سایت جامع خودرو در ایران


» نخستین تجربهٔ رانندگی با hyundai کُنا ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

نخستین تجربهٔ رانندگی با hyundai کُنا

دسته بندی : 2018 ، جدید ، خودرو ، رانندگی ، کراس اوور ، هیوندای تاریخ : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶


برای نخستین بار به رانندگی با کراس‌اوور نورسیدهٔ hyundai کُنا پرداخته‌ایم، آیا این می‌تواند renault کپچر، nissan جوک و mazda CX-3 را شکست دهد؟

hyundai به‌تازگی کراس‌اوور کوچک جدید خود بنام کُنا را شناسایی کرده که برای چشم وهمچشمی با nissan جوک، renault کپچر و peugeot ۲۰۰۸ طراحی شده است. مدیران این شرکت کره‌ای پذیرفتن کرده‌اند که می‌توانسته‌اند این خودرو را زودتر به بازار عرضه کنند ولی در حرکتی غیرمعمول طی یک دورۀ پنج‌ساله رقبای بالقوۀ دم‌را موردبررسی پیمان داده و دیدگاه‌های خریداران را مطالعه کرده‌اند. کُنا نتیجه این اقدامات است. این خودرو از طراحی غیرمتعارفی برخوردار است که ترکیبی است از برخی ویژگی‌های طراحی محصولات کنونی hyundai (به ویژهً چراغ‌های عقب) با عناصری که منحصر به کُنا هستند. طراحی کُنا به ویژهً در بخش جلویی با چراغ‌های دوگانه کاملاً غیرمتعارف است و شکی نیست که کاملاً از طراحی محافظه‌کارانه مدل‌های i20 و i30 فاصله گرفته است.

کُنا در ماه نوامبر امسال به بازار انگلستان عرضه خواهد شد و خریداران می‌توانند از میان یک موتور سیکلت ۱ لیتری سه سیلندر با ۱۲۰ اسب بخار توان و ۱۷۵ نیوتن متر گشتاور و یک یکتا ۱.۶ لیتری چهار سیلندر توربوشارژر با ۱۷۵ اسب بخار توان یکی را گزینش کنند. افزون بر این، مهندسان hyundai در حال کار بر روی یک پیشرانهٔ ۱٫۶ لیتری دیزل هم برای کُنا هستند که ۱۱۵ یا ۱۳۰ اسب بخار توان دارد. این موتور سیکلت در آوریل سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه خواهد شد.

ولی hyundai بریتانیا هنوز تصمیم نگرفته است که آیا این موتور سیکلت دیزلی را در انگلستان عرضه کند یا نه؛ بنابراین شدنی است کُنا تنها با دو موتور سیکلت بنزینی و یک نسخهٔ الکتریکی در این کشور عرضه گردد. نسخهٔ الکتریکی کُنا پیش از پایان سال آینده شناسایی خواهد شد. موتور سیکلت بنزینی کوچک‌تر این کراس‌اوور تنها با یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی عرضه می‌گردد درحالی‌که موتور سیکلت ۱٫۶ لیتری به یک گیربکس هفت سرعتهٔ ربات دوکلاچه مجهز است. افزون بر این، کُنا با دو سیستم تعلیق گوناگون عرضه می‌گردد. نسخهٔ استاندارد و عادی این خودرو با تعلیق عقب ساده و ارزان Torsion Beam عرضه می‌گردد درحالی‌که نسخه‌های چهارچرخ جنباننده، نمونهٔ دیزلی قدرتمندتر و مدل مجهز به موتور سیکلت ۱٫۶ لیتری بنزینی به تعلیق عقب چند اتصالی مجهز هستند.

پس از گذشت مدت بسیار کوتاهی از زمان رونمایی کُنا، فرصتی دست داد تا در زادگاهش کرهٔ جنوبی در محل آزمایش hyundai، رانندگی کوتاهی با دم داشته باشیم. این رانندگی نشان داد که کره‌ای‌ها دورهٔ گسترش و فرآوری طولانی‌ای را برای ساخت کنا گذرانده‌اند. خودروی باره آزمایش ما مجهز به پیشرانهٔ ۱٫۶ لیتری بنزینی توربو با گیربکس دوکلاچه و سامانهٔ چهارچرخ جنباننده بود که بنابراین از سیستم تعلیق عقب پیشرفته‌تر سود می‌برد. همان‌طور که از خودرویی با ۱۷۵ اسب بخار توان چشمداشت می‌رود، در عملکرد کُنا کشش کافی هستی دارد درحالی‌که گیربکس دوکلاچه نیز دنده‌ها را به‌چهره روان ی می‌کند؛ ولی این گیربکس در هنگام ی دنده‌ها همیشه کاملاً هوشمند به نظر نمی‌رسد.

با سبک رانندگی آرام، دنده‌ها در دور نزدیک ۳ هزار rpm ی می‌شوند ولی گر بخواهید تند و تهاجمی رانندگی کنید، دور موتور سیکلت ۱٫۶ لیتری کُنا در هنگام ی دنده به ۴ هزار rpm می‌رسد. در هنگام جنبش کروز، صدای موتور سیکلت به گونه زیبایی در پس‌زمینه شنیده می‌شود ولی با عبور سرعت از ۱۱۰ کیلومتر در ساعت صدای باد عجیبی از آینه‌های پهلویی به گوش می‌رسد. درواقع این صدا از سرعت نزدیک ۱۰۵ کیلومتر در ساعت قابل‌شنیدن است. در هنگام آزمون هندلینگ، با اینکه کُنای موردبررسی ما از تنظیم تعلیق ویژه بازار کُرهٔ جنوبی کاربرد می‌کرد ولی هنوز هم پرماسیدن خوبی داشت. بااین‌حال تعلیق نسخهٔ کره‌ای با فرمان بسیار سنگین که ارتباطی برپا نمی‌کند، به‌هیچ‌وجه گیرا نیست؛ بنابراین باید چشم براه نسخهٔ اروپایی بمانیم که بیشتر بر چابکی تمرکز دارد.

بااین‌حال بر بنیاد شواهدی که از این رانندگی به دست آوردیم، کُنا بیشتر بر کارایی تمرکز دارد تا لذت ناب ناب که این فرمایش با فضای درونی هم ترکیب شده است. کُنا کمی از nissan جوک کشیده‌تر است و اوورهنگ‌های کوتاه دم نیز مایه برپایی فاصلهٔ محوری بیشتری شده است. درنتیجه در کُنا فضای درونی بیشتری نسبت به جوک هستی دارد. این کارایی در کنش هم پرماسیدن می‌شود زیرا نیازی نیست که سرنشینان عقب زانوهای خود را به پشتی صندلی‌های جلو فشار دهند و در بخش فضای سر هم مشکلی هستی ندارد مگر اینکه قدِ سرنشینان بیش از ۱۸۰ سانتیمتر باشد.

صندوق بار این کراس‌اوور کره‌ای حجم مطلوبی برابر با ۳۶۰ لیتر دارد که فراتر از بسیاری از هم‌کلاسانش پیمان می‌گیرد و می‌توان اشیاء بزرگ را با دم حمل نمود. امکانی که نمی‌توان در بسیاری از کراس‌اوورهای ساب‌کامپکت تماشا کرد. بااین‌حال صندوق بار renault کپچر کمی بزرگ‌تر از کُنا است. کابین این خودرو نیز ساده‌تر و کارآمدتر از استایل شگفت بیرونی دم است. البته مخلوطی از پلاستیک‌های خشک در قسمت‌هایی از کابین به ‌کار رفته که دور است به‌طورمعمول سرنشینان دم‌را لمس کنند. همچنین طراحی درونی کُنا نیز متعارف است و تا اندازه ای همانند به i30 به نظر می‌رسد.

نمایشگر هشت اینچی خودرو در مکانی کمی نامناسب نصب شده است ولی بااین‌هستی این نمایشگر به‌اندازهٔ کافی روشن است و دکمه‌های میانبُری هم برای کمک به جابجایی میان عملکردها تعبیه شده است. افزون بر این، یک نمایشگر سربالای بزرگ هشت اینچی هم برای کُنا در نظر گرفته شده که hyundai می‌گوید نسبت به همگی خودروهای این کلاس قابلیت‌های بیشتری دارد. البته احتمالاً این نمایشگر به‌سرنویس یک آپشن در همگی مدل‌ها ارائه خواهد شد.

نتیجه

hyundai کمی دیر وارد بخش کراس‌اوورهای ساب‌کامپکت شده است ولی به نظر می‌رسد راه و رسم ساخت خودرویی در این کلاس را به‌خوبی فراگرفته است. کُنا ظاهری غیرمتعارف، کابین کاربردی و پیوندیدن قدرتمندی را ارائه می‌کند و بنابراین پتانسیل راستین این را دارد که رقیبی گیرا برای nissan جوک و renault کپچر باشد.

 

مشخصات فنی

Hyundai Kona 2018
پیشرانه ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر توربو
بها نزدیک ۱۸ هزار پوند
توان ۱۷۵ اسب بخار
گشتاور ۲۶۵ نیوتن متر
گیربکس هفت سرعته ربات دوکلاچه
محور جنباننده چهارچرخ
شتاب صفرتاصد ۷٫۹ ثانیه
بیشینه سرعت ۲۰۵ کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت ۷٫۳ لیتر در صد کیلومتر

 

منبع: AutoExpress

 لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام