تفاوت در اینجا به چگونگی باز شدن درب صندوق مربوط می‌شود که در خودروهای ۴ درب کوپه همانند خودروهای مرسوم بوده و بدین ترتیب شیشه عقب به همراه هنگام باز نمی‌شود.


افزون بر آن کوپه‌های ۴ درب دارای دیگر عناصر طراحی مشترک با کوپه‌های ۲ درب هستند که از هنگام میان می‌توان به فریم‌های شیشه اشاره کرد. اکثر کوپه‌ها به راستی فریم شیشه ندارند. این فرمایش مایه زیباتر شدن نمای هنگام‌ها می‌شود.

شوتینگ بریک

mercedes-بنز-cla45-amg-shooting-brake-profile-in-motion
سرانجامً به این واژه می‌رسیم که در آمریکای شمالی چندان مرسوم نیست ولی هنوز هم بدست برخی خودروسازان برای تحت تأثیر پیمان دادن خریداران بکار می‌رود. خب در اروپا تاریخچه‌ای مربوط به این گونه خودروها هستی دارد. ظاهراً پیشتر ها شکارچیان انگلیسی افزار و وسایل خود را در خودروهای ویژه‌ای حمل می‌کردند و این جستار در خودروهای امروزین به سرنویس شوتینگ بریک مطرح شده است.


بی‌شک این خودروها همیشه واگن هستند اگرچه که شمار درب‌ها گاهی اوقات فرق می‌کند.

Ferrari FF
ferrari فرآورده FF خود را که دارای ۲ درب است شوتینگ بریک می‌نامد درحالی‌که جگوار نیز نسخه‌ی واگن XF را شوتینگ بریک می‌نامد. مرسدس نیز نسخه واگن CLS را شوتینگ بریک می‌نامد.


همه‌ی این‌ها کاملاً گیج‌کننده هستند و روز نو بدتر نیز می‌شود. اکثر این نام‌گذاری‌های شگفت‌وغریب از سوی خودروسازان به این انگیزه انجام می‌شود که شاید مایه افزایش فروش محصولاتشان شود. خب نظر شما چیست؟ آیا این روش‌ها یک بازاریابی هوشمندانه است یا مایه پیچیده‌تر شدن اوضاع می‌شود؟

منبع: autoguideلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام