سایت جامع خودرو در ایران


» درآمد روزانه ۳ میلیارد تومانی شماره‌گذاری خودرو در سال ۹۶ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶


دولت قصد دارد در سال ۱۳۹۶ روزانه ۳ میلیارد تومان از محل شماره‌گذاری خودرو در ایران درآمد داشته باشد. این رقم نسبت به سال گذشته، ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد و نسبت به سال ۱۳۹۴ نزدیک به دو برابر شده است.

به گزارش آگاهی ها خودرو ،دولت قصد دارد در سال ۱۳۹۶ روزانه ۳ میلیارد تومان از محل شماره‌گذاری خودرو در ایران درآمد داشته باشد. این رقم نسبت به سال گذشته، ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد و نسبت به سال ۱۳۹۴ نزدیک به دو برابر شده است. این اعداد و ارقام یعنی دولت نه‌تنها بزرگ‌ترین تولیدکننده که بزرگ‌ترین منتفع از خرید و فروش ماشین در ایران هم است.

به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، پلاک‌گذاری یا‌‌‌ همان شماره‌گذاری خودرو یکی از محل‌های درآمد دولت در ایران است و از این روی هم دولت نگاه جدی به کسب درآمد از این محل دارد. این وابستگی در سال‌های بازپسین به تازگی بیشتر از پیش هم شده است، به‌طوری که سنجش درآمد دولت از این محل در دو سال بازپسین به تازگی نشان می‌دهد دولت قصد دارد درآمد خود را از این محل نسبت سال ۹۴ دو برابر کند و نزدیک به به عددی نزدیک به یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برساند.
بر پایه گزارش‌های منتشرشده درآمد دولت از محل مالیات شماره‌گذاری خودرو در سال گذشته بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. بانک مرکزی هفته گذشته گزارش درآمد‌ها و مخارج دولت در بودجه سال ۱۳۹۵ را منتشر کرد که بر پایه دم درآمد دولت از محل مالیات شماره‌گذاری خودرو نزدیک ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. تحقق این درآمد میلیارد تومانی دولت از مالیات شماره‌گذاری خودرو در حالی است که در بودجه سال ۱۳۹۵ پیش‌بینی شده بود مبلغ ۷۰۰میلیارد تومان از این محل کسب شود که البته رقم تحقق‌یافته بیشتر از دم بوده است.
درآمد دولت از محل شماره‌گذاری خودرو در سال گذشته (۱۳۹۵) رشد حدودا ۵۰درصدی نسبت به سال پیش از دم داشته، به‌گونه‌ای که درآمد دولت از این محل در سال ۱۳۹۴ برابر با ۶۰۰میلیارد تومان بوده است. همچنین در سال گذشته درآمد دولت از مالیات بر نقل و انتقال خودرو نزدیک ۶۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به درآمد ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت از این محل در سال ۱۳۹۴ نزدیک ۲۰درصد رشد نشان می‌دهد.

در آمد ۱۲هزار میلیاردی در بودجه سال ۹۶
بر پای بست لایحه بودجه سال ۹۶ همه کشور، دولت از محل مالیات شماره‌گذاری خودرو، ۱۱هزار و ۱۷۳میلیارد و ۱۶۸میلیون ریال درآمد کسب خواهد کرد. این یعنی دولت هر سال بیش‌از گذشته به این بودجه وابسته و همین هم مایه می‌شود دولت یکی از بزرگ‌ترین پیروان خرید و فروش ماشین در ایران باشد. با این اوصاف دولت در سال ۱۳۹۵ روزانه در نزدیک ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان از محل شماره‌گذاری خودرو درآمد داشته است و قصد دارد این درآمد را برای سال ۱۳۹۶ به روزانه ۳ میلیارد تومان افزایش دهد. این در حالی است که دولت در سال ۱۳۹۴ روزانه تنها یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از محل شماره‌گذاری خودرو درآمده داشته است.

هزینه پلاک گذاری خودرو
دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ و در جدول شماره ۱۶ هزینه ی پلاک خودرو را به انجمن پیشنهاد داده بود. در این بخش هزینه صدور پلاک برای گونه ها خودرو، ۷۰ هزار تومان در نظر گرفته شد و به تصویب انجمن رسید. این هزینه برای سال ۹۵ در نزدیک ۱۰۰هزار تومان برای خودروهای بالای ۵۰میلیون تومان و ۵۰ هزار تومان برای خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود ولی دولت برای بودجه سال ۹۶ همه این ارقام را یکسان‌سازی و به عبارت دیگر هزینه ی پلاک را تک‌نرخی کرده است. برخی کار‌شناسان بر این باورند افزایش هزینه ۵۰ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان و کاهش ۱۰۰ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان بیشتر به زیان قشر میانه و رو به پایین است. به باور این کارشناسان این تصمیم سبب خواهد شد ثروتمندان پول کمتری بابت ی پلاک پرداخت کنند و هزینه ی پلاک بنز و pride یکسان باشد.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام