سایت جامع خودرو در ایران


» خودرو از نگاه شریعتمداری ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

خودرو از نگاه شریعتمداری

دسته بندی : خودرو تاریخ : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶


مسئولیت وزارت صنعت ،معدن و بازرگانی به شریعتمداری سپرده شد
کرسی وزارت صنعت، معدن و بازرگانی با ۲۴۱ رأی نمایندگان سنا شورای اسلامی به محمد شریعتمداری رسید؛ فردی که برای اهالی صنعت،معدن و بازرگانی کشور ناآشنا نیست.

وزیر صنعت، معدن و بازرگانی دولت دوازدهم پیشینه وزارت در وزارت بازرگانی در دولت‌های هفتم و هشتم را در کارنامه خود دارد، از سوی دیگر در دولت یازدهم نیز شریعتمداری سرنویس دستیار اجرایی رئیس‌جمهوری در دولت یازدهم را به خود گزین کردن داد که این فرمایش مایه شد تا وی از موضوعات پیوسته با صنعت دور نباشد. ولی اینکه وزیر صنعت، معدن و بازرگانی دولت دوازدهم با پروا به پیشینه‌ای که در کارنامه خود دارد چه دیدگاهی را مدنظر پیمان خواهد داد سؤالی است که با رسیدن کرسی وزارت صنعت،‌معدن و بازرگانی به شریعتمداری مطرح می‌شود. دیدگاهی که از یک‌سو دربرگیرنده بخش واردات می‌شود و از سوی دیگر فرآوری را در بر می‌گیرد.

به گزارش عصرخودرو، روان‌سازی روند واردات و حذف موانعی که اواخر دولت یازدهم در این زمینه اعمال شد ازجمله مواردی است که فعالان اقتصادی با پروا به پیشینه وزیر جدید صنعت، معدن و بازرگانی به دم امیدوارند، امیدی که با پروا به اقدامات چهره گرفته در دوره وزارت شریعتمداری در وزارت بازرگانی تحقق دم چندان به راستی نزدیک نیست؛‌ چراکه وزیر جدید این وزارتخانه در کارنامه خود در کنار اعمال تعرفه ۱۴۰ درصدی واردات خودرو، پیشینه غیرفعال کردن سیستم ثبت سفارش و اعمال ممنوعیت در واردات خودرو را نیز در دوره وزارت خود در وزارت بازرگانی دارد. بااین‌حال برخی از فعالان و دست‌اندرکاران بازار خودرو امیدوارند که با رسیدن پست وزارت صنعت، معدن و بازرگانی به فردی که بیشتر به سیاست‌های بازرگانی در میان فعالان اقتصادی شناخته می‌شود موانعی که در دولت یازدهم سد راه واردت خودرو شده بود تسهیل شود. از رویکرد احتمالی وزیر صنعت، معدن و بازرگانی دولت دوازدهم که در دامنه واردات که بگذریم این سؤال مطرح می‌شود که شریعتمداری چه رویکردی را در بخش فرآوری مدنظر پیمان خواهد داد. به گفته ساسان قربانی یکی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو، با لغو تحریم‌های میان‌المللی گواه دست آوردهای مهمی در صنعت خودرو بوده‌ایم، دستاوردهای که به‌آسانی به دست نیامده و با رایزنی بسیار پژوهنده یا پژوهشگر شده است که در این باره می‌توان به قراردادهای که با خودروسازان بزرگ گیتی پس از برجام منعقدشده است اشاره کرد؛ قراردادهای که نتیجه دم را می‌توان در دولت جدید لمس کرد و باید روند طی شده در دولت یازدهم را در دور جدید نیز طی کرد.

به گفته این دست‌اندرکار صنعت خودرو، عقد قراردادهای میان‌المللی پیش‌بینی افزایش درونی سازی در صنعت خودرو را به همراه خواهد داشت و در کنار این دست آورد باید الزام به صادرات در صنعت خودرو را نیز مدنظر پیمان نامه تا بتوان به اهداف پیش‌بینی‌شده برای دستک چشم‌انداز صنعت خودرو دست پیدا کرد.

از سوی دیگر فعالان صنعت خودرو این نکته را نیز مدنظر پیمان می‌دهند که در حال آماده نیاز کشور به بخش فرآوری است و این فرمایش باید موردتوجه وزیر جدید پیمان گیرد، ولی در کنار فرآوری باید نگاهی نیز به بازار داشت و از محدودیت‌های که مایه تنش در بازار می‌شود جلوگیری کرد. موارد مطرح‌شده از سوی فعالان و دست‌اندرکاران صنعتی درزمینهٔ فرآوری و بازرگانی در برنامه ارائه‌شده از سوی شریعتمداری برای دامنه صنعت و بازرگانی نیز مدنظر قرارگرفته است. در این باره می‌توان به گسترش سرمایه‌گذاری درونی و بیگانه اشاره کرد، برنامه‌ای که در دوره وزارت محمدرضا نعمت زاده به‌طورجدی پیگیری و اجرایی شد و عقد چند پیمان نامه با خودروسازان بیگانه را نیز به همراه داشت. رفع موانع، تثبیت و ارتقای رونق فرآوری و توانمندسازی بخش خصوصی از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار شریعتمداری قرارگرفته، برنامه‌ای که اجرایی کردن دم می‌تواند رشد خودروسازان درونی را در کنار صنایع به همراه داشته باشد در کنار این برنامه وزیر دولت دوازدهم ارتقای بهره‌وری عوامل فرآوری را نیز در دستور کار پیمان داده که می‌تواند در کنار صنعت خودروسازی دیگر صنایع وابسته به این صنعت ازجمله صنعت تکه‌سازی را نیز به همراه داشته باشد.در کنار برنامه‌های که مشمول تولیدکنندگان درونی می‌شود،‌شریعتمداری بهبود و گسترش روابط بازرگانی میان‌المللی و مدیریت واردات را نیز در برنامه‌های خود گنجانده است.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام