سایت جامع خودرو در ایران


» سود و زیان ارز تک نرخی برای صنعت و بازار خودرو ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶


صاحب‌نظران مسائل ارز در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» مطرح کردند

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند یک‌بار برای همیشه باید ارز را در سامانه اقتصادی ایران تک‌نرخی کرد. این فرمایش یک‌بار در دهه ۷۰ و بار دیگر در دهه ۸۰ رخ داد ولی هر بار به انگیزه التهابات ارزی روی داده، دوباره ارز چندنرخی شد.

دست‌اندازهای جذب سرمایه‌ بیگانه در صنعت خودرو

دست‌اندازهای جذب سرمایه‌ بیگانه در صنعت خودرو

حال با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند در دولت دوازدهم ارز تک‌نرخی خواهد شد، این در حالی است که چگونگی صنعت خودرو به‌سرنویس پیشران صنایع کشور در چهره تک‌نرخی کردن ارز و اینکه این صنعت چه تاثیری خواهد پذیرفت، بسیار مهم قلمداد می‌‌شود.

بر همین بنیاد سراغ دو تن از اساتید اقتصاد دانشگاه‌های تهران رفتیم و نظرات دم‌ها را در این‌باره جویا شدیم.

آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران و عباس شاکری، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» نظرات خود را درباره شرایط و الزامات تک‌نرخی کردن ارز و کارایی این جستار بر صنعت خودروی کشورمان بیان کرده‌اند.

آلبرت بغزیان - استاد دانشگاه

آلبرت بغزیان – استاد دانشگاه

آلبرت بغزیان – استاد دانشگاه
در چهره افزایش بها دلار تک‌نرخی کردن ارز برای صنعت خودرو سودمند نخواهد بود

روز گذشته ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی اعلام کرد، در دولت دوازدهم ارز تک‌نرخی خواهد شد. نظر شما در این باره چیست؟
در‌باره سخنان رئیس بانک مرکزی ذکر این نکته بایسته است که تک‌نرخی کردن ارز به چهره شفاف تعریف نشده، بلکه برخی معتقدند تک‌نرخی به معنای تثبیت نرخ ارز است که این جستار اصلا پذیرفتنی نیست.

در‌صورتی‌که منظور از تک‌نرخی کردن ارز تثبیت نرخ ارز باشد، در چنین صورتی گواه شکل گرفتن یک بازار موازی با بازار اصلی برای خرید و فروش ارز هستیم که این جستار بسیار خطرناک است.

پیش‌شرط مهم تک‌نرخی کردن ارز چه امری است؟
یکی از پیش‌شرط‌های مهم تک‌نرخی کردن ارز تامین ارز باره نیاز از سوی دولت است.

تعریف شما به‌سرنویس یک اقتصاددان و استاد دانشگاه از تک‌نرخی کردن ارز چیست؟
یعنی کسانی‌که نرخ ارز را به‌چهره مبادله‌ای، دانشجویی، ترجیحی و … دریافت می‌‌کنند، باید دم را به نرخ بازار آزاد دریافت کنند و به نوعی ارز را گران‌تر می‌‌خرند.

این دو نرخ باید به هم نزدیک شوند و در یک نقطه با هم تلاقی کنند. این در حالی است که در چنین صورتی طبعا نرخ به بهای ارز آزاد نزدیک‌تر خواهد بود، این رویداد در صورتی خواهد افتاد که دولت ارز کافی در کمر بستن نداشته باشد و در چنین صورتی نرخ ارز در بازار آزاد به‌سرنویس ارز تک‌نرخی مبنا پیمان خواهد گرفت.

ارز دو نرخی چرا تباهی و رانت به هستی می‌آورد؟
برخی با به کارگیری فاصله این دو نرخ، ارز را با بها پایین دریافت و پس از دم اقدام به واردات می‌‌کنند و با به کارگیری نرخ بازار آزاد سود‌های بسیار کلانی را به جیب می‌‌زنند و از این روش فضای اقتصادی کشور را آلوده به تباهی می‌‌کنند.

با تک‌نرخی کردن ارز چگونگی فرآوری به‌خصوص برای خودروسازان با پروا به کارایی نرخ ارز روی این صنعت، چگونه خواهد شد؟
اگر ارز را تک‌نرخی کردند، باید نرخ دم کاهش یابد زیرا در صورتی‌که این نرخ افزایش پیدا کند، برای خودروسازان صرفه نخواهد داشت که با نرخ ارز گران‌شده اقدام به وارد کردن مواد اولیه فرآوری کنند. در صورتی‌که خودروسازان با افزایش نرخ ارز روبرو شوند، به دنبال تامین منابع ارزی خود از منابع دیگر می‌روند و در چنین صورتی هزینه فرآوری خودروسازان بالا می‌‌رود.

عباس شاکری - استاد دانشگاه

عباس شاکری – استاد دانشگاه

عباس شاکری – استاد دانشگاه
تک‌نرخی کردن ارز وابسته به عرضه و تقاضاست

طی دو دهه بازپسین به تازگی تلاش‌های زیادی برای تک‌نرخی کردن ارز چهره گرفته ولی همواره این تلاش‌ها به‌علت التهابات ارزی که رخ داده همواره با شکست روبه‌رو شده، تحلیل شما از این تلاش‌ها و رویدادها رخ‌داده چیست؟
آزمودن این حجم از التهابات و همچنین نرخ‌های زیادی که دلار به خود دیده، نشانگر این جستار است که ترتیبات ارزی بی‌شماری اعمال شده که این فرمایش مایه می‌شود نرخ‌های زیادی برای ارز تعیین شوند.

این جستار این سیگنال را به ما می‌دهد که در اقتصاد ایران بازار ارز به معنای راستین که در دانش اقتصاد برای دم تعریف شده است، هستی ندارد.

به بیان دیگر در دو مقطع گواه التهابات خیلی شدید ارزی بودیم، نخست در سال ۷۴ که یک‌باره بها ارز سه‌برابر شد و دوم در سال ۸۹ و۹۰ که نرخ ارز از هزار تومان به سه هزار و ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.

این التهابات شدید بیانگر این است که عوامل خرده‌ای و بی‌نام در بازار پرکار هستند و بها‌ها را تعیین می‌کنند، نه اینکه عرضه و درخواست نرخ دلار را تعیین کنند. از این رو می‌توان گفت بازار راستین ارز در ایران نداریم. اگر چنین بود با این حجم نوسانات ارزی روبه‌رو نبودیم.

در چه صورتی بازار ارز به‌چهره راستین شکل می‌‌گیرد؟
اگر بازار ارز به‌چهره راستین و بر بنیاد مولفه‌های دانش اقتصاد شکل می‌گرفت، دیگر ما در هر شرایطی دچار گرفتاری‌های فراوانی نمی‌شدیم. در زمانی‌که ما با کمبود ارز روبرو بودیم، دچار برخی گرفتاری‌ها و در زمان فراوانی ارز نیز به یک گونه دیگر گرفتار شدیم.

در صورتی‌که اگر بازار ارز به چهره راستین شکل گرفته بود، دیگر ما نباید این همه دشواری ها را تجربه می‌کردیم. در باره چگونگی فرآوری در این شرایط باید مشخص کرد شبکه بانکی چه میزان به بخش مولد اقتصاد که همه تولیدکنندگان از‌جمله خودروسازان را دربرگیرنده می‌شود، یاری می‌رساند و چه اندازه به بخش غیر‌مولد و غیر‌تولیدی سرویس می‌دهد. این جستار نیاز به بحث جدی و گود دارد.

چگونگی فرآوری کشور به‌خصوص صنعت خودرو که پیشران صنایع کشور به حساب می‌آید، در چنین بازار ارزی چگونه است؟
اگر بازار ارز ما به‌چهره راستین شکل می‌گرفت، می‌توانستیم از پتانسیل‌های ارزی کشور به بخش فرآوری از آنگونه صنعت خودرو کمک کنیم، ولی امروز این رویداد نمی‌تواند روی دهد.

در حال آماده گفته می‌شود میان ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار ارز در دست مردم و در خانه‌های دم‌ها انبار شده، این به خاطر همان بازار غیر‌رسمی است که به دم اشاره شد، ولی اگر این بازار به‌درستی شکل گرفته بود، می‌توانستیم این ۲۰ میلیارد دلار را به خدمت فرآوری و صنعت کشور دربیاوریم. حال شما ملاحظه کنید اگر این جستار رویداد می‌افتاد، صنعت کشور دچار چه دگرگونی عظیمی می‌شد.

راهکار حل چنین مساله ای چیست؟
یک راهکار ساده هستی دارد. زمانی‌که بازار ارز به‌چهره راستین هستی ندارد، مسئولان فرمایش باید مدیریت بازار را در دست بگیرند. نباید به چهره صرف به سمت اقتصاد بر پایه اینکه دولت بیش از اندازه دخالت کند رفت، همچنین نباید تنها بر اقتصاد بازار آزاد پافشاری کرد بلکه باید در این زمینه مدیریت را اعمال کرد تا بتوان به ترازمندی رسید.

نقش عرضه و درخواست در تک‌نرخی کردن ارز چیست؟
نکته مهم این است که در تک‌نرخی کردن ارز باید به عرضه و درخواست پروا شود چراکه از این نشانه می‌توان نرخ متناسب را استخراج کرد. همچنین معمولا در فرآیند تک‌نرخی کردن ارز نرخ کمتر را به نرخ بیشتر می‌رسانند و در یک نقطه این دو نرخ به هم تلاقی می‌کنند و دم نقطه مبنای ارز تک‌نرخی پیمان می‌گیرد.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام