سایت جامع خودرو در ایران


» چگونه از گیربکس خودکار خودرو مراقبت کنیم؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

چگونه از گیربکس خودکار خودرو مراقبت کنیم؟

دسته بندی : اخبار ، خودرو تاریخ : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶


به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایران جیب ، در چهره کاربرد درست و رعایت چند نکته مهم، میتوان از هزینه های سرسام آور پیشگیری کرد و زندگی طولانی گیربکس را تا دو برابر تضمین نمود.

۱- از جا حالت گیربکس (P, R, N, D) در زمان جنبش خودداری کنید. کنش مکانیکی جا حالتهای گوناگون گیربکس خودکار، با کمک چندی کلاچ و نوار قرارگرفته درون گیربکس چهره میگیرد. این کلاچ‌ها و نوارها دارای موادی هستند که با برپایی سایش، کنش جا حالت دنده را میسر میسازند. درصورتیکه همواره پیش از جا حالت دنده، کاملاً به حالت سکون درآمده و ترمز را فشار دهید؛ بدون دودلی با این مکانیسم، ماشین شما بیشتر زندگی خواهد کرد.

۲- در حالت رها (Neutral) رانندگی نکنید. رها کردن گیربکس خودکار روی سراشیبی مایه کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد.خودروهای دنده خودکار پیشرفته تر بهاندازهای هوشمند هستند که در سرازیری سوخترسانی را به موتور سیکلت کم کرده و مایه کاهش در مصرف سوخت میشوند.

۳- هرگز به بهانه شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت (Drive) را گزینش نکنید. نگه داشتن ماشین ۹۸ گاز در چگونگی رها و سپس گزینش D برای راه افتادن میتواند زیان و آسیب جبران ناپذیری به گیربکس خودکار خودروی شما وارد نماید.

۴- پیش از توقف کامل خودرو، حالت P (پارک) را درگیر نکنید. اکثر خودروهای گیربکس خودکار جدید به شما فرمان گزینش چگونگی پارک را در حال جنبش نمیدهند.

۵- عدم پروا به سرویس های دوره ای گیربکس خودکار. عملکرد دنده های خورشیدی و تورک کانورتر در گیربکس خودکار با هستی روغن ارتباطی سر راست دارند. تکه ها و متعلقات درونی گیربکس خودکار در زمان کاربرد به دمای بسیار بالایی می رسند و در چهره کافی نبودن روغن، عدم جا و ریختن روغن اشتباه؛ گمان کردن وارد شدن آسیب جدی به سازوکار هنگام هستی دارد.

در حالت آرمانی بهتر است پس از هر ۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد، میزان سطح روغن گیربکس خودکار بدست گیج یا نشانه روغن تعبیه شده بررسی شود و پیشنهاد میشود برای خودروهای عام باره کاربرد شهری روغن گیربکس خودکار پس از هر ۲۴ ماه یا ۵۰ هزار کیلومتر (هرکدام زودتر رویداد افتاد) جا شود.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام