سایت جامع خودرو در ایران


» کدام خودروها با چه تیراژی در بهار فرآوری شدند؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶


به گزارش اخبارخودرو به نقل از دنیای اقتصاد، براساس آماری که وزارت صنعت، معدن و بازرگانی منتشر کرده، خودروسازان کشور رویهمرفته ۳۰۶ هزار و ۵۴۵ دستگاه گونه ها خودرو از نخست تا پایان خردادماه سال‌جاری فرآوری و بر همین بنیاد در فصل نخست سال‌جاری روند رو به رشدی را در کارنامه خود ثبت کردند. افزایش تیراژ در فرآوری گونه ها محصولات در شرایطی رقم خورده است که بررسی آمار اعلامی وزارت صنعت نشان می‌دهد، Iran KHodro، سایپا و پارس‌خودرو به‌سرنویس سه‌خودروساز اصلی کشور رویهمرفته ۲۶۰ هزار و ۷۰ دستگاه گونه ها فرآورده سواری را در فصل بهار امسال فرآوری کرده‌اند تا در سنجش با مدت همانند سال گذشته، افزایش ۶۲/ ۱۵ درصدی را تجربه کنند.

 

براساس این آمار آبی‌های جاده ویژه تا پایان خردادماه سال‌جاری با فرآوری ۱۴۵ هزار و ۵۳۱ دستگاه خودروی سواری در سنجش با مدت همانند سال گذشته توانستند ۶/ ۱۳ درصد افزایش تیراژ فرآوری را ثبت کنند؛ پس از هنگام شرکت سایپا با فرآوری ۶۹ هزار و ۷۳۶ دستگاه خودروی سواری دومین خودروساز کشور از لحاظ تیراژ فرآوری بوده است. بررسی میزان فرآوری شرکت سایپا در سنجش با مدت همانند سال گذشته نیز نشان از افزایش ۱/ ۱۴ درصدی دارد؛ این جستار در حالی است که نارنجی‌های جاده ویژه طی دو ماه ابتدای سال به‌انگیزه آتش‌سوزی یکی از شرکت‌های تکه‌ساز و نرسیدن به هنگام برخی قطعات به خطوط فرآوری با کاهش تیراژ فرآوری روبرو شده بودند. پس از سایپا، شرکت پارس‌خودرو با فرآوری ۴۴ هزار و ۸۰۳ دستگاه افزایش ۳/ ۲۵ درصدی داشته است.

در این میان ولی بر پایه آمار اعلامی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در خردادماه، رویهمرفته ۱۱۵ هزار و ۸۷۶ دستگاه محصولات سواری فرآوری کرده‌اند که نسبت به اردیبهشت‌ماه امسال نشان از افزایش ۵۶/ ۳۳ درصدی دارد. در حالت تفکیکی ایران‌خودرویی‌ها در خردادماه امسال ۵۹ هزار و ۵۸ دستگاه فرآورده سواری به فرآوری رسانده‌اند تا در سنجش با اردیبهشت‌ماه افزایش ۴۷/ ۱۱ درصدی را تجربه کرده باشند. از سایپا نیز تازه ها می‌رسد این شرکت در سومین‌ماه امسال ۳۵ هزار و ۲۰۱ دستگاه تیراژ داشته و با این حساب نسبت به اردیبهشت‌ماه امسال ۴/ ۷۴‌درصد افزایش تیراژ داشته است. همچنین پارس‌خودرویی‌ها نیز که تیراژی ۲۱ هزار و ۶۱۷ دستگاهی را طی خردادماه از خود به جا گذاشته‌اند، ۰۵/ ۵۹ درصد نسبت به دومین ماه سال افزایش فرآوری را تجربه کرده است. با پروا به آمار منتشر شده، مشخص می‌شود سه خودروساز بزرگ کشور با افزایش تیراژ ماهانه نسبت به اردیبهشت‌ماه امسال روبه‌رو شده‌اند.

۲۰۶ همچنان در اوج

ولی بر پایه آمار منتشره از سوی وزارت صنعت، تیراژ peugeot ۲۰۶ (رویهمرفته مدل هاچ‌بک و صندوق‌دار) در فصل نخست سال‌جاری، ۳۹‌هزار و ۱۶۳ دستگاه بوده که در سنجش با مدت همانند سال گذشته افزایشی ۱/ ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد. peugeot ۲۰۶ پرتیراژترین فرآورده ایران‌خودرو در سه ماه ابتدایی سال‌جاری فرنام گرفته و رویهمرفته نیز پس از Kia Pride، بیشترین تیراژ را نصیب خود کرده است. در این میان ولی peugeot‌۲۰۷ نیز در برنامه فرآوری این شرکت پیمان دارد، این در شرایطی است که اثری از فرآوری این خودرو در آمار سنجش‌ای گونه ها خودرو سواری این شرکت نیست. ایران‌خودرویی‌ها می‌گویند peugeot ۲۰۷‌های ثبت‌نامی در سال گذشته را تحویل مشتریان داده‌اند، با این حال مشخص نیست چرا نامی از این فرآورده در آمار فرآوری منتشره نیست. ولی دیگر فرآورده پژویی ایران‌خودرو یعنی peugeot ۴۰۵ در سه ماه ابتدایی امسال با کاهش فرآوری روبه‌رو شده است. بر این بنیاد، آبی‌های جاده‌ویژه رویهمرفته ۲۸ هزار و ۶۰۲ دستگاه peugeot ۴۰۵ را تا پایان خردادماه امسال فرآوری کرده و نسبت به بازه زمانی همانند سال گذشته، ۸۶/ ۱۷ درصد کاهش را تجربه کرده‌اند. در حالی ۴۰۵ در دو سایت ایران خودروی مرکزی و Iran KHodro خراسان به فرآوری می‌رسد که از ابتدای سال‌جاری فرآوری این خودرو در سایت ایران خودروی مرکزی متوقف شده است.از ۴۰۵ که بگذریم، peugeot پارس نیز در فصل نخست سال‌جاری با کاهش فرآوری روبرو شده است. این فرآورده که همواره پس از Kia Pride و ۲۰۶، سومین خودرو پر تیراژ درونی به‌شمار می‌رفت، آمار ۲۷ هزار و ۶۵۷ دستگاهی‌ تا پایان خردادماه از خود به جا گذاشته و ۴ درصد کاهش فرآوری را تجربه کرده است. به‌جز سایت مرکزی، دیگر سایت‌های شهرستانی ایران‌خودرو از آنگونه ایران‌خودرو خراسان، مازندران و فارس نیز پارس را به فرآوری می‌رسانند و این در حالی است که بیشترین تیراژ هنگام به سایت مرکزی و کمترین نیز از آن فارس است.

کاهش فرآوری پژویی‌های Iran KHodro در حالی است که آبی‌های جاده ویژه در فرآوری samand با افزایش فرآوری روبرو شده‌اند. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی فصل بهار رویهمرفته ۲۳ هزار و ۱۴۳ دستگاه samand را به فرآوری رسانده و نسبت به مدت همانند سال گذشته ۱۸/ ۶ درصد افزایش تیراژ را به خود دیده است. samand علاوه‌بر فرآوری در سایت مرکزی، در تبریز و همچنین سمنان نیز به فرآوری می‌رسد که در این میان، سایت سمنان (از آن بخش خصوصی) به‌تازگی میهمان این فرآورده شده است. بر پایه آمار، سایت سمنان که اوایل سال‌جاری از سوی رئیس‌جمهوری گشایش شد، یک هزار و ۲۶۱ دستگاه samand را به فرآوری رسانده و این در حالی است که بیشترین تیراژ این فرآورده بهره تبریزی‌ها شده است.ولی هنگام‌طور که آمار سه ماهه نخست سال‌جاری داستان می‌کند، ایران‌خودرو در فرآوری dena با رشد و در فرآوری runna با افت روبرو شده است. بر پایه آمار منتشره، runna با تیراژ یک هزار و ۵۳۷ دستگاهی تا پایان خردادماه امسال، کاهش ۳/ ۴۶ درصدی را تجربه کرده تا مشخص شود این فرآورده هنوز از روند کاهشی تیراژ، رهایی نیافته است. کاهش فرآوری runna در شرایطی است که dena به‌سرنویس دیگر فرآورده درونی ایران‌خودرو، توانسته با افزایش تیراژ روبرو شود. بر پایه آمار اعلامی، dena تیراژی هفت هزار و ۳۵۸ دستگاهی را در سه ماه ابتدایی امسال از خود به جا گذاشته؛ بنابراین نزدیک ۵/ ۵۹‌درصد افزایش فرآوری را به خود دیده است.

ولی نگاهی به دیگر محصولات شرکت ایران‌خودرو داشته باشیم که در سایت ایران‌خودرو خراسان به فرآوری می‌رسند. هنگام‌طور که آمار می‌گوید، آبی‌های جاده ویژه تا پایان خردادماه امسال یک هزار و ۲۶۰ دستگاه suzuki گرندویتارا را مونتاژ کرده‌اند و این در حالی است که این شاسی‌بلند ژاپنی در مدت همانند سال گذشته تنها ۱۱ دستگاه فرآوری داشته است. از سوی دیگر ولی Iran KHodro خراسان دو‌هزار و ۲۲۶ دستگاه haima (شاسی‌بلند چینی) تا خردادماه به فرآوری رسانده‌ که در سنجش با مدت همانند سال گذشته رشد بیش از ۳۶۵ درصدی را به خود دیده است. haima که از تابستان سال ۹۴ میهمان ایران‌خودرو شده، به شرکت‌ haima موتور سیکلت چین تعلق دارد. ولی در میان محصولات چینی Iran KHodro، dongfeng که در سایت مرکزی به فرآوری می‌رسد، تیراژی پنج هزار و ۹۴۵ دستگاهی را تا پایان خردادماه امسال از خود به جا گذاشته و این آمار نشان می‌دهد فرآوری خودرو موردنظر نزدیک به دو هزار برابر شده است.در این میان ولی آمار فرآوری نخستین خودروی پسابرجامی نیز قابل پروا است، براساس آمار سه ماهه شرکت Iran KHodro peugeot ۲۰۰۸ فرآورده مشترک Iran KHodro و peugeot تنها ۴ دستگاه تیراژ فرآوری داشته است. این جستار در حالی است که اوایل ماه جاری، پیش فروش ۱۶ هزار دستگاه از این فرآورده پسابرجامی بدست این شرکت چهره گرفت.

 

Kia Pride رتبه نخست در فرآوری

به سایپا برویم و ببینیم در دومین خودروساز بزرگ کشور چه تازه ها است و محصولات این شرکت و زیرمجموعه‌اش یعنی Pars Khordro، چه افت‌و‌خیزی در فرآوری را طی فصل بهار امسال داشته‌اند. به داستان آمار، در میان محصولات تولیدی گروه سایپا، رکورد تیراژ همچنان در دست Kia Pride پیمان دارد. بر این بنیاد سایپا و پارس‌خودرو رویهمرفته ۴۷ هزار و ۴۰۱ دستگاه Kia Pride را تا پایان خردادماه امسال به فرآوری رسانده‌اند که این جستار از کاهش تیراژ ۶۵/ ۱۱ ‌درصدی این خودرو سرگذشت یا داستان دارد.در حالت تفکیکی ولی پارس‌خودرویی‌ها با تیراژ ۱۶ هزار و ۹۶۷ دستگاهی طی سه ماه ابتدای امسال، ۱۱ درصد نسبت به مدت همانند سال ۹۵ کاهش فرآوری داشته‌اند و این در شرایطی است که تیراژ Kia Pride در سایپا ۳۰ هزار و ۷۴ دستگاه بوده است. با این حساب، سایپا در فرآوری Kia Pride ۰۴/ ۱۲ درصد کاهش تیراژ را به خود دیده است. Kia Pride در حال آماده بیشترین شمار فرآوری را در خودروسازی کشور در برگزیدن دارد. به‌رغم آنکه در حال آماده زمزمه هایی مبنی بر برونرفت این خودرو از چرخه فرآوری این شرکت به گوش می‌رسد، ولی به‌نظر می‌رسد که سایپا نیز برنامه مشخصی برای برونرفت این فرآورده از خطوط فرآوری خود ندارد. در کنار Kia Pride ولی tiba با افزایش تیراژ روبه‌رو شده، چه آنکه سایپایی‌ها تا پایان خردادماه امسال ۲۸‌هزار و ۶۰۸ دستگاه از این فرآورده را به فرآوری رسانده‌اند. با این حساب، tiba که علاوه‌بر سایت مرکزی سایپا، در سایت کاشان این شرکت نیز به فرآوری می‌رسد، در سنجش با مدت همانند سال ۹۵ با افزایش ۷۷/ ۳۲ درصدی فرآوری روبرو شده است.

افزایش فرآوری tiba در شرایطی است که سایپا تا پایان خردادماه امسال ۶ هزار و ۱۸۷ دستگاه سراتو را به فرآوری رسانده و با این حساب توانسته تیراژ این خودروی مونتاژی کره‌ای را در سنجش با مدت همانند سال گذشته بیش از ۱۲۴درصد افزایش دهد. سایپایی‌ها از اواخر سال گذشته تنها مدل اتومات سراتو را مونتاژ می‌کنند و دیگر خبری از فرآوری مدل دنده‌ای این فرآورده نیست.علاوه‌بر این خودرو، سایپایی‌ها به همراه زیرمجموعه خود (پارس‌خودرو)، محصولی به نام برلیانس را نیز مونتاژ می‌کنند، خودرویی چینی که در سه ماهه ابتدایی امسال ۸ هزار و ۸۶۶ دستگاه فرآوری داشته است. بر پایه آمار منتشره، این خودرو در سنجش با مدت همانند سال گذشته توانسته ۳۴/ ۵۹ درصد افزایش فرآوری را تجربه کند. خطوط فرآوری این خودرو در سال‌جاری به شرکت Pars Khordro منتقل شد و بر این بنیاد این خودرو تنها در شرکت پارس‌خودرو به فرآوری می‌رسد.سایپایی‌ها ولی دو فرآورده چینی دیگر را نیز به مونتاژ می‌رسانند که در این میان، changan مدل CS35 تیراژی یک هزار و ۷۴۵ دستگاهی را تا پایان خردادماه امسال از خود به جا گذاشته است. این جستار در حالی است که طی مدت همانند سال گذشته تنها ۷ دستگاه از این خودرو به فرآوری رسیده بود. این فرآورده در سایت کاشان مونتاژ می‌شود. دیگر فرآورده چینی شرکت سایپا S300 که در سایت بن رو به فرآوری می‌رسد. این خودرو در سه ماه ابتدای سال‌جاری تیراژ فرآوری دو هزار و ۳۳۷ دستگاهی داشته است که این جستار از رشد بیش از ۲۰۶ درصدی این خودرو در سنجش با سال گذشته سرگذشت یا داستان دارد.

 

افزایش تیراژ تندر-۹۰

نگاهی هم به اوضاع فرآوری تندر-۹۰ در فصل بهار امسال بیندازیم تا مشخص شود این فرآورده renault چه افت‌و‌خیزی را طی بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. هنگام‌طور که آمارهای وزارت صنعت و معدن و بازرگانی می‌گوید، تندر-۹۰‌های تولیدی در همگی مدل‌ها طی بازه زمانی موردنظر ۱۶‌هزار و ۷۱۱ دستگاه بوده است. با پروا به این آمار، مشخص می‌شود تندر-۹۰ در سنجش با فصل بهار سال گذشته ۲/ ۱۵ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. در حالت تفکیکی ولی ایران‌خودرویی‌ها با تیراژ ۸‌هزار و ۶۳۶ دستگاهی توانسته‌اند افزایشی ۹/ ۴۱‌درصدی را در فرآوری تندر-۹۰ رقم بزنند و این در حالی است که تیراژ ۸ هزار و ۷۵ دستگاهی تندر Pars Khordro، کاهش فرآوری ۰۷/ ۴ درصدی را برای این فرآورده رقم زده است.در میان محصولات renault در شرکت Pars Khordro، فرآورده دیگری به نام B90 یا همان ساندرو نیز فرآوری می‌شود که این فرآورده به راستی مدل هاچ‌بک تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود. بر پایه آمار، renault ساندرو که در شرکت Pars Khordro فرآوری می‌شود تا پایان خردادماه امسال ۱۰ هزار و ۸۹۵ دستگاه تیراژ داشته و این به هنگام معنا است که خودرو موردنظر در سنجش با مدت همانند سال گذشته، ۱۴۵ درصد افزایش فرآوری را تجربه کرده است.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام