سایت جامع خودرو در ایران


» صادرات‌محوری، ویژگی اصلی شریعتمداری ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


دولت یازدهم با وزارت محمدرضا نعمت‌زاده به سرنویس وزیر صمت به پایان خود رسیده و حالا پیمان است این وزارتخانه پهن و دراز به محمد شریعتمداری برسد. شریعتمداری که در دولت هفتم و هشتم به مدت ۸ سال وزیر بازرگانی بوده که حالا با وزارت صنعت و معدن ادغام شده است.

به گزارش تازه ها خودرو ،وزارت صنعت، معدن و بازرگانی به‌سرنویس یکی از وزارتخانه‌های بسیار مهم شناخته می‌شود و با پروا به گستره کاری که در بخش‌های گوناگون دارد، حضور یک وزیر کاربلد و کارساز در هنگام بسیار حیاتی است. دولت یازدهم با وزارت محمدرضا نعمت‌زاده به سرنویس وزیر صمت به پایان خود رسیده و حالا پیمان است این وزارتخانه پهن و دراز به محمد شریعتمداری برسد. شریعتمداری که در دولت هفتم و هشتم به مدت ۸ سال وزیر بازرگانی بوده که حالا با وزارت صنعت و معدن ادغام شده است.
پیشینه بازرگانی و بازرگانی شریعتمداری در وزرات بازرگانی پیشین و مدیریت وی بر بخش‌های گوناگون اقتصادی مایه شده است تا وی یکی از کسانی باشد که از انجمن برای وزرات صمت رای اعتماد بالا کسب می‌کند. پافشاری بسیاری از کارشناسان بر پیشینه و تخصص صادرات‌محور شریعتمداری است و بسیاری امید دارند با ورود او به وزارت صنعت، معدن و بازرگانی بحث صادرات در صنایع گوناگون و ازجمله صنعت خودرو افزایش پیدا کند.
در همین زمینه سعید مدنی، رایزن کنونی محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و بازرگانی با بیان اینکه آقای شریعتمداری پیشین بر این تجربه وزارت بازرگانی را در کارنامه خود دارد، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «با پروا به دگرگونی ها مثبتی که ایشان در وزارت بازرگانی که هنوز ادغام نشده بود دادند، امید می‌رود در این وزارت‌خانه نیز کامیاب باشند.»
وی می‌گوید: «رزومه شریعتمداری نشان می‌دهد در مباحث اقتصادی و حتی علمی و دانشگاهی، تجربه کافی در این زمینه را دارد. من اندیشه می‌کنم منش کاریزماتیک را برای گردانیدن وزارت صنعت، معدن و بازرگانی که عملا سه وزارتخانه بزرگ هستند، دارند. ضمن اینکه ایشان امین و باره اعتماد مقام‌‌معظم رهبری و شخص رئیس‌جمهور هم هستند و به‌تبع هنگام، دست‌شان برای انجام اصلاحات و اقدامات لازم بازتر است.»
مدنی در پیوستگی می‌افزاید: «درستی‌های اقتصادی کشور ایجاب می‌کند تا انسان توانمند و با منش کاریزماتیک مانند شریعتمداری به مباحث اقتصادی که گاهی در بن‌بست گیر افتاده است، ورود کند.»
وی درخصوص روحیه صادرات‌محور شریعتمداری می‌گوید: «بیشترین رشد میزان صادرات را در زمان وزارت ایشان بر وزارت بازرگانی داشتیم و کمینه زیرساخت‌ها در هنگام زمان برپایی شده بود.»
در همین زمینه سیدجواد حسینی‌kia، عضو کمیسیون صنایع و معادن انجمن شورای اسلامی با پافشاری بر تخصص صادراتی شریعتمداری می‌گوید: «بی‌دودلی تحقق نگاه صادرات‌محور در راس گردآور وزارت صنعت، معدن و بازرگانی مستلزم دستیابی به ارتقای کیفیت تولیدات درونی در کلیه صنایع تولیدی ازجمله صنعت خودرو خواهد بود. هرچند باید علاوه‌بر تخصصی که وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و بازرگانی در گستره صادرات دارد، باید پس از کسب رای اعتماد در گستره ایمیدرو و معادن نیز معاونان نیرومند را به‌کار گیرد تا در این گستره‌ها نیز گواه تکاپو بهتری باشیم‌.»
وی پیوستگی می‌دهد: «امید است با حضور وزیر پیشنهادی دولت بر گردآور وزارت صنعت، معدن و بازرگانی ضمن اینکه به شرایط بهتری در صنعت خودرو دست می‌یابیم، گام بلندی نیز در این پهنه از صنعت برداشته شود و خودروی ایرانی در تراز و رده خودروهای بیگانه پیمان گیرد.»
شریعتمداری ۸ سال را در وزارت بازرگانی سپری کرده است و در این باره تجربه فراوانی دارد. مدنی درباره به‌کارگیری این تجربه در وزارت صنعت، معدن و بازرگانی و همچنین صنعت خودرو و شکیبیدن دگرگونی ها در بخش‌های گوناگون اظهار می‌کند: «وزارت‌خانه عملا باید سیاست‌های کلان را گردآوری کند، در غیر این‌چهره وارد تصمیم‌گیری برای صنعت خودرو نخواهد شد. وزارت‌خانه دارای اهرم‌های اجرایی مانند سازمان ایدرو یا ایمیدرو و سازمان‌های جنبی دیگر است. اینکه اگر کارهای به کارآزمودگان سپرده شود و بر پای بست هنگام برنامه‌ریزی‌هایی که در وزارت‌خانه طرح‌ریزی می‌شود، می‌توان امیدوار به کامیابی بود. به نظر من تغییر زیادی در این باره رخ نمی‌دهد و کارآزمودگان در کارهای اجرایی سر جای خودشان خواهند بود.» مهدی مقدسی، رئیس کمیته صنعت انجمن شورای اسلامی نیز با بیان اینکه شریعتمداری بهترین و پسندیده‌ترین گزینه برای وزارت صنعت، معدن و بازرگانی است می‌گوید: «با حضور شریعتمداری گواه گسترش بازارهای هدف و فروش محصولات درونی در بازارهای میان‌المللی خواهیم بود و بی گمان در دوره ایشان با مدیریت نیرومند، صنعت، صادرات و بازرگانی رشد چشمگیری خواهد داشت. وی با بیان اینکه با حضور شریعتمداری وزن کابینه بالا می‌رود، اظهار کرد: «ایشان با روحیه تعاملی که دارند، می‌توانند برای هماهنگی اقتصادی و هماهنگی بهتر و بیشتر کابینه دوم روحانی کارساز و سودمند باشند. یکی از دغدغه‌های نمایندگان در گستره صنعت و به‌خصوص خودروسازی بود که با حضور آقای شریعتمداری این دغدغه برطرف خواهد شد و بی گمان ایشان با برنامه‌هایی که در این زمینه دارند، جای نگرانی نخواهد بود.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام