سایت جامع خودرو در ایران


» الکترونیکی شدن داد و ستدها خودرو در چشمداشت چراغ سبز مسئولان است ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷


آمدوشد خودروهای برقی در ایران به صرفه نیست
در طرح ساماندهی داد و ستدها خودرو، خرید و فروش‌ در نمایشگاه‌های ماشین با دریافت کد رهگیری رسمیت می‌یابد و با راه‌اندازی سامانه داد و ستدها خودرو قولنامه‌های دستی حذف می‌شوند.

«همه زیرساخت‌های الکترونیکی شدن داد و ستدها خودرو آماده است و باید دکمه آغاز هنگام زده شود.» این بخشی از گفتگو‌های رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو است که پافشاری دارد الکترونیکی شدن داد و ستدها خودرو نیازمند چراغ سبز مسئولان است.

وی با انتقاد از سنتی بودن داد و ستدها خودرویی بر این باور است که طرح ساماندهی داد و ستدها خودرو علاوه بر سامان‌دهی به این داد و ستدها، بساط کلاهبرداری و خرید و فروش زیرزمینی خودرو را هم جمع خواهد کرد.
به گزارش تازه ها خودرو ، در دنیای امروز بیشتر داد و ستدها به چهره الکترونیک چهره می‌گیرد، ولی هنوز معامله خرید و فروش خودرو به چهره دستی و سنتی است. در چند سال گذشته بارها درباره الکترونیکی شدن این داد و ستدها گفته شده، ولی خبری از اجرایی شدن هنگام نیست و به نظر می‌رسد به فراموشی سپرده شده است. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو درباره چگونگی الکترونیکی شدن داد و ستدها خرید و فروش خودرو به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «در بیشتر کشورهای جهان داد و ستدها خرید و فروش خودرو ساماندهی شده است. در ایران هم جستار طرح ساماندهی الکترونیکی قراردادهای خودرو به سال ۸۷ برمی‌گردد و پیمان شده که داد و ستدها خرید و فروش خودرو الکترونیکی و دارای کد رهگیری شود ولی هنوز این پیشامد نیفتاده است و این داد و ستدها به چهره دستی و سنتی چهره می‌گیرد.» وی در پیوستگی روشنگری می‌دهد: «در طرح ساماندهی داد و ستدها خودرو، خرید و فروش‌ در نمایشگاه‌های ماشین با دریافت کد رهگیری رسمیت می‌یابد و با راه‌اندازی سامانه داد و ستدها خودرو قولنامه‌های دستی حذف می‌شوند.»

چشمداشت سبز شدن چراغ اجرایی شدن
رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو درباره زیرساخت‌های اجرایی شدن این طرح روشنگری می‌دهد: «در حال آماده هشت هزار و ۷۰۰ یکتا صنفی که در کشور مشغول تکاپو هستند ، برای اجرایی شدن طرح ساماندهی داد و ستدها خودرو آموزش داده شده‌اند و تمام زیرساخت‌ها آماده هستند ولی در مرحله اجرا مانده‌اند و تنها باید دکمه آغاز هنگام زده شود. امیدوار هستیم در آینده نزدیک و به بردباری بسیار امسال این طرح اجرایی شود.»

وی با اشاره به این که با الکترونیکی شدن داد و ستدها خودرو، این داد و ستدها دارای سامان خواهد شد، روشنگری می‌دهد: «برای اجرایی شدن این طرح وزارتخانه صنعت، معدون و بازرگانی، سازمان صنعت معدن بازرگانی باید دستورات لازم را بدهند و به راستی چشم براه چراغ سبز اجرایی شدن این طرح هستیم. ضمن این که شهربانی راهور هم باید چراغ سبز اجرایی شدن این طرح را بدهد، زیرا نقش شهربانی برای اجرایی شدن این طرح بسیار مهم است و نباید شهربانی راهور بدون کد رهگیری جایگزینی پلاک انجام بدهد، زیرا اگر شهربانی بدون کد، جایگزینی پلاک انجام دهد، اجرایی شدن این طرح بی‌هوده خواهد بود.»

کلاهبرداری داد و ستدها خودرو جمع خواهد شد
موتمنی درباره مزایای اجرایی شدن این طرح می‌گوید: «بدبختانه شوربختانه آمار دقیقی از این داد و ستدها هستی ندارد در حالی که با الکترونیکی شدن این داد و ستدها آمار ریزبین هنگام مشخص می‌شود. ضمن این که سر خریداران کلاه نمی‌رود و جلوی برخی از کلاهبرداری‌ها گرفته می‌شود.

همچنین از دیگر مزایای این طرح شفاف‌سازی داد و ستدها و گردآوری دفاتر زیرزمینی خرید و فروش است. البته واحدهای صنفی داد و ستدها خودرویی که به چهره قانونی کار می‌کنند و دارای شناسنامه هستند، نمی‌توانند کلاهبرداری کنند ولی با الکترونیکی شدن این داد و ستدها علاوه بر آمار ریزبین، مشخص خواهد شد این داد و ستدها برای چه گونه خودرویی‌هایی و در کدام یکتا صنفی چهره گرفته است و به راستی یک خودرو نمی‌تواند هم زمان به دو یا چند تن فروخته شود و از بسیاری دشواری ها و کاستی ها خرید و فروش‌های صوری خودرو جلوگیری می‌شود. ضمن این که هدف این طرح یکسان‌سازی مبایعه‌نامه‌ها و شناسایی واحدهای صنفی مجاز از غیرمجاز و جلوگیری از تخلفات احتمالی واحدهای صنفی نمایشگاه‌داران خودرو است.»

موتمنی درباره داد و ستدها غیرقانونی خودرو می‌گوید: «در حال آماده گلایه داد و ستدها خودرویی در دادگاه قضایی بسیار بسیار است و یکی از انگیزه ها هنگام بازشدن سندهای خودرویی و عدم جایگزینی پلاک خودرو است. در این داد و ستدها دشواری ها زیادی برای خریداران به هستی می‌آید و بیشتر این شکایات مربوط به داد و ستدها غیرقانونی است.»لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام