سایت جامع خودرو در ایران


» تعریف ویژه ایران از خودرو لوکس! ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶


 بر بنیاد آیین نامه واردات کالا به ایران، خودروهای ۲۵۰۰ سی سی و بالاتر به سرنویس یک کالای لوکس دسته بندی شده و واردات آنها از سال ۲۰۱۴ به این سو بازداشته است ولی برخی فعالان بازار برای تغییر این سنجه تلاش می کنند.

تعریف واژه لوکس چیست؟ برای بسیاری این واژه همچم با پوشاک های طراحی شده بدست طراحان سرشناس، یک هتل ۵ ستاره یا شاید یک رستوران شیک است. ولی در ایران واژه می تواند همچم با خودرویی با یک موتور سیکلت ۲٫۵ لیتری باشد.

بر بنیاد آیین نامه واردات کالا به ایران، هر خودرویی با موتوری به این بزرگی یا بزرگتر از دم به سرنویس یک کالای لوکس دسته بندی می شود و واردات آنها از سال ۲۰۱۴ به این سو بازداشته است.

این ممنوعیت در پیش درآمد برای جلوگیری از برونرفت ارز از کشور برای خرید کالاهای غیرضروری و کاهش آلودگی هوا وضع شده بود، مشکلی که کشور هنگام مواجهه با تحریم های غرب با دم روبرو بود. ولی در حال آماده بخش بزرگ ای تحریم ها علیه ایران بر بنیاد برجام برداشته شده است.

فرهاد بزرگی زاده، رئیس اتحادیه وارد کنندگان خودروی ایران به تازگی گفته است: «تعریف خودروهای لوکس نابجا و اشتباه ست… ولی سیاستگذاران همچنان بر نگاه خود پافشاری دارند. هیچ کشور دیگری مشخصات فنی را ملاک تعریف یک کالا به سرنویس کالای لوکس پیمان نمی دهد.»

اتحادیه تحت مدیریت بزرگی زاده، در حال لابی با مقامات دولتی برای تغییر این تعریف است. وی افزود: «ما پیشنهاداتی به دولت ارائه کرده ایم و دنبال یک پاسخ بخردانه هستیم.»

مطمئنا این ضابطه که همچنان پابرجاست، توجیه بخردانه چندانی ندارد. هرچند اندک ۲٫۵ لیتر دربرگیرنده شمار زیادی از گونه ها خودروهای بزرگ و نیرومند نیز می شود، ولی خودروهای زیادی هم هستند که دربرگیرنده خودروهای اسپورت با موتورهای کوچکتر هستند که از نظر مردم جزو خودروهای لوکس تعریف می شوند، ولی به انگیزه این ضابطه نابجا از ممنوعیت واردات خودرو می گریزند. از این رو، یک نمایندگی فروش خودروهای porsche در شمال غرب تهران هستی دارد که بدست شرکت معین موتورز گردانیدن می شود و از دسته خودروی مدل اس باکستر را برای فروش عرضه می کند که موتور سیکلت دم اندکی کمتر از ۲٫۵ لیتر مصرف دارد.

برخی خودروها با موتورهای بزرگتر نیز که در مقاطعی بدست مقامات بازداشت می شدند، همچنان در ایران دیده می شوند.

تعریف ویژه ایران از خودرو لوکس

در حالی که واردکنندگان گرایش دارند که این ممنوعیت واردات برداشته شود، ولی صنعت خودروسازی درونی در هر چهره سرعت قابل توجهی رو به پیشرفت است.

سال گذشته ۱٫۱ میلیون دستگاه خودرو در ایران فرآوری شد، در حالی که این رقم یک سال پیش از دم ۸۸۵ هزار دستگاه بود. آمارهای سال ۲۰۱۶، ایران را با فاصله ای بسیار در رده بزرگترین فرآوری کننده بزرگ خودروی خاورمیانه و چهاردهمین فرآوری کننده بزرگ در جهان پیمان داد. ایران بالاتر از کشورهایی همانند اندونزی، ترکیه و ایتالیا جای گرفته است. دو شرکت بزرگ خودروساز درونی، که بخش بزرگ ای از بازار ایران را در پسندیدن دارند، Iran KHodro و سایپا هستند.

شرکت های جهانی خودروسازی در سال های بازپسین به تازگی با شتاب از گشایش بازار ایران نهایت کاربرد را برده اند. از نخستین شرکت هایی که وارد بازار ایران شده شرکت های renault و peugeot citroen فرانسه هستند. بسیاری دیگر از دسته شرکت های بزرگ اروپایی و آسیایی نیز یا قراردادهای سرمایه گذاری مشترک با فرآوری کنندگان درونی امضا کرده اند یا به دنبال انعقاد چنین قراردادهایی هستند.

ممنوعیت واردات بر بنیاد سایز موتور سیکلت، تنها ملاک برای ممنوعیت واردات خودرو به ایران نیست. خودروهای شرکت های آمریکایی و انگلیسی نیز سال هاست از ورود به ایران بی بهره هستند.

تعریف ویژه ایران از خودرو لوکسلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام