سایت جامع خودرو در ایران


» نگاهی به mazda MX-5 میاتا ،‌به صرفه‌ترین خودروی اسپرت گیتی ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶


نگاهی به mazda MX-5 میاتا ،‌به صرفه‌ترین خودروی اسپرت گیتی
mazda چندی پیش مدل MX-5 میاتا را شناسایی کرد که پیمان است خودروی اسپرت جدید این کمپانی باشد.
در یک سنجش‌ی کلی می توان گفت که این خودرو رقیب مدل هایی مانند toyota GT 86 است.به گزارش دیجی رو، هر دوی این مدل‌ها جزو خودروهای اسپرت مقرون به صرفه هستند. البته در این مطلب نمی خواهیم به سنجش‌ی این دو خودرو بپردازیم، بلکه تنها به ویژگی‌های میاتا اشاره خواهیم کرد.
MX-5 میاتا ، یک خودروی کوپه‌ی دو نفره است. وقتی در این خودرو می‌نشینید، نه تنها نباید به تن سوم اندیشه کنید،‌بلکه حتی باید اندیشه کوله پشتی و کیف دستی را هم از سرتان بیرون کنید. رویهمرفته این خودرو برای مسافرت کاملا نامناسب است. علی رغم هنگام که زمان رسیدن خودرو از حالت سکون با شتاب ۶۰ مایل بر ساعت ( ۹۶ کیلومتر بر ساعت ) در سنجش با بسیاری از دیگر مدل های موجود در این محدوده ی بها بسیار خوب است، ولی رویهمرفته شماره حیرت انگیزی نیست. صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت با این خودرو ۵.۸ ثانیه به درازا می انجامد. سقف میاتا قابلیت جمع شدن دارد ولی هنگام طور که بررسی‌ها نشان داده‌اند عملکرد این سقف جمع شونده ،‌اگر چه نسبت به بها خودرو و نسبت به مدل‌های پیشین ، بهتر است، ولی هنگام هم چیز حیرت انگیزی نیست.
نگاهی به mazda MX-5 میاتا ،‌به صرفه‌ترین خودروی اسپرت گیتی
یکی از مشکلاتی که با جمع شدن سقف به هستی می آید، به هم ریختن ترازمندی وزنی خودرو در عقب و جلوی خودرو است. با هستی همه‌ی این‌ها، میاتا مانند هنگام دسته از آفریده خدا‌هایی است که هزاران خوی ها بد دارند ولی بنا به دلایلی نمی‌توانیم دوستشان نداشته باشیم! این خودرو از یک موتور سیکلت ۲.۰ لیتری چهار سیلندر کاربرد می‌کند که ۱۵۵ اسب بخار نیرو فرآوری می‌کند. با اینحال، تمرکز mazda در ساخت این خودرو، بر عملکرد این خودرو و به آتش کشیدن پیست ها نبوده. رانندگی با MX-5 میاتا می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های زندگی هر راننده‌ای باشد.
نگاهی به mazda MX-5 میاتا ،‌به صرفه‌ترین خودروی اسپرت گیتی
در ژاپن یک ضرب المثلی هستی دارد که به دوران سامورایی‌ها باز می‌گردد و به هنگام دسته از اسب سوارانی اشاره دارد که در هنگام اسب سواری، دقت بسیار زیادی در تیراندازی با کمان از خود نشان می‌دهند. این زبانزد می‌گوید که « اسب و اسب سوار یکی شده‌اند ». این زبانزد، رانندگی با میاتا را به طور کامل روشنگری می‌دهد. خودرو برای هیجان رانندگی و شتاب بالا و حرکات نمایشی ساخته نشده است، بلکه تمرکز هنگام بر لذت رانندگی و به گفته همان زبانزد، یکی شدن راننده و خودرو است! کوچک بودن خودرو و دریافتن مهار کامل بر خودرو، یکی از انگیزه ها گیرا بودن این خودرو است. در حالت استاندارد این خودرو با دنده دستی ۶ سرعته عرضه می‌شود و حتما می‌دانید که کسانی که از رانندگی لذت می‌برند، جعبه دنده دستی را بر اتومات ترجیح می‌دهند. طراحی درونی خودرو هم اگر چه خیلی پرشکوه نیست و بها پایین این مدل را توجیه می‌کند، ولی به اندازه کافی شیک و دلچسب طراحی شده است که از هنگام ناامید نشوید.
نگاهی به mazda MX-5 میاتا ،‌به صرفه‌ترین خودروی اسپرت گیتی
در باره طراحی ظاهری هم ، به نظر بسیاری از کسان ، MX-5 میاتا طراحی زیبایی دارد. ولی طراحی ظاهری سلیقه ای است و نمی توان درباره هنگام نظر قاطعی داد. برای نمونه شدنی است از نظر بسیاری ( از دسته خود من !)طراحی خودرو چندان گیرا و مسحور کننده نباشد و در این راستا ویژه مدل‌هایی مانند GT 86 نیرومند‌تر نما شده‌اند. ولی با دیدن نما خودرو و خواندن مقالات این چنینی، متوجه خواهید شد که این خودرو، از هنگام دسته خودروهایی نیست که برایش به دنبال تایرهای جدید بگردید و یا به اندیشه بلندی زدن باشید! ساخت این خودرو، تماما مربوط به لذت بردن مشتری از رانندگی با هنگام و نشستن پشت فرمان برای چند ساعت بدون خستگی است. در باره این که این خودرو در ایران هم به فروش می‌رسد یا نه، اطلاعی ندارم ولی با حجم موتور سیکلت ۲.۰ لیتر و بها پایین و قشر جوانی که در ایران پیرو خودروهای اسپرت این چنینی هستند، این شایستن هستی دارد که گواه عرضه‌ی هنگام در کشورمان باشیم. این خودرو با بها ۲۷,۲۷۰ دلار (نزدیک ۱۰۰ میلیون ) عرضه می‌شود.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام