سایت جامع خودرو در ایران


» ساخت «سبکترین بالابر برای کسان معلول جسمی حرکتی» بدست مختراعان ایرانی ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶


به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم ، محمد فخری‌زاده با بیان اینکه شرکت دانش‌بنیاد آستینِ‌یار به دنبال نوآوری در صنعت توانبخشی ویژه کسان فاقد توان حرکتی است، اظهار کرد: در زندگی، افرادی به انگیزه ها گوناگون از قبیل حوادث و بیماری، قسمت یا همگی قوت حرکتی خود را  برای مدتی یا همیشه از دست می‌دهند؛ پیامدها از میان رفتن این توانمندی بی‌شمار است و علاوه بر تاثیرات روانی، سیستمهای حیاتی بدنشان را نیز مختـل می‌کند.

این پرکار فناور با بیان اینکه گذران زندگی برای این قبیل کسان و اطرافیانشان با سختی فراوانی همراه است، تصریح کرد: دریافتن «باری سنگین بر دوش دیگران بودن» دلبستگی آنها به پیوستگی زندگی را کاهش می‌دهد؛ دلچسب است بدانید بنا بر آمارهای جهانی سازمان ملل، شمار این کسان در سال ۲۰۱۰ بیش از ۵۲ میلیون تن بوده و پیش‌بینی شده است که در ۵۰ سال پس به بیش از ۱۵۰ میلیون تن برسد.

وی درباره آفرینش «سبکترین بالابر برای کسان معلول جسمی حرکتی» خاطرنشان کرد: این نوآوری نه تنها در ایران بلکه در جهان بی همتا و بی‌همانند است؛ سبک‌ترین بالابری است که می‌تواند انتقال افرد معلول از ویلچیر به ماشین و وارون را انجام دهد.

این مخترع با بیان اینکه نام چنین دستگاهی را «جاوه» برگرفته از «جابجایی-آسان-والا-همت» گذاشته‌ایم، آشکارکردن کرد: این دستگاه، تنها لیفتی (بالابر) است که هیچگونه پیوندیدن همیشگی به ماشین ندارد و می‌توان از هنگام برای انتقال کسان در هر ماشینی کاربرد کرد.

فخری‌زاده افزود: با به‌کارگیری این دستگاه، می‌توان انتقال کسان معلول از مکانی همانند ویلچیر به مکانی دیگر مانند صندلی ماشین را با کمینه کمک و به آسانی انجام داد؛ این دستگاه همچنین با سرنویس «خودرو نصب جاوه» در سازمان اسناد و املاک کشور ثبت شده و مراحل ثبت هنگام در امریکا با نام Vehicle mount lift for handicapped access در حال پیگیری است.

وی درباره مشخصات فنی این دستگاه گفت: این دستگاه دارای کیف ویژه حمل و نگهداری است؛ دستگاه بالابر از چهار تکه ۱٫پیوندیدن به خودرو، ۲٫ مکانیسم بالابر، ۳٫  بازوی رابط ۴٫ قسمت نگهدارنده اسلیم با توانایی نصب روی هم تشکیل شده است.

این پرکار فناور افزود: همانطور که گفتم این دستگاه قابلیت نصب روی اکثر ماشینهای ایرانی و بیگانه را دارد و هیچ وابستگی به گونه خودرو ندارد زیرا هیچگونه پیوندیدن همیشگی ندارد.

وی خاطر‌نشان کرد: با این حساب کسان معلول می‌توانند از این وسیله برای سوار شدن به تاکسی هم کاربرد کنند زیرا تکه ثابتی روی ماشین پیمان نمی‌گیرد؛ در به کارگیری این دستگاه نیاز به راننده ویژه نیست و در آزمایشهای عملی، فردی به وزن ۴۲ کیلوگرم فرد عادی به وزن ۱۰۲ کیلوگرم را به راحتی و چندین بار از ویلچیر به درون خودرو و وارون منتقل کرده است.

فخری‌زاده درباره اینکه چه میزان از این دستگاه تاکنون به فروش رفته است، گفت: عملا هشت سال است پروژه فرآوری را آغاز کرده‌ایم ولی کمتر از یک سال است که در بازار اعلام حضور داشتیم؛ با هستی فروش کمی که داشتیم ولی فیدبکهای خوبی گرفتیم.

وی با تأکید بر اینکه چنین دستگاهی هیچ نمونه درونی و بیگانه پیش از این نداشته است، یادآور شد: در حال آماده به فرآورده پایانی دست یافته‌ایم ولی گنجایش پائین تولیدمان مایه شده که دست به تبلیغات بسیار نزنیم.

 لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام