سایت جامع خودرو در ایران


» کدام‌یک تند‌تر است؟ مرسدس-آام‌گ S63 یا S65؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷


در خانوادهٔ مرسدس S کلاس، دو نسخهٔ اسپرت و عملکردی هستی دارد که S63 و S65 نام داشته و بدست آام‌گ ساخته می‌شوند. این دو خودروی بدست یک شرکت ساخته شده‌اند ولی یکی قلب V8 و دیگر V12 در سینه دارد. به نظر شما کدام‌یک تند‌تر خواهد بود؟ مطمئناً میگویید V12، درست است؟ پاسخ این سؤال شدنی است ساده به نظر برسد ولی نسخه‌های AMG از تازه ترین مرسدس S کلاس نشان می‌دهند که داستان به این سادگی‌ها نیست. برای روشن شدن قضیه، در پیوسته سنجش‌ای خواهیم داشت میان این دو سدان سوپرلوکس اسپرت.

S63 مجهز به یک پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 است که ۶۲۰ اسب بخار نیرو و ۹۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد درحالی‌که S65 از موتور سیکلت ۶ لیتری V12 با ۶۴۰ اسب بخار نیرو و ۱۰۰۰ نیوتن متر گشتاور کاربرد می‌کند. هردوی این موتورها به دو توربوشارژ مجهز هستند و بیشینه سرعت هردو مدل‌ نیز به‌چهره الکترونیکی روی ۲۵۰ کیلومتر در ساعت اندک شده است ولی با سفارش پکیج آپشنال AMG Drive، سقف سرعت هردو به ۳۰۰ کیلومتر در ساعت افزایش میابد.

ولی تفاوت اصلی در شتاب مشخص می‌شود؛ یعنی جایی که S63 تند‌تر است. بسیار تند‌تر. تنها ۳٫۵ ثانیه درازا می‌کشد تا این خودرو از صفر با شتاب صد کیلومتر در ساعت برسد درحالی‌که S65 برای این کار به ۴٫۳ ثانیه زمان بیچارگی دارد. شاید بپرسید که چه چیزی مایه چنین اختلافی شده است؟ آیا وزن کمتر S63 علت این فرمایش است؟ S65 نزدیک ۱۸۰ کیلوگرم سنگین‌تر از S63 است همچنین وزن بیشتر دماغهٔ دم شدنی است در جاده‌های پرپیچ‌وخم مایه کُندی دم شود؛ ولی زمانی که هردو خودرو وزنی بیشتر از ۲ تن دارند، این ناسازگاری وزن به‌سختی می‌توان مایه چنین تفاوت بزرگی شود.

نه، این تفاوت به خاطر وزن نیست بلکه تا حد زیادی از دم به کشش مربوط می‌شود یعنی جایی که S63 مجهز به سیستم چهارچرخ جنباننده ۴Matic است ولی همگی گشتاور سترگ موتور سیکلت V12 مدل S65 به‌طور کامل به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. همچنین S63 از یک گیربکس جدید ۹ سرعتهٔ ربات کاربرد می‌کند درحالی‌که انتقال نیرو در S65 بدست یک گیربکس هفت سرعتهٔ ربات انجام می‌گیرد. البته S کلاس‌های آام‌گ تنها خودروهای عملکردی گران‌قیمتی نیستند که گزینش میان پیشرانه‌های هشت سیلندر و دوازده سیلندر را ارائه می‌کند ولی تفاوت میان این دو خودروی مرسدس چشمگیر است و تنها نمونه‌ای است که در دم موتور سیکلت کوچک‌تر عملکرد بهتری دارد.

به‌سرنویس‌اگزمپل برای مقال، ferrari GTC4 Lusso با دو پیشرانهٔ گوناگون ۳٫۹ لیتری V8 توئین توربو به نیرو ۶۱۰ اسب بخار و گشتاور ۷۶۰ نیوتن متر یا ۶٫۳ لیتری V12 با ۶۹۰ اسب بخار نیرو و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور عرضه می‌گردد. نسخهٔ دوازده سیلندر این خودرو با سامانهٔ چهارچرخ جنباننده ظرف ۳٫۴ ثانیه از صفر با شتاب صد کیلومتر در ساعت می‌رسد و سرانجامً توانایی دستیابی به بیشینه سرعت ۳۴۵ کیلومتر در ساعت را دارد درحالی‌که نسخهٔ هشت سیلندر دیفرانسیل عقب برای این کار به ۳٫۵ ثانیه زمان بیچارگی دارد و سرانجامً می‌تواند به بیشینه سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

آستون‌مارتین نیز هم‌اکنون مدل DB11 را با دو پیشرانهٔ گوناگون V8 و V12 فرآوری می‌کند که هردو از گونه توئین توربو بوده و نیروی دم‌ها به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. موتور سیکلت V8 این خودرو نسخه‌ای از همین پیشرانهٔ بکار رفته در مرسدس S63 است که در DB11 قدرتی برابر ۵۱۰ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۶۷۵ نیوتن متر فرآوری می‌کند. این نسخه ظرف ۴ ثانیه از صفر با شتاب صد کیلومتر در ساعت رسیده و در پیوسته به بیشینه سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا می‌کند. موتور سیکلت V12 ولی ۶۰۰ اسب بخار نیرو و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور داشته و DB11 را ظرف ۳٫۹ ثانیه از صفر با شتاب صد کیلومتر در ساعت و سرانجامً به بیشینه سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند.

بنتلی نیز در مدل‌های کانتیننتال GT و فلاینگ اسپار دو پیشرانهٔ گوناگون ۴ لیتری V8 توئین توربو و ۶ لیتری W12 توئین توربو را با سطوح نیرو مختلفی از ۵۰۰ اسب بخار تا ۶۲۵ اسب بخار عرضه می‌کند. همهٔ این خودروها را می‌توان به‌طور سر راست با مرسدس بنزهای S63 و S65 سنجش کرد؛ ولی شتاب در این محصولاتِ ferrari، آستون‌مارتین و بنتلی بسیار نزدیک به هم است زیرا دم‌ها همان‌طور که بر پایه عملکرد در دنیای راستین کنش می‌کنند، به بازاریابی و موقعیت محصولات خود نیز پروا دارند ولی آام‌گ نیرو عظیمی را بدون کشش پسندیده ارائه می‌کند.

منبع: CarScoopsلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام