سایت جامع خودرو در ایران


» واکنش تازه شهربانی راهور به رای دیوان عدالت درباره ناچیز کردن بند ۲ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


سران شهربانی راهور به ناچیز کردن بند ۲ بخشنامه بازرسی شهربانی راهور نیز واکنش نشان دادند و پافشاری کردند در مواردی که تخلف راننده خودرو محرز باشد، بر بنیاد قانون شهربانی دم را بازداشت می‌کند.

به گزارش آگاهی ها خودرو ، روز ۳ شنبه ، نخستین نشست تخصصی و فصلی روسای شهربانی راهور ناجا برگزار شد و سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی و سردار تقی مهری، رئیس‌شهربانی راهنمایی‌و‌رانندگی نیروی انتظامی به سوال خبرنگاران پاسخ دادند.

در این نشست خبری سردار اشتری از ایمنی خودروهای پیشامد‌ساز انتقاد کرد و از خودروسازان درونی خواست تا در این‌باره روشنگری بدهند.

وی پافشاری کرد : خودروی هنجارشکنان و بدحجابان متوقف می‌شود و هرگونه هنجارشکنی در خودرو بزه است.

همچنین رئیس‌شهربانی راهنمایی‌و‌رانندگی نیروی انتظامی اعلام کرد گواهینامه برای مشمولان غایب و ferrari صادر نمی‌شود. وی درباره دویی‌نظر میان شهربانی و کانون سردفترداران درباره ثبت دستک خودرو هم گفت: «ناجا کاری فراتر از قانون انجام نخواهد داد و به دنبال این هستیم مردم هزینه کمتری بپردازند.»

در این نشست خبری سردار مهری هم به سوالات خبرنگاران پاسخ و از برخورد با واحدهای نصب‌کننده شیشه دودی آگاهی ها داد. رئیس شهربانی راهور از کاهش ۱۰‌درصدی جانباختگان تصادفات نوروزی آگاهی ها داد و پافشاری کرد پروا نکردن به جلو، لغزش از سرعت مطمئنه و لغزش به چپ، سه عامل مهم تصادفات هستند.

رخست قانون به شهربانی برای توقف خودروی مشکوک
در این نشست، گزارشگر «دنیای خودرو» از واکنش و برنامه شهربانی راهور به دستور دیوان عدالت اداری درباره ناچیز کردن بند ۲ بخشنامه بازرسی شهربانی راهور پرسید. فرمانده نیروی انتظامی با بیان این که شهربانی این جستار را استعلام کرده است، به «دنیای خودرو» روشنگری داد: «قانون به شهربانی رخست می‌دهد هر خودرویی را که به دم مشکوک شود، متوقف کند و بر پایه ضوابط و با ارج بازرسی لازم را انجام دهد. یکی از این بازرسی‌ها در فصل زمستان است تا خودروهایی که در جاده‌های برفی آمدوشد می‌کند، وسایل ایمنی و زنجیر چرخ را همراه داشته باشند. ضمن این که این وظیفه شهربانی در قانون نیز ذکر شده است.»

مدارک لازم بازرسی شهربانی
سردار مهری هم در پاسخ اختصاصی به روزنامه «دنیای خودرو» با بیان این که دیوان عدالت اداری رای را صادر کرده است، روشنگری داد: «اقدامات شهربانی مغایرتی با قانون ندارد ولی برداشت دیوان عدالت این است که شهربانی نباید خودرو را بازداشت کند. البته شهربانی به رای دیوان ارج می‌گذارد و قانون را رعایت می‌کند ولی نکته مهم این است در مواردی مانند صغر سن راننده، شهربانی حق توقف خودرو را دارد. ضمن اینکه دیوان عدالت اداری گفته اگر خودرویی مرتکب تخلف نشده است، شهربانی حق بازداشت دم را ندارد ولی اگر تخلف محرز شود، شهربانی می‌تواند خودرو را بازداشت کند.»

رئیس شهربانی راهنمایی و رانندگی در پیوسته کالبدشناسی کرد: «شهربانی حق ندارد فردی را که در حال رانندگی است و مرتکب هیچ تخلفی نشده، بازداشت کند ولی در جایی که راننده مرتکب خلاف شود شهربانی باید خودرو را بازداشت و چهار مدرک را از راننده درخواست ‌کند. این مدارک دربرگیرنده گواهینامه، معاینه‌فنی، بیمه‌نامه و کارت خودرو است و قانون هم تصریح کرده که شهربانی این مدارک را مهار کند.»

گفتنی است در نشست ۳۰خردادماه امسال هیات همگانی دیوان عدالت اداری، بند ۲ بخشنامه شماره ۲-۹۲/۷ شهربانی راهنمایی‌و‌رانندگی را خلاف قانون تشخیص و ناچیز کردن کرد.

در بند ۲ بخشنامه فوق‌الذکر اشاره شده است: «برخی تخلفات مانند همراه نداشتن مدارک، رعایت نکردن شرایط گواهینامه‌های مشروط، اضافه سرنشین و جرائم دیگری مانند نداشتن گواهینامه بدون متوقف کردن خودرو قابل‌تشخیص نیستند، لذا از آنجایی‌که در ماده ۲ همین قانون سروده ها شده است به ماموران مجاز، رخست داده می‌شود تخلفات مربوطه را بر پایه قانون تشخیص دهد و رسید تاوان صادر کنند و برای تشخیص، بررسی شرط لازم است، بنابراین با پروا به قاعده حقوقی «اذن در شی اذن در ابزارها دم نیز است» ماموران برای تشخیص تخلفات با انگیزه ها مستند و قابل‌قبول مانند گمان در سن راننده و تطبیق گواهینامه با وسایل نقیله و مانند دم می‌توانند نسبت به مهار تخلفات اقدام کنند» در پرونده هیات‌همگانی دیوان عدالت اداری شاکی مفاد بند فوق را مغایرماده ۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و بیرون از نزدیک و شایستگی شهربانی راهور اعلام و تقاضای ناچیز کردن دم کرده بود.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام