سایت جامع خودرو در ایران


» پادشاه آینده هایپرکارها کدام است: آستون مارتین والکری یا مرسدس پروجکت وان؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶


بیش از چهار سال از شناسایی سه خودروی افسانه‌ای porsche 918 اسپایدر، لافراری و maclaren P1 به‌سرنویس دودمان جدید و پایه‌گذار هایپرکارهای هیبریدی می‌گذرد. اکنون زمان هنگام رسیده که بازیگرانی تازه، پرچم را در دست بگیرند. یکی از این مدعیان، مرسدس AMG پروجکت وان است که پس از تیزرهایی طولانی، سرانجام در نمایشگاه فرانکفورت، رونمایی شد. خودرویی که هنوز با نسخه پایانی، ۱۸ ماه فاصله دارد ولی نشان‌دهنده انبوهی از ویژگی‌های نوآورانه و فناوری‌های خارق‌العاده است. یک سوی دیگر ماجرا نیز آستون مارتین با خودروی والکری پیمان دارد که هنوز در مراحل گسترش پیمان دارد. وجه مشترک هر دوی این خودروها، آوردن فناوری‌های ساختاره یک به خیابانهاست. در اینجا می‌خواهیم پیش سنجش‌ای اجمالی میان این دو خودرو و بر بنیاد تصاویر و اطلاعات موجود تا این لحظه داشته باشیم.


هر دو هایپراسپرت پروجکت وان و والکری با طراحی بدنه‌هایی نزدیک به نسخه پایانی به نمایش در آمده‌اند. این دو خودرو استانداردهای خودروهای جاده‌ای را ارائه می‌کنند و بنابراین می‌توان با آنها علاوه بر حضور در پیست و مسابقات، در خیابان‌ها نیز ویراژ داد. پروجکت وان را می‌توان مخلوطی از طراحی کوئنیگ زگ ONE:1 و لافراری و خودروهای مسابقات لمانز دانست. والکری در برابر یک خودروی با طراحی کاملاً فضایی و همانند فیلم‌های علمی تخیلی آینده‌نگرانه است. مرسدس از طراحی گیرا و تنومندتری برخوردار است و تهاجمی، خشمگین و خطرناک به نظر می‌رسد. آستون مارتین ولی ویژگی‌های آئرودینامیکی بیشتری را از ساختاره یک با خود به همراه دارد و از ظرافت کمتر ولی خشونت بیشتری برخوردار است. هر دو خودرو از پوزه کوتاه و هواکش‌های بزرگ جلو سود می‌برند. پروجکت وان از یک باله کوسه‌ای و یک هواکش سقفی سود می‌برد که ثبات پهلویی بیشتری در هنگام چرخیدن در سرعت‌های بالا را به همراه می‌آورد. والکری هم از یک باله جلوی ساختاره یکی و تیغه‌ها و باله‌هایی در پهلوها برای هدایت جریان هوا سود می‌برد. نمی‌توان بر بنیاد تصاویر و نما به برتری‌های این خودروها نسبت به یکدیگر پی برد ولی هر دو از نیروی آئرودینامیک برای بهبود سرعت و چسبندگی به بهترین نحو شدنی سود می‌برند.

دانسته‌های ما از ویژگی‌های فنی والکری هنوز ناقص است. چیزی که ما می‌دانیم این است که یک موتور سیکلت ۱۲ سیلندر V شکل به حجم ۶٫۵ لیتر با تنفس طبیعی، نیروی هنگام را تأمین می‌کند. این موتور سیکلت که با همکاری کاسورث ساخته می‌شود، دست‌کم ۸۲۰ اسب بخار نیرو خواهد داشت. در باره نیروی الکتریکی سیستم پیشرانه اطلاعاتی منتشر نشده ولی احتمالاً از یک سیستم بازیابی انرژی جنبشی KERS نیز کاربرد خواهد شد تا مجموع خروجی پیشرانه به رقم ۱۰۰۰ اسب بخار برسد. در این چهره با پروا به هدف رسیدن به وزن ناب ۱۰۰۰ کیلوگرمی در این خودرو می‌توان به نسبت نیرو به وزن فوق‌العاده ۱:۱ دست یافت.

در باره مرسدس AMG پروجکت وان اطلاعات بیشتری هستی دارد. موتور سیکلت اصلی این هیولا، یک V6 با حجم تنها ۱٫۶ لیتر برگرفته از موتورهای ساختاره یک مرسدس و مجهز به توربوشارژر ویژه است. دور موتور سیکلت می‌تواند به ۱۱ هزار دور در دقیقه هم برسد. بعلاوه چهار موتور سیکلت الکتریکی هم نقش کمکی را برای هنگام ایفا می‌کنند که درمجموع خروجی ۱۰۰۰ اسبی را به چرخ‌ها منتقل می‌نمایند. باتری‌های لیتیوم یون با وزن ۱۰۰ کیلوگرم نیز انرژی لازم برای جنبش در حالت تمام الکتریکی در مسیری ۲۵ کیلومتری را فراهم می‌سازند.

فضای درونی هر دو خودرو کم وبیشً همانند بوده و دربرگیرنده صفحات نمایشگر دیجیتالی، فرمان مستطیلی و ماشین ۹۸‌های قابل تنظیم است. در والکری نمایشگر اصلی در روی فرمان نصب شده است که ریشه‌های ساختاره یک دارد. در برابر مرسدس کمی لوکس‌تر، پهن‌تر و کاربردی‌تر به نظر می‌رسد. بعلاوه احتمالاً ورود و برونرفت به تو یا درون کابین والکری با پروا به گونه طراحی پهلوهای خودرو با دشواری‌هایی همراه باشد.

هر دوی این خودروها بسیار منحصربه‌فرد و کم‌همانند خواهند بود. هر ۲۷۵ نسخه از پروجکت وان با بها ۲٫۲۷ میلیون دلار پیش فروش شده‌اند. آستون مارتین والکری هم در ۱۵۰ نسخه خیابانی و ۵۰ نسخه پیکار‌ای با بها ۲٫۶ تا ۲٫۹ میلیون دلار فرآوری می‌شود که آنها هم متأسفانه همگی به فروش رسیده‌اند. این خودروها را نمی‌توان تنها از روی نما یا مشخصات فنی سنجش کرد. انبوهی از دانش و تجربه پشت آنها پیمان گرفته که می‌تواند در یک چشم وهمچشمی حقیق خود را به نمایش بگذارد. باید دید که تاج پادشاهی هایپرکارها به کدام خودرو خواهد رسید.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام