سایت جامع خودرو در ایران


» کنتیننتال از سیستم صوتی مفهومی خود رونمایی می‌کند ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷


 شرکت کنتیننتال که بر ارائه‌ی سیستم‌های پهلویی خودرو متمرکز است، جزئیات بیشتری از IT صوتی بدون بلندگو در خودروهای آینده، منتشر کرد.

سیستم‌های صوتی یکی از مهم‌ترین علایق کسان در خودرو هستند و سازندگان خودرو‌های لوکس، معتقدند سخت‌افزار بلندگو بهترین راه برای ارائه یک تجربه صوتی باکیفیت در خودرو است. ولی به نظر می‌رسد طرح مفهومی نغز کنتیننتال بلندگو را کاملا کنار می‌گذارد و به‌جای دم، با لزرش برخی از بخش‌های درونی خودرو صدا برپایی می‌کند.

سیستم صوتی مفهومی کنتیننتال

کنتیننتال طرح مفهومی Ac2ated Sound را به یک ابزار رشته‌ای تشبیه می‌کند. این سیستم به‌جای کاربرد ترکیبی از بلندگوهای بسامد بالا، بلندگوهای بسامد میانه و ساب‌ووفر برای فرآوری صدا، به گردآور‌ای از جنباننده‌های چگال و به‌هم‌پیوسته متکی است. این گردآور از یک آهنربا و سیم‌پیچ (کویل) ساخته شده است و بسیار همانند با سیم‌پیچ موجود در یک بلندگوی عادی کنش می‌کند. کنتیننتال به‌جای متصل کردن جنباننده‌ها به یک پرده نوسانی، از دم‌ها برای تحریک قطعات درونی چگال و به‌نوبه خود، فرآوری صدا کاربرد می‌کند.

این شرکت می‌گوید چند بخش گوناگون اتاق خودرو برای فرآوری بسامد‌های گوناگون پسندیده‌اند. ستون‌های نگه‌دارنده‌ی شیشه جلو برای بسامد‌های بالا پسندیده هستند، تودوزی درب خودرو دارای ویژگی‌های خوبی برای برپایی بسامد‌های میانه است و مناطق بزرگ‌تر مانند پوشش سقف یا قسمت‌های پشت صندلی عقب می‌توانند نقش ساب‌ووفر را ایفا کنند.

سیستم صوتی مفهومی کنتیننتال

روش مشابهی برای برپایی صدا در ابزارها صوتی خانگی مانند پخش‌کننده سی‌دی TDK و مینی‌اسپیکرها بدست شرکت دامسِن کاربرد شده؛ ولی تأثیر چندانی در بازار نداشته است. اگر چه دم‌ها با لزرش سطحی که به دم متصل می‌شوند، می‌توانند صدای بلندتری برپایی کنند، ولی این روش نیز به‌شدت وابسته به داشتن سطح پسندیده در نزدیکی خود است. برای تکرار پرتو صدای ۳D می‌توان ترکیبی از عناصر موجود را در طراحی درونی کاربرد کرد. برخی از تولیدکنندگان کوشش دارند با سیستم‌های صوتی انتخابی که دربرگیرنده میان ۱۰ تا ۲۰ بلندگو می‌شوند، یک سیستم صوتی سه‌بعدی عرضه کنند.

نوشتار‌های پیوسته:

  • Bang & Olufsen از اسپیکر دیواری ۶ وجهی BeoSound Shape پرده برداشت
  • صدای فراگیر در تمام خانه با Sonos

درحالی‌که وزن این سیستم‌ها نزدیک ۲۰ کیلوگرم است و نیاز به نزدیک ۳۰ لیتر حجم جعبه دارند، سیستم صوتی Ac2ated تنها ۱ کیلوگرم وزن و به یک لیتر حجم برای فرآوری همان پرتو صوتی نیاز دارد. اگر چه این سیستم کوچک است، ولی امکان حذف شبکه‌های بلندگو و ساب‌ووفرها، طراحان درونی خودرو را هم دلشاد می‌کند. نغز خواهد بود که ببینیم آیا این مزایا به‌اندازه‌ی کافی برای تولیدکنندگان کافی هستند تا بلندگوها را از اتاق خودرو حذف کنند.

با پروا به اینکه کنتیننتال با بسیاری از شرکت‌ها مانند بورمیستر و نایم همکاری می‌کند، عوامل مهمی درباره آینده این طرح هستی دارد. کنتیننتال در نمایشگاه فرانکفورت، از سیستم صوتی مفهومی خود رونمایی خواهد کرد.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام