سایت جامع خودرو در ایران


» شاگرد اولی ایران در «رشد فرآوری» خودروهای بازرگانی با دست کم تیراژ ! ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶


بررسی رنکینگ‌های جهانی کشورهای سازنده خودروهای کاروتجاری نشان داد:

به گزارش آگاهی ها خودرو ، خودروهای کاروتجاری نقش بسیار پررنگی در اقتصاد و ساخت‌و‌ساز هر کشوری ایفا می‌کنند، از این رو تولیدکنندگان بسیاری در سراسر جهان به فرآوری این قبیل از خودروها روی می‌آورند. حالا نزدیک یک سده است که فرآوری این قبیل خودروها رونق گرفته است و تولیدکنندگان مطرحی به طراحی و ساخت کاروتجاری‌ها می‌پردازند.

ولی این جستار مایه نشده است که بازیگران جدید پا به این پهنه نگذارند و نام کشور خود را در این زمینه مطرح نکنند. از دسته این کشورها که شاید نسبت به دیگر کشورهای مطرح به‌تازگی وارد این بخش شده‌اند می‌توان به تایلند و چین اشاره‌کرد.

درخصوص فرآوری خودروهای کاروتجاری در کشور تایلند تاکنون کمتر مطلبی گفته‌شده‌است ولی این کشور ششمین تولیدکننده این گروه خودرویی در سراسر جهان شناخته می‌شود.

براساس آمارهای اعلام شده سال ۲۰۱۶ در سراسر جهان ۲۲ میلیون و ۸۷۱ هزار و ۱۳۴ دستگاه خودروی کاروتجاری فرآوری شد. در رقم‌خوردن این میزان فرآوری ۳۸ کشور دخیل بوده‌اند که ۲۸ کشور فرآوری کمتر از یک میلیون را به ثبت رساندند و تنها ۶ کشور در این میان آمار فرآوری میلیونی داشته‌اند.

ولی از هنگام دلنشین‌تر این‌جاست که بیشترین میزان رشد در میان این ۳۸ کشور به ایران گزین کردن یافته است. هرچند ایران در دوران تحریم کاهش ۷۵درصدی را در زمینه فرآوری خودروهای کاروتجاری تجربه کرده است ولی طی سال ۹۵ فرآوری این خودروها در کشور با رشد نزدیک ۴۰درصدی روبه‌رو بوده‌است.

البته این بدان معنا نیست که تیراژ خودروهای کاروتجاری در ایران بالاست و همچنان راه درازی تا رسیدن به شمارگان دلخواه فرآوری در این بخش باقی مانده است.

– آمریکا
بیشترین میزان فرآوری این خودروها در ایالات متحده آمریکا با فرآوری ۸ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۷۸۰ دستگاه پیشامد افتاد. خودروسازان کاروتجاری ایالات متحده سال ۲۰۱۶ کامیاب به فرآوری ۷میلیون و ۹۳۶ هزار و ۴۱۶ خودرو شده بودند. این جستار نشان از هنگام دارد که فرآوری خودرو در ایالات متحده آمریکا رویهمرفته ۰٫۸ درصد نسبت به سال پیش از هنگام رشد داشته است.

۲- چین
پس از ایالات متحده آمریکا کشور چین در رتبه دوم فرآوری این قبیل خودروها پیمان گرفت و با فاصله‌ای نزدیک ۵ میلیون توانست ۳ میلیون و ۶۹۸ هزار و ۵۰ دستگاه خودروی سنگین و نیمه‌سنگین فرآوری کند.

رشد فرآوری خودرو در این کشور نسبت به سال ۲۰۱۵ برابر ۱۴٫۵ درصد بوده و این در حالی است که سال گذشته فرآوری این کشور در زمینه خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین باری و مسافری به ۳ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۸۹۹ دستگاه می‌رسید. از این میزان فرآوری سال ۲۰۱۶، ۱۵۲ هزار و ۲۱۸ دستگاه از آن گروه کامیون‌سازی ملی چین بوده است.

از بزرگترین شرکت‌های چینی که در زمینه فرآوری خودروهای کاروتجاری مشغول به تکاپو هستند می‌توان به دانگ‌فنگ، سایک، جک، فاو و فوتون اشاره کرد.

۳- مکزیک
کشور مکزیک با بهره فرآوری یک میلیون و ۶۰۴ هزار و ۲۹۴ دستگاه از فرآوری سراسر جهان در سال ۲۰۱۶، به سرنویس سومین تولیدکننده این گروه شناخته شد. این کشور نسبت به سال گذشته رشد ۰٫۹ درصدی در زمینه فرآوری خودرو را به خود گزین کردن داده است. مکزیک سال ۲۰۱۵ کامیاب به فرآوری یک میلیون و ۵۹۷ هزار و ۴۱۵ دستگاه شده بود که خودروهای بازرگانی سبک بهره بیشتری نسبت به دیگر خودروهای بازرگانی دارند.

۴- کانادا
کانادا نیز در زمینه فرآوری خودروهای کاروتجاری توانست یک میلیون و ۵۶۸ هزار و ۲۱۴ دستگاه خودرو فرآوری کند و در جایگاه چهارم این سگمنت پیمان گیرد.

خودروسازی کانادا نیز با ۳٫۸ درصد رشد به سرنویس یکی از اصلی‌ترین خودروسازان سواری و بازرگانی در این پهنه تکاپو می‌کند که سال پیش از هنگام فرآوری یک میلیون و ۳۹۴ هزار و ۹۰۹ دستگاه خودروی کاروتجاری را به ثبت رسانده بود.

۵- ژاپن
پنجمین جایگاه در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کاروتجاری جهان با یک میلیون و ۳۳۰ هزار و ۷۰۴ دستگاه به ژاپن در آسیای شرقی تعلق گرفت. ژاپن نیز با کاهش ۰٫۸ درصدی در میان شش کشور بزرگ تولیدکننده خودروهای کاروتجاری تنها کشوری است که سال ۲۰۱۶ گواه رشد منفی بوده است.

این کشور با فرآوری یک میلیون و ۴۴۷ هزار و ۵۱۶ دستگاه خودروی کاروتجاری در جایگاه سوم پیمان داشت که به انگیزه کاهش رشد فرآوری سال ۲۰۱۶ یک پله سرنگونی کرد. این کشور فرآوری خودروهای کاروتجاری خود را مدیون شرکت‌هایی مانند ایسوزو است.

۶- تایلند
ششمین تولیدکننده میلیونی گروه خودروهای کاروتجاری سال ۲۰۱۶ کشور تایلند بوده که کامیاب به فرآوری یک میلیون و ۱۳۹ هزار و ۳۸۴ دستگاه خودروی باری و مسافری سنگین و نیمه‌سنگین شده است.

این کشور سال ۲۰۱۵، یک میلیون و ۱۴۳ هزار و ۱۷۰ دستگاه خودروی کاروتجاری فرآوری کرد که رویهمرفته خودروسازی این کشور رشد ۱٫۸ درصدی را تجربه کرد.

بازار خودروی این کشور، با سرعتی قابل ‌ملاحظه رو به پیشرفت است. گیرایش تایلند به‌سرنویس قطب فرآوری ارزان‌بها در زمینه تأمین و فرآوری خودرو است. همچنین موقعیت جغرافیایی تایلند را به‌ویژه در زمینه دسترسی به بازارهای گوناگون آسیا، نمی‌توان نادیده گرفت.

مثبت‌ترین و منفی‌ترین رشد فرآوری
با نگاهی به جامعه آماری فرآوری خودرو در کشورهای گوناگون متوجه می‌شویم که چین با رشد چشمگیری به تکاپو در این صنعت می‌پردازد و صنعت خودروسازی این کشور سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ با رشد چشمگیر ۱۴٫۵ درصدی همراه بوده است.

ولی دلنشین پروا هنگام است که بیشترین میزان رشد در میان این ۳۸ کشور به ایران گزین کردن یافته است. هرچند ایران در دوران تحریم‌ها کاهش ۰٫۹ درصدی را در زمینه فرآوری خودروهای کاروتجاری تجربه کرده است ولی در سال‌های بازپسین به تازگی فرآوری این خودروها در کشور با رشد ۱۸٫۶ درصدی روبه‌رو بوده‌است.

همچنین منفی‌ترین رشد خودروسازی مربوط به اوکراین بوده که صنعت خودرو در این کشور با کاهش ۳۶٫۱ درصدی فرآوری روبرو شده است. لازم به ذکر است که در این میان کشورهای ازبکستان، فنلاند، مجارستان، اسلواکی و اسلوانی هرچند از صنعت خودرو بهره می‌برند ولی آمار فرآوری هنگام‌ها در زمینه خودروهای کاروتجاری صفر بوده است.

فروش خودروهای کاروتجاری
فروش خودروهای کاروتجاری در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ با فرازونشیب همراه بوده‌است. این بازار از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ رو به افزایش بود و سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ با کاهش روبه‌رو شد که پس از هنگام تا سال ۲۰۱۶ سیر افزاینده درپیش‌گرفت.

کمترین فروش این بازار مربوط به سال ۲۰۰۹ است که نزدیک ۱۶ میلیون دستگاه از این خودروها به فروش رسید. سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ بازار خودروهای کاروتجاری فروش نزدیک ۲۱ میلیون دستگاه را به ثبت رساند و با کاهشی که از سال ۲۰۰۷ آغاز شد فروش این خودروها سال ۲۰۰۸ به ۱۸ میلیون دستگاه رسید و با پیوستگی این کاهش سال ۲۰۰۹ این خودروها به کمترین میزان خود رسیدند.

با آغاز دوباره رشد فروش در این بازار سال ۲۰۱۰ فروش به نزدیک ۱۹ میلیون دستگاه، سال ۲۰۱۱ به بیش از ۲۰ میلیون دستگاه و سال ۲۰۱۲ به نزدیک ۲۱ میلیون دستگاه رسید.

این بازار با پیوستگی رشد طی سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب فروش خود را به بیش از ۲۲ میلیون دستگاه، نزدیک ۲۳ میلیون دستگاه، ۲۳ میلیون و ۲۴ میلیون دستگاه رساند.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام