سایت جامع خودرو در ایران


» برد همیلتون در گیرا‌ترین پیکار فصل ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

برد همیلتون در گیرا‌ترین پیکار فصل

دسته بندی : اخبار ، خودرو ، فرمول 1 ، مسابقات تاریخ : یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶


در پیکار‌ای که هیچ‌چیز ازنظر گیرایی کم نداشت، گواه پیشی‌های بسیار گیرا‌، برخورد و کشمکش هم‌تیمی‌ها، اتوموبیل ایمنی و زیبایی خیره‌کننده پیست سرعتی اسپا بودیم. در نبرد همیشگی این فصل، بازهم همیلتون کامیاب به برتری شد و به‌رغم لاستیک‌های سافت، توانست پس از برونرفت اتوموبیل ایمنی، برتری را حفظ کرده و رخست پیشی به فتل نداد.

پیکار با شکستن رکورد پل‌پوزیشن بدست همیلتون آغاز شد، او در دویستمین پیکار پیاپی خود، به رکورد ۶۸ پل‌پوزیشن رسید که در سنجش با ۳۰۰ پیکار مایکل شوماخر رکورد بسیار بهتری محسوب می‌شود. در دورهای نخست تغییر زیادی در جایگاه راننده‌ها به هستی نیامد.

در این پیکار بالغ‌بر ۸۰ هزار تن از پیروان مکس ورشتپن به پیست آمده بودند تا از نزدیک گواه پیکار راننده دوست داشتنی خود باشند. ولی در پیوسته بدشانسی‌های مکس، در دور ۹، اتوموبیل او قوت خود را از دست داد و ورستپن ناچار شد از پیکار کناره‌گیری کند. این ششمین DNF (تمام نکردن پیکار) او در ۱۲ پیکار این فصل بود.

آلونسو در دور نخست پیشروی خوبی داشت و از جایگاه دهم خط استارت به رده هفتم رسید. ولی به‌تدریج رانندگان بسیاری از او پیشی گرفتند(اکن در دور چهارم، گروژان در دور ششم و …). او این عملکرد موتور سیکلت اتوموبیل خود را “شرمسارانه” خواند درنهایت در دور ۲۷، از پیکار بیرون شد.

در پیت استاپ نخست که از دور ۱۱ آغاز شد، اکثر رانندگان لاستیک سوپرسافت خود را با نمونه سخت‌تر سافت، ی کردند؛ احتمالاً این تنها پیت استاپ پیش‌بینی‌شده برای اکثر تیم‌ها در اسپا بود ولی در دور ۳۰ اتفاقی افتاد که کمتر در ساختاره یک پیش می‌آید.

در این دور گواه کشمکش رانندگان فورس‌ایندیا بودیم. این کشمکش که با پروا به قرارگیری سرجیو پرز و استبان اکن در پیگیری هم، پیش‌بینی می‌شد درنهایت مایه برخورد بال جلو اکن به لاستیک عقب سمت راست پرز و جدا شدن قسمت چپ بال جلو اکن و همچنین پنچری تایر سرجیو پرز شد. از این روی خودروی ایمنی در دور ۳۰ وارد پیست شد.

با ورود اتوموبیل ایمنی، اکثر رانندگان برای ی تایر به پیت استاپ رفتند. به این انگیزه که ۱۴ دور بیشتر تا انتهای پیکار نمانده بود، اکثر تیم‌ها تایر را به آلتراسافت تغییر دادند. ولی مرسدس که لاستیک آلتراسافت در گزین کردن نداشت ناچار شد از سافت کاربرد کند.

 

 

درحالی‌که به نظر می‌رسید پیست از قطعات خودروهای فورس‌ایندیا خالی‌شده ولی اتوموبیل ایمنی تا دور ۳۴ در پیست ماند. در این شرایط، همیلتون، فتل، بوتاس، رایکونن و ریکاردو نخست تا پنجم بودند. پیش‌بینی می‌شد که رانندگان مرسدس به انگیزه به کارگیری لاستیک‌های سخت‌تر کامیاب به حفظ سرعت نشوند و پیکار را واگذار کنند.

با برونرفت اتوموبیل ایمنی در دور ۳۴، فتل کوشش در پیشی از همیلتون در پیچ تخته‌گازِ “اُ روژ” داشت ولی همیلتون گذرگاه را بست و فتل کامیاب به پیشی نشد. البته نباید از قوت خوب موتور سیکلت مرسدس در جلوگیری از پیشی ferrari صرف‌نظر کرد.

درحالی‌که همه چشم براه پیشی فتل در دورهای پایانی بودند، همیلتون با رانندگی بسیار عالی، علی‌رغم به کارگیری تایرهای ناتوان‌تر توانست برتری را حفظ کرده و با بردباری فشار بسیار بسیار برای حفظ برتری، قهرمان شود.

فاصله فتل با همیلتون در دورهای فرجام

فتل فاصله را به ۱٫۲ ثانیه هم رساند ولی کامیاب نشد به زیر یک ثانیه رسیده و از سیستم DRS کاربرد کند.  او در دورهای فرجام که ناامید از پیشی‌گیری از همیلتون شده بود، سرعت خود را کاهش داده و با ناسازگاری ۲٫۳۵ ثانیه پس از همیلتون از خط پایان گذشت.

ولی شرایط برای هم‌تیمی همیلتون پس از برونرفت اتوموبیل ایمنی خوب پیش نرفت. در شرایطی که از سستی خدادادی تایر خود رنج می‌برد، در مستقیمی دو راننده به‌چهره هم‌زمان از چپ و راست بوتاس پیشی گرفتند. رایکونن از سمت راست و ریکاردو از سمت چپ و از بیرون از بوتاس پیشی گرفتند. پس این پیشی خوشگل، ریکاردو به انگیزه سرعت بیشتر جلوتر از رایکونن پیمان گرفت و این سه جایگاه تا پایان پیکار بدون تغییر ماند.

جدول کامل پاداش‌بزرگ بلژیک

رده  راننده  تیم  زمان  امتیاز
۱ لوئیس همیلتون MERCEDES ۱:۲۴:۴۲٫۸۲۰ ۲۵
۲ سباستین فتل FERRARI +۲٫۳۵۸s ۱۸
۳ دنیل ریکاردو RED BULL RACING +۱۰٫۷۹۱s ۱۵
۴ کیمی رایکونن FERRARI +۱۴٫۴۷۱s ۱۲
۵ والتری بوتاس MERCEDES +۱۶٫۴۵۶s ۱۰
۶ نیکو هالکنبرگ RENAULT +۲۸٫۰۸۷s ۸
۷ رومن گروژان HAAS +۳۱٫۵۵۳s ۶
۸ فیلیپه ماسا WILLIAMS +۳۶٫۶۴۹s ۴
۹ استبان اُکُن FORCE INDIA +۳۸٫۱۵۴s ۲
۱۰ کارلوس ساینز TORO ROSSO +۳۹٫۴۴۷s ۱
۱۱ لنس استرول WILLIAMS +۴۸٫۹۹۹s ۰
۱۲ دنیل کویات TORO ROSSO +۴۹٫۹۴۰s ۰
۱۳ جولین پالمر RENAULT +۵۳٫۲۳۹s ۰
۱۴ استافل وندورن MCLAREN +۵۷٫۰۷۸s ۰
۱۵ کوبن مگنوسن HAAS +۶۷٫۲۶۲s ۰
۱۶ مارکوس اریکسون SAUBER +۶۹٫۷۱۱s ۰
۱۷ سرجیو پرز FORCE INDIA DNF ۰
NC فرناندو آلونسو MCLAREN HONDA DNF ۰
NC مکس ورستپن RED BULL RACING DNF ۰
NC پاسکال ورلاینی SAUBER FERRARI DNF ۰

برخی از پیشی‌های زیبای این پیکار

نبرد زیبای آلونسو، هالکنبرگ و اُکُن
پیشی اُکُن از دو اتوموبیل

 لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام