سایت جامع خودرو در ایران


» آغاز حذف تدریجی خودروهای کهنه ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

آغاز حذف تدریجی خودروهای کهنه

دسته بندی : اخبار ، خودرو تاریخ : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶


به گزارش پایگاه خبری «ایوار خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، ولی بر پایه آمار منتشر شده که به چهار ماه ابتدایی امسال مربوط می‌شود، سه خودروساز بزرگ کشور رویهمرفته توانسته‌اند ۳۷۱ هزار و ۲۱۲ دستگاه گونه ها محصولات سواری را به فرآوری برسانند. بر این بنیاد، Iran KHodro، سایپا و پارس‌خودرو در سنجش با مدت همانند سال گذشته افزایش تولیدی ۵/ ۱۸ درصدی را تجربه کرده‌اند. همچنین با بررسی آمار فرآوری ماهانه خودروسازان، مشخص می‌شود آنها در تیرماه و نسبت به خرداد، ۴۳ درصد افزایش تیراژ داشته و تولیدی ۱۱۱ هزار و ۱۴۲ دستگاهی را به ثبت رسانده‌اند.

در حالت تفکیکی ولی آبی‌های جاده ویژه تا پایان تیر‌ماه سال‌جاری با فرآوری ۲۰۵ هزار و ۶۸۴ دستگاه خودروی سواری، افزایش تیراژی ۳/ ۱۵درصدی نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته داشته‌اند. همچنین سایپا نیز که ۹۹ هزار و ۶۰۱ دستگاه گونه ها محصولات سواری را در چهار ماه نخست امسال به فرآوری رسانده، افزایشی ۳/ ۱۸ درصدی را به خود می‌بیند. از پارس‌خودرو نیز آگاهی ها می‌رسد این شرکت توانسته با فرآوری ۶۵ هزار و ۹۳۷ دستگاه گونه ها خودروهای سواری، جهشی بیش از ۳۰ درصد را نسبت به مدت همانند سال گذشته تجربه کند. ولی از دسته نکات مهم آمار فرآوری چهار ماهه خودروسازان می‌توان به تیراژ همچنان ناتوان peugeot 2008، ادامه افت فرآوری runna، توقف فرآوری پرایدهای دوگانه سوز و همچنین رشد تیراژ محصولاتی مانند suzuki گرندویتارا و‌haima و همچنین تندر-۹۰ اشاره کرد.

peugeot 405 و pride در گذرگاه دیرینکده

به سراغ جزئیات آمار فرآوری چهار ماهه خودروسازان برویم و ببینیم غول‌های جاده ویژه چه کارنامه‌ای را از خود به جا گذاشته‌اند. بر پایه آمار اعلامی، ایران خودرویی‌ها در فرآوری دو فرآورده مهم خود یعنی peugeot 405 و پارس و همچنین runna با کاهش روبرو شده‌اند، با این حال دیگر محصولات شان افزایش تیراژ را تجربه کرده‌اند. در این میان، peugeot 405 با پروا به تیراژ ۴۲ هزار و ۲۱۱ دستگاهی‌اش طی چهار ماه نخست امسال، با ۱۳ درصد کاهش، نسبت به بازه زمانی همانند سال گذشته روبرو شده است. این فرآورده که یکی از کهنه‌ترین خودروهای درونی به‌شمار می‌رود، سال‌ها در خط یک فرآوری Iran KHodro پیمان داشت و پس از pride، پرتیراژترین خودرو کشور به‌شمار می‌رفت. با این حال ۴۰۵ رفته‌رفته از دوران اوج خود فاصله گرفت و در حال آماده نه‌تنها پرتیراژترین فرآورده Iran KHodro به‌شمار نمی‌رود؛ بلکه با کاهش فرآوری نیز روبرو شده است.

ازآنجاکه مدت‌ها است بحث برونرفت این خودرو از خط فرآوری (به‌انگیزه اعمال استانداردهای جدید در خودروسازی کشور طی سال آینده) مطرح است، کاهش فرآوری این خودرو در چهار ماه ابتدایی امسال می‌تواند نشانه‌ای باشد بر آغاز حذف تدریجی دم. پیمان است از سال آینده، استانداردهای جدیدی در خودروسازی کشور اعمال شود و گویا peugeot 405 توانا به پاس کردن آنها نخواهد بود و از همین رو Iran KHodro تصمیم به کنار گذاشتن این فرآورده به‌چهره تدریجی گرفته است. آبی‌های جاده ویژه تا به امروز جایگزینی برای peugeot 405 شناسایی نکرده و مشخص نیست در پایان کدام خودرو پیمان است جای خالی دم را پر‌کند.

ولی همانند رخداد رخ داده برای peugeot 405، در سایپا هم افتاده، چه آنکه نارنجی‌های جاده ویژه نیز ترمز فرآوری pride را در چهار ماه ابتدایی امسال کشیده‌اند. بر پایه آمار اعلامی، pride در بازه زمانی موردنظر تیراژی ۶۸ هزار و ۴۲۲ دستگاهی از خود به جا گذاشته و در سنجش با چهار ماه ابتدایی سال گذشته، ۵/ ۷‌درصد کاهش فرآوری را به خود می‌بیند. این فرآورده نیز جزو کهنه‌های خودروسازی ایران به‌شمار می‌رود که پیش‌بینی می‌شود از پس استانداردهای جدید برنخواهد آمد. از همین رو به نظر می‌رسد سایپایی‌ها نیز از همین حالا روند تدریجی حذف pride را آغاز کرده‌اند. بر پایه اعلام نارنجی‌های جاده ویژه، پیمان است tiba به‌واسطه افزایش تیراژ، جای خالی pride را در اواخر سال آینده پر‌کند. اتفاقا آمار فرآوری این فرآورده در چهار ماه ابتدایی امسال نشان از افزایش تیراژ دم در سنجش با مدت همانند سال گذشته دارد. بر این بنیاد، سایپا تا پایان تیرماه ۲۳ هزار و ۶۶۳ دستگاه tiba فرآوری کرده تا ۵/ ۲۵ درصد افزایش تیراژ را در این فرآورده تجربه کند. نزدیک چهار هزار دستگاه از تیباهای تولیدی دوگانه سوز بوده و باقی آنها به‌چهره بنزینی فرآوری شده‌اند.

 

۲۰۶ پشت‌سر pride

آمار منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و بازرگانی ولی از افزایش تیراژ peugeot 206 سرگذشت یا داستان دارد، خودرویی که حالا پس از pride، دومین فرآورده پر‌تیراژ خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود. بر این بنیاد، تیراژ peugeot 206 (رویهمرفته مدل هاچ‌بک و صندوق‌دار) تا پایان تیر‌ماه امسال، ۵۳ هزار و ۳۲۰ دستگاه بوده که در سنجش با مدت همانند سال گذشته افزایشی ۲/ ۳۴ درصدی را نشان می‌دهد. در آمار فرآوری چهار ماهه همچنان نامی از peugeot 207 به چشم نمی‌آید و مشخص نیست این فرآورده چه تیراژی را در این مدت به ثبت رسانده است. ولی دیگر فرآورده پژویی Iran KHodro به نام پارس، در چهار ماه نخست امسال با کاهش تولیدی جزئی روبرو شده است. بر پایه آمار، این فرآورده تیراژی ۳۷ هزار و ۷۵۱ دستگاهی را تا پایان تیرماه به خود گزین کردن داده و نسبت به مدت همانند سال گذشته ۴ درصد کاهش را به خود می‌بیند.

کاهش فرآوری این فرآورده ولی در شرایطی است که آبی‌های جاده ویژه در فرآوری samand با افزایش فرآوری روبرو شده‌اند. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی چهار ماه ابتدایی سال‌جاری رویهمرفته ۳۶ هزار و ۵۱۴ دستگاه samand را به فرآوری رسانده و بنابراین نسبت به مدت همانند سال گذشته ۲۱ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. ولی دم‌طور که آمار چهار ماهه فرآوری داستان می‌کند، ایران‌خودرو در فرآوری dena با رشد و در فرآوری runna با افت روبرو شده است. بر پایه آمار منتشره، runna با تیراژ ۲ هزار و ۶۹۶ دستگاهی خود، ۷/ ۲۸ درصد کاهش فرآوری را تجربه کرده تا همچنان روند افت فرآوری دم پیوسته داشته باشد. در برابر ولی ایران خودرویی‌ها توانسته‌اند با فرآوری ۱۰ هزار و ۴۶ دستگاه dena، تیراژ این فرآورده را ۸/ ۴۴ درصد افزایش دهند. ولی نگاهی بیندازیم به محصولات مونتاژی Iran KHodro و آغاز از suzuki گرندویتارا آغاز کنیم. دم‌طور که آمار می‌گوید، آبی‌های جاده ویژه تا پایان تیرماه امسال دو هزار و ۶۲ دستگاه ویتارا را مونتاژ کرده‌اند که این جستار نشان از ۱۵۹ برابر شدن تیراژ این فرآورده دارد.

Iran KHodro همچنین توانسته سه هزار و ۳۳ دستگاه ‌haima را نیز مونتاژ کند تا تیراژ این میهمان چینی در سنجش با چهار ماه نخست سال گذشته، ۳۸۶ درصد رشد را نشان دهد. در میان دیگر محصولات چینی Iran KHodro، dongfeng که در سایت مرکزی به فرآوری می‌رسد، تیراژی ۸ هزار و ۵۹۹ دستگاهی را تا پایان تیرماه امسال به ثبت رسانده و این جستار از ۳۳۰ برابر شدن فرآوری خودرو موردنظر سرگذشت یا داستان دارد.

۲۰۰۸ فرآوری نشد

آمار چهار ماهه فرآوری خودروسازان ولی از عدم فرآوری این فرآورده در تیرماه سرگذشت یا داستان می‌کند. بر پایه آمار منتشره، Iran KHodro تا پایان تیرماه امسال تنها چهار دستگاه peugeot 2008 را مونتاژ کرده و این در شرایطی است که ۱۶ هزار دستگاه از این فرآورده تا شهریور سال آینده پیش فروش شده است. به گفته یکی از مسوولان Iran KHodro، این شرکت قصد دارد تیراژ peugeot 2008 را در مرداد ماه افزایش دهد، چه آنکه بر پایه تعهداتش باید از شهریور امسال عرضه این فرآورده را به ثبت‌نام‌کنندگان دم آغاز کند.

 

رشد فرآوری مونتاژی‌های سایپا

به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در مونتاژ محصولات خود به جا گذاشته است. بر پایه آمار اعلامی، سایپا تا پایان تیرماه امسال هشت هزار و ۲۹۶ دستگاه سراتو را به فرآوری رسانده و با این حساب توانسته تیراژ این خودروی مونتاژی کره‌ای را در سنجش با مدت همانند سال گذشته بیش از ۱۰۳ درصد افزایش دهد. سایپایی‌ها از اواخر سال گذشته تنها مدل اتومات سراتو را مونتاژ می‌کنند و دیگر خبری از فرآوری مدل دنده‌ای این فرآورده نیست. علاوه‌بر این خودرو، پارس‌خودرو به سرنویس زیرمجموعه سایپا، توانسته در چهار ماه ابتدایی امسال ۱۲ هزار و ۶۲۵ دستگاه برلیانس را مونتاژ کند. با پروا به این آمار، برلیانس در سنجش با مدت همانند سال گذشته، ۵/ ۵۳ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. این فرآورده چینی پیش‌تر در سایپا نیز مونتاژ می‌شد، با این حال در پایان فرآوری دم به‌طور کامل در برگزیدن پارس‌خودرو پیمان گرفت.

سایپایی‌ها ولی دو فرآورده چینی دیگر را نیز به مونتاژ می‌رسانند که در این میان، changan مدل CS35 تیراژی ۲ هزار و ۳۹۴ دستگاهی را تا پایان تیرماه امسال از خود به جا گذاشته است. بر این بنیاد، این خودرو مونتاژی در سنجش با مدت همانند سال گذشته، جهشی یک هزار و ۵۶ درصدی را تجربه کرده و به‌عبارت بهتر، تیراژ دم ۵/ ۱۱ برابر شده است. دیگر فرآورده چینی سایپا ولی S300 یا همان آریو نام دارد که فعلا در سایت بن‌رو به فرآوری می‌رسد و آمار اعلامی از تیراژ سه هزار و ۸ دستگاهی دم سرگذشت یا داستان می‌کند. با پروا به تیراژ اعلامی، آریو نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته با رشدی ۱۷۳ درصدی روبرو شده است.

 

اوج‌گیری تندر -۹۰

نگاهی هم به اوضاع فرآوری تندر-۹۰ تا پایان تیرماه امسال بیندازیم تا مشخص شود این فرآورده renault چه افت‌و‌خیزی را طی بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. دم‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و بازرگانی می‌گوید، رویهمرفته تیراژ خانواده تندر-۹۰ (دربرگیرنده تندر عادی، پارس تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی چهار ماه امسال و در سنجش با مدت همانند سال گذشته به ۴۲ هزار و ۶۸۶ دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده ۵۳ درصد افزایش را به خود می‌بیند. در حالت تفکیکی ولی ایران‌خودرویی‌ها با تیراژ ۱۳ هزار و ۶۲۰ دستگاهی توانسته‌اند افزایشی ۹/ ۴۷ درصدی را در فرآوری تندر-۹۰ رقم بزنند. از سوی دیگر ولی پارس‌خودرویی‌ها نیز که تا پایان تیرماه ۲۹ هزار و ۶۶ دستگاه تندر-۹۰ و ساندرو را به فرآوری رسانده‌اند، در سنجش با مدت همانند سال گذشته رشدی ۳/ ۵۵ درصدی را در تیراژ این محصولات به خود می‌بینند. بنابر آمار اعلامی، پارس‌خودرو توانسته طی چهار ماه ابتدایی امسال ۱۵ هزار و ۴۰۲ دستگاه ساندرو (مدل هاچ بک تندر-۹۰) را به فرآوری برساند و نسبت به مدت همانند سال گذشته، بیش از ۱۴۱ درصد رشد را ثبت کند.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام