سایت جامع خودرو در ایران


» شیوه گرفتن گواهینامه تغییر می‌کند ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶

شیوه گرفتن گواهینامه تغییر می‌کند

دسته بندی : خودرو تاریخ : یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶


شیوه گرفتن گواهینامه تغییر می‌کند
از نخست تیرماه با ابلاغ دستورکار‌های ویژه به همه آموزشگاه‌های آموزش رانندگی آموزش‌های نوین رانندگی به هنرجوها آموزش داده می‌شود و نوگواهینامه‌ها با اعمال محدودیت‌های ویژه حق رانندگی دارند.
به گزارش دنیای خودرو از روش ها متداول رسیدن به ۱۸ سالگی تمام پس از گرفتن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و کارت کنکور سراسری، ثبت‌نام برای گرفتن گواهینامه راهنمایی و رانندگی است. دیگر گذشت هنگام زمان‌هایی که هر کسی گواهینامه می‌خواست می‌رفت مدت‌ها در نوبت شهرک آزمایش می‌ماند تا سرانجام در آزمون سنگ‌چین، پارک دوبل، دنده‌عقب رفتن روی خط هموار و گرفتن فرمان و مهار هنگام با یک دست سربلند بیرون بیاد و به گفته سرشناس “تصدیق‌دار ” بشود. حالا آموزشگاه‌های آموزش راهنمایی و رانندگی مهمان برزن‌ها شدند و بامداد و نیمروز و شب رده خودروهایی که در حال آموزش اصول اولیه رانندگی هستند در کوچه و خیابان و بزرگراه قابل نگریستن است. گرفتن گواهینامه روش ها دارد که ریز و درشت هنگام در سایت شهربانی راهور و با یک سرچ ساده در اینترنت به دست می‌آید.
ولی چند وقتی هست که گرفتن گواهینامه اندکی سخت شده است. زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که با مکانیزه شدن مهار تخلفات راهنمایی و رانندگی حالا فرصت هنگام از راه رسیده است که در گرفتن گواهینامه یک خانه تکانی بنیادین رخ بدهد؛ اتفاقی که بر پایه گفته رئیس شهربانی راهور ناجا به زودی رخ می‌دهد و نوگواهینامه‌ها علاوه بر آموزش‌های ویژه با محدودیت‌هایی هم روبه‌رو خواهند بود تا کمتر گواه بروز حوادث راهنمایی و رانندگی باشیم.
اعمال محدودیت‌های تازه برای نوگواهینامه‌ها
سردار تقی مهری رئیس شهربانی راهور نیروی انتظامی دربارهٔ نوگواهینامه‌هایی که در سال ۹۶ اقدام به دریافت گواهینامه می‌کنند، به گزارشگر مهر گفت: بر بنیاد دستورکار جدید وزارت کشور، محدودیت‌هایی برای دریافت‌کنندگان گواهینامه جدید، اعمال می‌شود. این محدودیت‌ها در دستور العمل و آیین‌نامه جدید برای کسانی است که گواهی‌نامه پایه سوم را دریافت می‌کنند.
وی پیوسته داد: از ماه آینده این دستورکار جدید را اجرایی می‌کنیم؛ از دسته اینکه رانندگانی که به تازگی گواهینامه گرفته‌اند تا سه ماه حق رانندگی به تنهایی ندارند و باید یک تن که دارای گواهینامه پایه دوم یا سوم است در کنار آنان بنشیند. البته این فردباید بیش از یک سال از دریافت گواهینامه‌اش گذشته باشد.
به گفته سردار مهری، این کسان از ساعت ۱۲ شب تا پنج بامداد حق رانندگی ندارند؛ ضمن اینکه تا یک سال هم حق رانندگی در بیرون از شهر را ندارند؛ مگر اینکه مسافت طی شده تا ۲۵ کیلومتر در بزرگراهای شهرها باشد.
وی پیوسته داد: باید نشانه اخطاری راننده تازه کار در سمت راست جلوی خودرو و در سمت چپ شیشه عقب خودرو نصب شود.
