سایت جامع خودرو در ایران


» ممنوعیت آمدوشد خودروهای فرسوده در محدوده جفت‌و‌فرد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷


رئیس مرکز ستاد معاینه‌فنی در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» اعلام کرد:

به گزارش آگاهی ها خودرو ، هر روز طرحی جدید برای آبی شدن آسمان تهران تصویب می‌شود، ولی اجرایی شدن آنها مانند تصویب کردن‌شان آسان نیست. در طرح جدید که پیمان است به‌زودی و در چند ماه آینده در تهران اجرایی شود، آمدوشد خودروهای فرسوده در محدوده طرح‌شدامد بازداشته و مشمول تاوان خواهند شد. ضمن هنگام‌که خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده از داشتن معاینه‌‌فنی و بیمه شخص‌ثالث بی بهره خواهند شد. از نظر مسئولان این قانون اهرم فشاری است که منجر به نوسازی وسایل نقلیه و کاهش آلودگی هوا می‌شود. در حالی که نوسازی روند دشواری است که شهرداری تهران و سازمان تاکسیرانی در این چند سال هنوز به چهره کامل کامیاب به انجام هنگام نشده و هنوز peykan‌ها روی دست شهر ماند‌ه‌اند. همچنین اجرای طرح‌ LEZ یا کاهش که مدت‌ها بر سر هنگام بحث بود، هم‌اکنون به‌شکل ناقص در محدوده طرح جفت‌و‌فرد اجرا می‌شود و اجرای طرح‌های دیگر با زیرساخت‌های ناقص کنونی تلاشی بی‌سود به نظر می‌رسد.

طرح جدید برای فرسوده‌ها
هوای تهران را نه یک عامل بلکه چند عامل آلوده می‌کنند که مهم‌ترین بخش‌ هنگام وسایل نقلیه است. خودروهای سواری، سبک، سنگین و موتورسیکلت‌ها که هرکدام گونه ها گوناگونی دارند و زیر و بم‌شان باهم فرق می‌کند، بهره بسزایی در کاهش یا افزایش آلایندگی هوا دارند. برآیند اینکه قوانین گوناگون و جدیدی برای‌ آنها تصویب می‌شود. سیدنواب حسینی‌منش‌، رئیس مرکز ستاد معاینه‌فنی در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» در روشنگری قوانین جدیدی که برای کاهش آلودگی هوای شهر تهران تصویب شده‌است، گفت: «بر پای بست قانونی که به‌ تازگی تصویب و اعلام شده، به کارگیری خودروهایی که سن فرسودگی آنها گذشته است، بزه محسوب خواهد شد. این جستار برای خودروهایی که قصد ورود به محدوده طرح را دارند، اعمال قانون خواهد شد. این قانون از سوی شهرداری‌ها و وزارت کشور ابلاغ شده و در حال بررسی است.»

برپایی محدودیت برای نوسازی
وی در پیوستگی افزود: «بر پای بست این طرح دوربین‌ها نه‌تنها داشتن معاینه‌فنی خودروها را چک می‌کنند، بلکه سن فرسودگی خودروها را نیز بررسی خواهند کرد. این طرح در یکی، دو ماه آینده در گردآور شهری تهران اجرا خواهد شد. هدف اجرای این طرح هنگام است تا خودروها به سمت نوسازی بروند. نزدیک مجاز جدید اعلام‌شده و اندک کردن خودروها فرسوده می‌تواند کارایی زیادی در کاهش آلودگی هوای تهران داشته باشد، به شرط هنگام که این قوانین رویهمرفته شهر تهران تسری داده شود.»

فرسودگی بر پایه سال فرآوری
حسینی‌منش در روشنگری این‌که برخی خودروها شدنی است سن زیادی داشته باشند ولی کارکردشان بسیار کم باشد، اعلام کرد: «در قانون صرفا بر پای بست مدل ساخت سن فرسودگی را دلخواه پیمان می‌دهند و نه میزان کارکرد خودرو، پژوهش ها موردی ما در کشورهای دیگر نشان می‌دهد که هم سال ساخت و هم مسافت باره پروا پیمان می‌گیرند و زمان کارکرد هرکدام زودتر فرا برسد، یعنی وسیله نقلیه به سن فرسودگی
رسیده است.»

دغلی در کاهش کارکرد
وی با پافشاری بر این که این دستورکار فعلا برای خودروها ابلاغ شده است و نه موتورسیکلت‌ها افزود: «بدبختانه شوربختانه در ایران نمی‌توان ادعا کرد خودرویی کم‌کارکرد و به سن فرسودگی نرسیده است، چون بسیاری از کسان کیلومتر خودرو را تغییر می‌دهند. این جستار باید در قوانین آینده باره بحث و بررسی پیمان گیرد که سال ساخت و میزان کارکرد هم‌زمان باهم بررسی شوند و هر کدام زودتر فرا رسید، از رده بیرون شوند.»

اجرای LEZ، تنها در محدوده جفت و فرد
در حالی‌ به شمار طرح‌های کاهش آلایندگی اضافه می‌شود که طرح‌های پیشین به‌طور کامل در سراسر تهران و حتی در محدوده طرح جفت‌و‌فرد هم اجرایی نشده‌اند. به‌گفته حسینی‌منش، در حال‌آماده طرح LEZ تنها در محدوده طرح جفت‌و‌فرد اجرا می‌شود و هنوز بازبینی دوربین‌ها بر معاینه فنی خودروها بر دوربین‌های همه شهر تسری پیدا نکرده‌است ولی در آینده بسیار نزدیک تمام دوربین‌های سطح شهر و حتی دوربین‌های میان‌شهری، این جستار را مهار خواهند کرد تا بازبینی کاملی بر خودروها داشته باشیم.

افزایش توان استعلام‌دهی دوربین‌ها
وی در باره برطرف کردن سستی استعلام دهی دوربین‌های شهری، اظهار کرد: «دست اندرکار این جستار وزارت کشور است و براساس واپسین گزارش‌ها، ساز و برگ لازم خریداری شده‌‌اند و در حال نصب هستند و تا دو هفته آینده توان استعلام‌دهی دوربین‌های شهری ارتقا خواهد یافت.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام