سایت جامع خودرو در ایران


» تا رفع عیوب کیفی خودروها، فرآوری آنها را متوقف کنید! ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶


سام کاویانی: چندی پیش در نماهنگ کوتاهی که در همین سایت پخش شد، تصاویر تستری روسی نشان داده شد که در حال بررسی خودروی جدید ام‌وی‌ام X22 و یا همان chery تیگو ۲ بود. چند ثانیه‌ای از آزمایش نگذشت که راننده روسی این آزمون از خودرو پیاده و درحالی‌که سخت می‌خندید، دسته ماشین ۹۸ گاز شکسته این خودرو را جلوی دوربین گرفت و با این کنش خود نشان داد که چنانچه خودروسازی به مهار کیفی محصولات خود پروا دقیقی نشان ندهد، حتی یک اشتباه به‌نما جزئی ولی در باطن سخت فاجعه‌آمیز تا چه اندازه آبرو و اعتبار دم را نزد آحاد خریداران به زیر سؤال می‌برد. البته آنچه در این فیلم رخداد افتاد نیاز به بررسی کارشناسی ریزبین‌تری دارد، ولی در چهره صحت و پابرجا کردن گناهکار بودن خودروساز چینی در این پیشامد، می‌توان دم را یک رسوایی بزرگ برای خودروسازی chery دانست.


در دنیای خودروسازی، برخی از مسائل به‌هیچ‌وجه شوخی‌بردار نیست، زیرا که چنین مسائلی یکراستً با جان و ایمنی سرنشینان یک خودرو سر و کار دارد. امروزه کمتر خودروسازی در جهان به خود این فرمان را می‌دهد که به بهانه‌هایی مثل «ارزان‌سازی» و یا «صرفه اقتصادی»، قطعات بسیار دلنازک فنی ازجمله ماشین ۹۸‌های گاز، ترمز، کلاچ، میل فرمان، دسته‌دنده و… را از مواد «بی‌کیفیت» و «یک‌بارمصرف» بسازد. اگر چنانچه خودروسازی به چنین عملی مبادرت ورزد و چنین خودروهایی را هم به کشورهای دیگر صادر نماید از دو حال بیرون نیست: یا این خودروساز دنبال سود دوره ای است و اعتبار و ارزش برندش نزد مشتریان درونی و بیگانه برای او هیچ اهمیتی ندارد و یا اینکه خدای‌نکرده اندیشه می‌کند که با کم‌فروشی و یا حتی کلاه‌برداری می‌تواند در بازارهای جهانی جایی برای خود دست‌وپا کند. اگر خودروسازی این‌گونه اندیشه کند، سخت اشتباه کرده است، زیرا که در بسته‌ترین بازارها نیز «کیفیت» سنجه مهمی است و قابل اغماض نیست.


این درست است که chery در چند سال بازپسین به تازگی در طراحی پایانی فرآورده و نصب آپشن های رفاهی رنگارنگ، پیشرفت در خور توجهی داشته است، ولی یک خودروی پسندیده تنها ظاهری ملوس چکیده نمی‌شود، یک خودروی خوب تنها با سانروف، مانیتور، بها ارزان و شرایط خرید قسطی تعریف نمی‌شود. گرچه هستی این موارد در جای خود مهم و ارزشمند است ولی آنچه در پایان بر ماهیت مثبت یک خودرو مهر تأیید می‌زند، کیفیت و به‌ویژه کیفیت بالای قطعات فنی و همچنین کارایی، دوام و پایداری آنها در درازمدت است.
اگر یک خودرو تنها در نما و آپشن های رفاهی دم چکیده می‌شد، سال‌ها پیش باید سازندگانی همچون toyota و فولکس واگن‌واگن از صحنه‌های چشم وهمچشمی خداحافظی و کار و جنبش‌های خود را کاملاً تعطیل می‌کردند، زیرا که امروزه ساخته‌های بسیاری از خودروسازان از فولکس واگن و toyota گیرا‌تر و زیباتر بوده و آپشن های رفاهی آنها هم به‌مراتب پربارتر است، ولی به‌خوبی شاهدیم که این دو برند همچنان با توان در صحنه‌های جهانی باقی مانده‌اند و با توان هرچه‌تمام‌تر هم روبه‌جلو پیش می‌روند، زیرا که توانسته‌اند با ارائه کیفیتی برتر اطمینان میلیون‌ها مشتری را در درازا زمان به خود جلب کنند. این دو خودروساز نمونه کمال و کاملاً هم بی‌بدی و نقص نیستند و بی‌شک اشتباهاتی هم دارند ولی نشان داده‌اند که دغدغه اصلی آنها کیفیت و پایداری فرآورده است.
chery اگر می‌خواهد در گیتی امروزی جایی برای خود دست‌وپا کند باید شیوه و منش چنین سازندگانی را الگوی کار خود پیمان دهد.


و در پایان سخن، ازآنجایی‌که در چند ماه بازپسین به تازگی هزاران دستگاه از خودروی ‌ام‌وی‌ام X22 در کشورمان به فروش رفته است و هرلحظه هم شدنی است سرنشینان این خودروها با اتفاقی همانند با آنچه در دم فیلم نشان داده شده روبرو شده و امنیت جانی آنها در جاده‌های شهری و میان‌شهری به مخاطره بیفتد. لذا برای جلوگیری از حوادث احتمالی در آینده، بنده به‌سرنویس عضو کوچکی از هیئت تحریریه سایت ماشین ۹۸ از مسئولان ارجمند وزارت صنایع درخواست دارم که تا زمان رفع عیوب دلنازک کیفی در ام‌وی‌ام X22، کوشش لازم را در جهت توقف فرآوری این خودرو و هر خودروی دشوار‌دار دیگر تا رفع کاستی ها احتمالی آنها مبذول فرمایند.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها


مطالب محبوب
اینستاگرام