رئیس شهربانی راهور ناجا پیوسته داد: اگر راننده تازه کار دچار برخورد رانندگی پیشامد‌ساز شود یا در تصادفات گناهکار شناخته شود گواهینامه‌اش، ضبط و به محل سکونت راننده یاد شده ظرف یک هفته ارسال می‌شود. راننده نیز موظف است تا یک ماه به محل ارسال گواهینامه مراجعه کند تا بدست شهربانی مجددا به آموزشگاه‌های رانندگی شناسایی شود.
وی اضافه کرد: این کسان باید ۴۰ ساعت دربرگیرنده ۲۴ ساعت عملی و ۱۶ ساعت تئوری را مجددا طی کرده تا گواهینامه به آنان تحویل شود.
این مقام انتظامی تمام این اقدامات را برای جلوگیری از تصادفات فوتی و جرحی بیان کرد.
سردار تقی مهری در باره کسانی که گواهینامه موتورسیکلت جدید دریافت می‌کنند هم گفت: این کسان حق ندارند از موتورهای با گنجایش بیش از ۱۲۵ سی.سی کاربرد کنند و از ۲۲ شب تا ۵ بامداد هم حق رانندگی ندارند؛ ضمن اینکه تنها می‌توانند در درون شهر رفت و آمد کرده یا بیشینه تا ۲۵ کیلومتر از بیرون از شهر مجاز هستند رانندگی کنند.
وی اضافه کرد: این طرح به مدت یک سال که از ماه آینده اجرا می‌شود و نیازمند دستورکار اجرایی است و باید به آموزشگاه‌ها و مراکز راهنمایی و رانندگی ابلاغ شود.
آزمون گواهینامه رانندگی ضابطه‌مند می‌شود
هیجان سرعت و ماشین سواری هنگام‌قدر پر رنگ است که هر عاشقی سرعت و عشق ماشینی را وادار کند که همه سختی‌های گواهینامه‌دار شدن را به جان بخرد. با این حال هر سال برای افزایش چیرگی راننده و بالا بردن چیرگی‌های علمی و عملی آنها برنامه‌ها و دستور العمل‌های ویژه‌ای ابلاغ می‌شود.
سرهنگ “هویدا تزار” رئیس مرکز صدور گواهینامه شهربانی راهور ناجا به گزارشگر مهر گفت: آزمون گواهینامه رانندگی به زودی مانند کنکور، متمرکز و مکانیزه می‌شود و امکان دغلی در هنگام به دست کم می‌رسد.
وی دربارهٔ متمرکز شدن آزمون گواهینامه‌های رانندگی گفت: تغییر شیوه آزمون گواهینامه‌ها در دست کارشناسی است تا آزمون‌ها به چهره مکانیزه و همچنین در محلی بیرون از آموزشگاه‌ها برگزار شوند.
وی با اشاره به اینکه به زودی بررسی این طرح پایانی و در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد، روشنگری داد: بدین سان محل آموزش از محل آزمون‌ها جدا می‌شوند؛ بدین شکل که درخواست کننده به آموزشگاه مراجعه می‌کند و تنها در آموزشگاه آموزش می‌بیند و پس از طی دوره آموزشی و صدور گواهی آموزش، پیوستگی هنرجو با آموزشگاه قطع و آزمون‌ها به چهره مکانیزه و تحت وب در محل دیگری غیر از آموزشگاه برگزار می‌شوند.
رئیس مرکز صدور گواهینامه شهربانی راهور ناجا همچنین با بیان این که آزمون‌های دریافت گواهینامه رانندگی سخت‌تر می‌شوند، گفت: در این حالت امکان دغلی به دست کم شدنی می‌رسد. البته اگر کسی آمادگی داشته باشد و مطالعه کافی انجام دهد، نباید نگران باشد چرا که تمام سوالات از کتاب آیین‌نامه طراحی شده‌اند.
سرهنگ تزار تصریح کرد: با مکانیزه شدن آزمون‌ها دیگر نیروی انسانی برآیند اینکه آزمون دخل و تصرفی ندارد و سیستم، قبولی یا مردودی درخواست کننده را اعلام می‌کند و بدین ترتیب هر سیستم برای هر درخواست کننده سوالات متفاوتی به چهره تصادفی فرآوری می‌کند و درخواست کننده ۲۰ دقیقه برای پاسخگویی سوالات، زمان خواهد داشت.
زندان و زندان جزای رانندگی بدون گواهینامه
بنا بر آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی «هر کس بخواهد با هر گونه وسیله نقلیه موتوری مثل خودروی سواری، کامیون و اتوبوس رانندگی کند، باید گواهینامه متناسب رانندگی با هنگام گونه وسیله نقلیه را دارا باشد، در غیر این چهره با متخلفان برابر قوانین و آیین نامه رفتار می‌شود». بنا بر اعلام شهربانی راهنمایی و رانندگی، درصد بسیاری از تصادفات جاده‌ای به علت نداشتن چیرگی رانندگان در مهار وسیله نقلیه رخ می‌دهد که این جستار در میان کسانی که گواهینامه رانندگی ندارند، بیشتر از کسانی است که گواهینامه دارند. با این حال هنوز هم کسانی هستند که رانندگی را بدون گواهینامه انجام می‌دهند.
بر پایه ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی، رانندگی بدون گواهینامه با هر گونه وسیله نقلیه موتوری، بزه به شمار رفته و این کسان، به دستور دادگاه از رانندگی با وسیله نقلیه موتوری بی بهره می‌شوند. همین‌طور اگر افرادی به مایه ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، حد نصاب نمره منفی را بگیرند و یا کسانی که به هر علت گواهینامه آنان ضبط شده باشد، بدون گواهینامه محسوب می‌شوند و دستور رانندگی ندارند.
سرهنگ عین‌الله جهانی، دستیار آموزشی و فرهنگ شدامد شهربانی راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به مجازات رانندگی بدون گواهینامه به گزارشگر مهر می‌گوید: با پروا به خطراتی که رانندگان بدون گواهینامه، به علت نداشتن چیرگی لازم در مهار خودرو، پیش می‌آورند، قانونگذار برای بار نخست، زندان تعزیری تا دو ماه و یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات را در نظر گرفته است.
وی می‌افزاید: برای بار دوم تا شش ماه زندان برای کسان خاطی در نظر گرفته شده است. به هر روی، گواهینامه برای رانندگی، یکی از ملزومات رانندگی است و هیچ‌کس دستور رانندگی بدون گواهینامه را ندارد.
دستیار آموزشی و فرهنگ شدامد شهربانی راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تصریح کرد: رانندگی بدون گواهینامه در نگاه نخست به سرنویس یک کج‌روی و کار غیرقانونی و ناهنجار از سوی راننده متخلف به شمار می‌رود و از نظر پلیسی، کسان بدون گواهینامه فاقد چیرگی‌های لازم رانندگی بوده و در چهره بروز تصادفات، بی گمانً سهمی در علت برخورد به چهره ۱۰۰ درصدی یا ۵۰ درصدی خواهند داشت.
شدنی است، در تصادفات رانندگی راننده بدون گواهینامه گناهکار نباشد، ولی چیرگی‌های وی از سوی شهربانی باره ارزیابی پیمان می‌گیرد و چنانچه دارای چیرگی هم باشد و تخلفی هم از وی سر نزده باشد، باز هم به مراجع قضایی شناسایی خواهد شد.
بنا بر این گزارش، رانندگی بدون گواهینامه از هنگام دسته مشکلاتی است که ریشه‌دار شده، چرا که برخی هستند که هنوز هم بر این باورند، راه‌هایی برای دور زدن قوانین هستی دارد؛ البته نباید این نکته را از نظر دور داشت که قوانین مربوطه نیز دارای مشکلاتی است که فرصت سوءاستفاده را به برخی از متخلفان داده است.
البته افزون بر برخورد شهربانی و مراجع قضایی، بیمه‌ها نیز در چهره بروز برخورد و چنانچه راننده فاقد گواهینامه باشد، پس از پرداخت زیان، زیان پرداختی را از راننده می‌گیرند.
رانندگی بدون گواهینامه، نه تنها دست درازی به حریم قانون و زیر پا گذاشتن حقوق دیگران است، بلکه جان راننده و مردم را نیز به خطر می‌اندازد و اینجاست که می‌خوانیم: فلان «برخورد رانندگی کشته داد».لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام