سایت جامع خودرو در ایران


» شناسایی دولتی‌ترین خودروهای ایران ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


 هنگامی که عبارت خودروی دولتی را می شنویم، خود به خود یاد peykan های پلاک قرمز در دهه های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی و همانند samand و peugeot پارس در دوران کنونی خواهیم افتاد؛ خودروهایی که در بیشتر ادارات و ارگان های دولتی در دست کارمندان هستند و مدتی مدید بدون هیچ چشمداشتی خدمت رسانی می کنند. ولی در این میان هستند خودروهایی که در سطوح بالاتری خدمت می کنند و معمولا به سرنویس خودروی آیین ها، خودروی مدیران رده بالا و حتی خودروهای امنیتی باره کاربرد پیمان می گیرند. این خودروها معمولا بسیار مرموز و پر رمز و راز به نظر آمده حتی گاهی شایعات و گفته های عجیبی در باره آنها در میان مردم عادی و حتی برخی رسانه ها سرنویس می شود.

در این مطلب قصد داریم تا برخی از مهم ترین خودروهایی که در نهادهای دولتی مدت هاست خدمت رسانی می کنند و به گونه ای شاید سیاسی ترین مرکب های چهارچرخه ایران هستند را شناسایی کنیم. لازم به ذکر است گزینش این خودروها بیشتر به لطف نقش پررنگ و شمار بالای ناوگان آنهاست و ارتباطی به اهمیت نهادها و اشخاصی که از آنها کاربرد کرده اند ندارد.

مرسدس کلاس S (دودمان های W126 و W140)

مرسدس گل سرسبد خودروهای آیین ها جهان است و کلاس S نیز به لطف جایگاهی که در میان محصولات این برند دارد، نخستین گزینش دولتمردان در سطح جهان است. در این میان ولی ۲ دودمان از این کلاس در ایران جایگاهی ویژه دارد: دودمان W128 که از اواخر دهه ۷۰ تا اوایل دهه ۹۰ میلادی در خط فرآوری بود، در ایران با پیشباز گرم نهادها و دولتمردان روبرو شد و حتی تاکنون نیز باره کاربرد اشخاص تاثیرگذار و بسیار مهمی پیمان گرفته است. جانشین این دودمان یعنی W140 نیز به لطف جهش قابل پروا در زمینه امکانات ایمنی، نما و مشخصات فنی، در دهه ۷۰ خورشیدی به سرنویس خودروی آیین ها وارد کشور شد و از همان زمان به لطف نما و هیبت بزرگش فرنام «اتاق تانک» را یدک می کشد. همانند پدرش، هنوز هم شمار بسیار زیادی از W140 ها در ناوگان آیین ها کشور خدمت رسانی می کنند.

مرسدس کلاس S (دودمان های W126 و W140)


 

nissan پتفایندر WD21

دودمان نخست nissan پتفایندر، یکی از دوست داشتنی ترین خودروها در میان سیاستمداران ایرانی است. این شاسی بلند میانه، در زمان عرضه ظاهری نوین و گیرا داشت و از نظر فنی و راحتی سواری نیز بسیار بهتر از nissan آشنای ایرانیان یعنی پاترول بود. شمار قابل توجهی از این دودمان از پتفایندر برای خدمت در نهادهای دولتی و حتی سنا شورای اسلامی وارد شد که شماری از این خودروها نیز ضدگلوله بودند. ولی شاید بتوان یکی از عوامل مهم کامیابی و محبوبیت پتفایندر در میان رجال سیاسی کشور را ابعاد پسندیده هنگام دانست. WD21 خودرویی چندان بزرگ نبود و در همان سان کابینی جادار و آسان داشت. همه این موارد سبب شد تا این مدل به گونه ای جایگزین پاترول در ناوگان آیین ها شود.

nissan پتفایندر WD21


 

toyota کراون S140

خودروهای ژاپنی به لطف سادگی، دوام و امکانات پسندیده و چهره خوب و کم آلایشی که در ایران از خود نشان داده بودند، یکی از گزینه های پسندیده برای کاربرد در ناوگان آیین ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند. شاید محصولات lexus به گونه ای بهترین گزینه برای خدمت در ناوگان آیین ها ایران به نظر برسند ولی گزینش نخست رجال سیاسی ایران، toyota کراون است. ۳ دودمان هشتم، نهم و دهم این سدان بزرگ ژاپنی بیش از دیگر دودمان ها باره پروا پیمان گرفته اند و تصاویر متعددی از آنها در کنار کسان کلیدی کشور دیده شده است. سواری آسان، عملکرد فنی بسیار عالی، دوام خوب و فرسایش اندک، سادگی تعمیر و نگهداری و ابعاد پسندیده سبب شده تا هنوز هم به طور مرتب از این خودروها برای جابجایی اشخاص مهم دولتی کاربرد شود.

toyota کراون S140


 

peugeot ۶۰۵

peugeot در دوران نوین با ۴۰۵ وارد ایران شد و توانست به گونه ای بازار کشورمان را فتح کند، ولی این برادر بزرگ تر ۴۰۵ بود که توانست در میان خودروهای تشریفاتی، نماینده فرانسوی ها باشد. همزمان با ورود ۴۰۵ به کشور، برای ناوگان آیین ها و کاربرد سران دولت نیز شمار نسبتا زیادی ۶۰۵ وارد کشور شد. نما ۶۰۵ همانندگی زیادی به ۴۰۵ داشت و از نظر فنی نیز مشترکاتی میان این دو نگریستن می شد. با این حال ۶۰۵ در جهانی دیگر سیر می کرد و از نظر سواری، مشخصات فنی و فضای درونی به طور قابل توجهی از ۴۰۵ برتر بود. کابین جادار و امکانات رفاهی خوب ۶۰۵ در کنار تعمیرات ساده هنگام که برآمده از آشنایی تعمیرکاران درونی با محصولات peugeot بود، سبب شد تا ۶۰۵ جای خود را در میان خودروهای تشریفاتی باز کرده، تا به امروز نیز به سرنویس یکی از خودروهای دوست داشتنی در میان رجال سیاسی کشور باقی بماند.

peugeot 605


 

nissan پاترول ۱۶۰

nissan پاترول را باید آچار فرانسه ایرانیان در دهه های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی دانست. این خودرو به سرنویس یک رزمنده چهارچرخه وارد کشور شد تا یاری رسان رزمندگان ایرانی در جبهه های جنگ تحمیلی باشد و به سرنویس آمبولانس نیز خدمت رسانی کرد. افزون بر این، پاترول در نیروی انتظامی و نهادهای نظامی نیز به طور گسترده ای باره کاربرد پیمان گرفت. ولی با پایان جنگ کم کم این خودرو چهره لطیف تری به خود گرفت و توانست نقش یک شاسی بلند تمام عیار و لوکس را ایفا کند. در این میان ولی دولتمردان ایرانی نیز دلبستگی زیادی به پاترول داشتند. بس است تا نگاهی به تصاویر رجال سیاسی کشور در دهه های ۷۰ و ۸۰ خورشیدی بیندازید تا یک یا چند دستگاه پاترول را بیابید. در این میان ولی دودمان بعدی نامدار به سافاری نیز در تیراژی اندک وارد کشور شد و تا به امروز نیز به سرنویس خودروی آیین ها خدمت می کند.

nissan پاترول 160


ب ام و سری ۷ (دودمان E32 , E38)

رقیب سنتی کلاس S شاید در همگی نقاط جهان زیر سایه مرسدس پیمان داشته باشد و در ایران نیز، همواره رجال سیاسی و نهادها، کلاس S را بیشتر از سری ۷ به سرنویس خودروی آیین ها گزینش کرده اند. ولی باز هم نباید از نقش پررنگ و بنیادی سری ۷ به سادگی گذشت. بیشتر خودرو دوستان می دانند که سری ۷ نسبت به کلاس S سواری گیرا تر و با حسی اسپرت دارد ولی از نظر امکانات رفاهی و راحتی نیز دست کمی از رقیب هموطنش ندارد. همین سبب شد تا شماری از دودمان های گوناگون این خودرو برای خدمت به نهادهای دولتی وارد کشور شوند. در میان همگی دودمان ها دو دودمان E32 و E38 حضور پررنگ تری داشته، هنوز هم مشغول خدمت هستند.

ب ام و سری 7 (دودمان E32 , E38)

toyota لندکروزر

با این که از نظر بسیاری، toyota لندکروزر خودرویی کامیاب تر از nissan پاترول بوده است ولی در میان دولتمردان ایرانی این پاترول بود که بیش از دیگر خودروهای شاسی بلند باره پروا پیمان می گرفت. با این حال، لندکروزر نیز همواره پیروان خودش را داشته است و دودمان های متعددی از هنگام در نهادهای دولتی خدمت کرده اند. در این میان باید به اهمیت دودمان های J60 و J80 اشاره کرد که به طور گسترده ای در دهه های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی باره کاربرد پیمان می گرفتند. تا پیش از هنگام لندکروزر نیز همانند پاترول بیشتر در جبهه های پدافند ورجاوند( varjavand) خدمت کرده بود و پس از جنگ بود که توانست در میان رجال سیاسی جایی برای خود دست و پا کند.

toyota لندکروزرلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام