سایت جامع خودرو در ایران


» ناکامی دوگانه‌سوزها پس از یک دهه فرآوری ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

ناکامی دوگانه‌سوزها پس از یک دهه فرآوری

دسته بندی : خودرو تاریخ : پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶


 ناکامی دوگانه‌سوزها پس از یک دهه فرآوری
فرآوری خودروهای دوگانه‌سوز در کشور باز هم کاهش یافت تا مشخص شود روند رو به پائین پیشباز از آنها در بازار همچنان پیوسته دارد.

بر پایه تازه ترین آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و بازرگانی، خودروسازان بزرگ کشور طی سه ماه نخست امسال رویهمرفته ۲۴ هزار و ۳۴۵ دستگاه گونه ها محصولات دوگانه‌سوز را به فرآوری رسانده‌اند که این جستار از کاهش تیراژ ۲/ ۱۷ درصدی این محصولات در سنجش با مدت همانند سال گذشته سرگذشت یا داستان می‌کند.

به گزارش دنیای اقتصاد،دقیقا یک دهه پیش همین روزها بود که مصادف با آغاز رسمی سهمیه‌بندی بنزین، رستاخیز دوگانه‌سوزها کلید خورد و بخش اعظم فرآوری خودروسازان رفته‌رفته به این محصولات وابستگی یافت. در دم دوران ستاد تبصره ۱۳ (ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و مصرف سوخت کنونی) پافشاری زیادی روی فرآوری خودروهای دوگانه‌سوز داشت و با پروا به اختیاراتی که از دولت دریافت کرده بود، خودروسازان را بابت فرآوری این محصولات زیر فشار گذاشت. اوضاع به شکلی پیش رفت که به‌تدریج حجم عظیمی از محصولات خودروسازی کشور را دوگانه‌سوزها تشکیل دادند؛ زیرا ستاد تبصره ۱۳ معتقد بود تمام خودروهای تولیدی باید دوگانه‌سوز شوند.

از دم سو مشتریان نیز که از ناحیه سهمیه‌بندی بنزین زیر فشار پیمان گرفته بودند، از دوگانه‌سوزها پیشباز زیادی به کنش آوردند و این در شرایطی بود که زیرساخت لازم از دسته ایستگاه‌های سوخت‌گیری گاز، به اندازه کافی هستی نداشت.

برآیند اینکه با هستی پیشباز اولیه از دوگانه‌سوزها، رفته‌رفته به‌انگیزه دشواری ها فنی این خودروها از یکسو و همچنین سستی‌های زیرساختی، ستاره بخت آنها غروب کرد و باز هم بنزینی‌ها به پادشاه خطوط فرآوری خودروسازی کشور تبدیل شدند. نگاهی به آمار فرآوری این صنعت طی یک دهه گذشته، به روشنی از شکست پروژه دوگانه‌سوز کردن خودروهای درونی سرگذشت یا داستان می‌کند، چه آنکه بهره آنها از همه آمار فرآوری، بسیار ناچیز شده است. در همین آمار جدید نیز مشخص می‌شود که بهره دوگانه‌سوزها از همه فرآوری، کمتر از ۱۰ درصد است، افزون بر آنکه خودروسازان فرآوری برخی از محصولات دوگانه‌سوز خود را نیز متوقف کرده‌اند.

با پروا به این روند رو به پائین، مشخص می‌شود دوگانه‌سوز کردن خودروها، پروژه ای شتابزده بوده و مسوولان وقت بدون پروا به دشواری ها فنی این خودروها و همچنین سستی شدید در زیرساخت‌ها، دم را عملیاتی کردند.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام