سایت جامع خودرو در ایران


» افت‌و‌خیز درآمدهای مالیاتی دولت از خودرو ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

افت‌و‌خیز درآمدهای مالیاتی دولت از خودرو

دسته بندی : اخبار ، خودرو تاریخ : سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶


آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد

افت‌و‌خیز درآمدهای مالیاتی دولت از خودرو

پسین (امروزه ساکنان استان کرمان خودرو- در حالی دولت رشد ۷۶ درصدی درآمدهای مالیاتی مصوب بخش خودرو را برای سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ در نظر گرفت که آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد همگی این برنامه پژوهنده یا پژوهشگر نشده است.

به گزارش پایگاه خبری «پسین (امروزه ساکنان استان کرمان خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از میزان درآمدهای مالیاتی دولت در سال گذشته نشان می‌دهد دولت توانسته درآمد مالیاتی ۴۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریالی از بخش خودرو را در سال ۹۵ کسب کند؛ حال آنکه براساس برنامه مصوب سال گذشته دولت باید درآمد ۴۹ هزار و ۵۰۰میلیارد ریالی از این بخش کسب می‌کرد. هر چند درآمدهای دولت از این بخش بیش از ۵۰درصد رشد داشته ولی کمتر از رقم هدف‌گذاری شده بوده است.

 

مجموع درآمدهای مالیاتی دولت از خودروسازی، در بخش مالیات‌های غیرمستقیم جای می‌گیرد که براساس قوانین مالیاتی، دولت از دو بخش یعنی «مالیات بر واردات» و «مالیات بر کالا و خدمات» می‌تواند از عرضه‌کنندگان خودرو مالیات دریافت کند. روند چهار ساله آمار بانک مرکزی از مجموع درآمدهای مالیاتی خودرو ولی نشان می‌دهد که درآمدهای دولت از این بخش طی چهار سال گذشته با افت‌و‌خیز جدی روبرو بوده است. براساس این آمار، دولت در سال ۹۲ درآمد ۲۲ هزار میلیارد ریالی را کسب کرد که این رقم در سال ۹۳ با افزایش بیش از ۷۵ درصدی به ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال رسید. با هستی این، آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که درآمد دولت در سال ۹۴ با افت بیش از ۲۷ درصدی روبرو شده به‌طوری‌که در این سال ۲۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال درآمد از بخش خودرو نصیب دولت شد. هرچند در سال ۹۵ دولت تصمیم داشت درآمدهای خود از این محل را ۷۶ درصد رشد دهد، ولی در پایان با کسب ۴۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال، تنها توانست ۵۱ درصد درآمدهای خود از این بخش را افزایش دهد. از سوی دیگر، بررسی روند درآمدهای مالیات واردات خودرو دولت از سال ۹۲ تا ۹۵ نشان‌دهنده افت‌و‌خیز درآمدی هنگام از محل واردات خودرو نیز هست. در سال ۹۲ دولت ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال درآمد مالیاتی از واردات خودرو کسب کرد که این رقم با رشد ۷۶ درصدی در سال ۹۳ به ۲۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال رسید؛ پس از این در سال ۹۴ کسب ۱۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال مالیات، سبب شد درآمدهای دولت از این محل ۳۶ درصد کاهش پیدا کند. ولی دولت بار دیگر در سال ۹۵ با افزایش درآمدهای خود به ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال توانست درآمدش از این بخش را ۶۰ درصد افزایش دهد. از سوی دیگر، درآمدهای برآمده از مالیات واردات خودرو در سال ۹۴ به میزان ۱/ ۲ درصد از همه درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل داده است؛ در‌حالی‌که این میزان با نیم درصد افزایش در سال ۹۵ به ۶/ ۲ درصد رسیده است.

بررسی درآمدهای دولت از محل مالیات بر نقل و انتقال خودرو نیز طی ۴ سال گذشته نشان از روندی افزاینده و کاهنده داشته است؛ به‌طوری‌که دولت در سال ۹۲ درآمد ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی از نقل و انتقال عرضه‌کنندگان خودرو کسب کرد ولی در سال ۹۳ درآمدهای دولت از این بخش با افزایش حدودا ۶۲ درصدی به ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال رسید. در سال ۹۴ ولی درآمدهای دولت از این بخش پایدار نبود و نزدیک به ۱۰ درصد کاهش یافت؛ به گونه ای که میزان مالیات‌های کسب شده دولت از نقل و انتقال خودرو در این سال، ۵‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد. با هستی این، بار دیگر مالیات‌های دولت از این محل افزایش یافت و در سال ۹۵ دولت با دریافت ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال، توانست بیش از ۱۲ درصد درآمد خود از این بخش را افزایش دهد.نکته قابل پروا اینکه درآمدهای برآمده از مالیات نقل و انتقال در سال ۹۴ به میزان ۷/ ۰ درصد از همه درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل داده، در‌حالی‌که این میزان با ۱/ ۰ درصد تغییر در سال ۹۵ به ۶/ ۰ درصد کاهش یافته است.

یکی دیگر از رده‌های مالیاتی خودرویی که دولت از هنگام کسب درآمد می‌کند، مالیات شماره‌گذاری خودرو است؛ براساس آمار بانک مرکزی درآمدهای دولت از این بخش نیز طی ۴ سال گذشته افت‌و‌خیز بسیاری به خود دیده است. براساس آمار دولت در سال ۹۲ به میزان ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال درآمد از شماره‌گذاری خودرو به دست آورده است ولی این رقم در سال ۹۳ به بیش از ۸۸ درصد افزایش پیدا کرد و به ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسید. با هستی این، در سال ۹۴ این درآمد نیز کاهش بیش از ۶ درصدی به خود دید و ۶ هزار میلیارد ریال را به گنجینه دولت اضافه کرد. ولی این درآمد در سال ۹۵ بار دیگر رشد ۶۰ درصدی پیدا کرد؛ به‌طوری‌که دولت از این محل ۹‌هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال درآمد کسب کرد. درآمدهای برآمده از مالیات شماره‌گذاری خودرو در سال ۹۴ به میزان ۸/ ۰ درصد از همه درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل داده، در‌حالی‌که این میزان با ۱/ ۰ درصد تغییر در سال ۹۵ به ۹/ ۰ درصد افزایش یافته است.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام