سایت جامع خودرو در ایران


» کلاه ایمنی هوشمند با امکان دید پشت سر ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷


شرکت بوردرلس با همکاری کیک‌استارتر اقدام به ساخت کلاه کاسکت هوشمندی کرده است که نسبت به نمونه‌های پیشین بسیار پیشرفته‌تر و خلاقانه‌تر است.

کلاه ایمنی موتورسیکلت هر روز در حال پیچیده‌تر شدن است و استارتاپ‌های فراوانی تلاش کرده‌اند تا محصولاتی دلنشین و خوشگل فرآوری کنند؛ ولی با این هستی تاکنون اکثر این استارتاپ‌ها محصولاتی بدون مصرف و با IT پیشرفته فرآوری کرده‌اند که کاربرد چندانی برای راکبان موتورسیکلت ندارد. از دسته این محصولات می‌توان به صفحه نمایش به جای شیشه، دوربین و … اشاره کرد که شدنی است برخی از دم‌ها در سال‌های تازه دیده باشید. متأسفانه گذرگاه ساخت کلاه ایمنی هوشمند دم‌طور که شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران برنامه‌ریزی کرده‌اند پیش نرفته و در این راه فاجعه‌ای بزرگ رخ داده است.

کراس‌هلمت ایکس 1

به‌سرنویس نمونه، نگاهی به کلاه ایمنی اسکالی (Skully) بیندازید. سال گذشته کلاه ایمنی اسکالی پس از آنکه ادعا کرد ۲.۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای ساخت استریپر و دیگر موارد مربوط به کلاه ایمنی از شرکت lamborghini دریافت کرده است، ناگهان در این پروژه شکست خورد و تمام این سرمایه‌گذاری به هدر رفت. اسکالی توانست افزون بر این سرمایه‌گذاری، ۱۰ میلیون دلار دیگر نیز از دیگر سرمایه‌گذاران دریافت کند که دم نیز کامیابی چندانی نداشت.

از زمان شکست مفتضحانه اسکالی، گرایش سرمایه‌گذاران به هزینه روی کلاه‌های ایمنی هوشمند با IT پیشرفته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. خوشبختانه این شکست‌ها گیر از کارهای خلاقانه یک مدیر ژاپنی نشده است؛ این مدیر که بی گمان سامان و انضباط بیشتری نسبت به مدیر عامل شرکت اسکالی دارد، ظاهرا همه چیز را در باره محصولات هوشمند موتورسیکلت تغییر داده و با همکاری شرکت کیک‌استارتر آمریکا فرآورده جدیدی فرآوری کرده است.

آراتا اونو، بنیادگذار و مدیرعامل شرکت بوردرلس (Borderless)، یک طراح ژاپنی است که سال‌ها در صنعت موتورسیکلت کار کرده است؛ اونو در پروژه‌هایی مانند MT-09 یاماها تکاپو داشته و در طی این سال‌ها به دنبال آمیختن IT متصل با کلاه‌های ایمنی برای ارائه به بازار بوده است. دلبستگی‌مندان و طراحان موتورسیکلت نیز چنین احساسی درباره‌ی اکثر کلاه‌های ایمنی داشتند. از نظر دم‌ها کلاه ایمنی دارای پوشش کامل چهره، علاوه بر اعمال فشار به چهره رانندگان موتورسیکلت و برپایی مزاحمت، نسبت به کلاه‌ ایمنی آسان در سطح پایین‌تری پیمان دارد.

کراس‌هلمت ایکس 1

راهکار اونو برای این دشوار در قالب یک طرح گسترش چندساله بود که در پایان به ساخت کراس‌هلمت ایکس‌ ۱ (CrossHelmet X1) منجر شد؛ این کلاه ایمنی هوشمند در راستی محفظه‌ای است که سر راننده را کاملا می‌پوشاند و علاوه بر نگهداری از راننده در تصادفات، امکاناتی مانند مهار صوتی، دوربین عقب، نمایشگر دوقلوی روسری، اتصالاتتلفن همراه هوشمند و بلوتوث ارائه می‌دهد. همه‌ی این امکانات در یک پکیج پیمان داده شده است که به رانندگان امکان می‌دهد فضای وسیع‌تری را ببینند.

کراس‌هلمت ایکس 1

اونو با ارائه پیشنهاد خود به شرکت کیک‌استارتر برای ساخت این کلاه ایمنی هوشمند با IT پیشرفته، مقدمات ورود پیشنهاد فارس و یزد اینگونه می‌گویند) فضا را به بازار فراهم کرد. این کمپین در ۱۲ سپتامبر اجرایی شد و از دم زمان تاکنون بیش از ۱۹۰ هزار دلار (نزدیک به دو برابر هدف دم) هزینه دریافت کرده است و در چندین ساعت هزاران تن به این کمپین پیوسته‌اند.

پیش‌بینی می‌شود کراس‌هلمت ایکس‌ ۱ با بها ۱۷۹۹ دلار فروخته شود. علاوه بر مدل پایه، چندین طرح نیز برای ۱۷۵ پشتیبان دیگر در دسترس هستند که می‌توانند با بها ۱۳۹۹ دلار دم را بخرند. با این کامیابی بزرگ که شرکت بوردرلس در طی ۴۸ ساعت تجربه کرده است، به نظر می‌رسد که آینده‌ای روشن در چشمداشت اونو باشد. البته گفته شده است که مدل‌های دیگری در آینده ساخته خواهد شد و برآیند اینکه بها بالای کنونی این IT احتمالا در درازا زمان کاهش یابد؛ چیزی که بیش از هر کسی، موتورسواران باید از دم دلشاد باشند.

کراس‌هلمت ایکس 1

کراس‌هلمت ایکس‌ ۱ کامیاب به ارائه IT‌های جدیدی در تو یا درون یک طراحی شیک و نوین شده است. کلاه ایمنی این استارتاپ دربرگیرنده IT‌های اختصاصی جدید، برخی از ویژگی‌های کاربردی و بسیاری از امکانات فانتزی است. راننده موتورسیکلت با به کارگیری کلاه ایمنی کراس‌هلمت می‌تواند ۶۰ درجه در جلو، ۶۵ درجه در هر دو سو و ۱۷۰ درجه در پشت سر خود را ببیند. قابلیت دید ۳۶۰ درجه‌ای این کلاه ایمنی به کمک دوربین‌هایی است که در درون پوشش کلاه پیمان داده شده است. چراغ LED ایمنی جاسازی شده در دو طرف کلاه ایمنی هوشمند مایه افزایش سلامت و ایمنی راننده در شب می‌شود.

کراس‌هلمت ایکس 1

از دیگر امکانات فانتزی کراس‌هلمت ایکس‌ ۱ می‌توان به سیستم مهار نویز (مهار صوتی) اشاره کرد که در هنگام رانندگی می‌تواند صداهای محیطی و نویز را کاهش یا افزایش دهد؛ یعنی صداهای خسته‌کننده مانند صدای پیشرانه، صداهای جاده‌ای و وزش باد را می‌تواند حذف کند. به کمک این IT راننده می‌تواند صداهای خوشایند گوشه ‎ها را افزایش دهد.

بر پایه اعلام وب‌سایت شرکت کیک‌استارتر، امکان گفتگوی گروهی از دیگر امکانات این کلاه ایمنی هوشمند است. به کمک گفتگوی گروهی کراس‌هلمت می‌توان مکان رانندگان، مسیرها، تصویر و ویدئو را به اشتراک گذاشت. همچنین امکان بستگی با افرادی که کلاه ایمنی ندارند فراهم است. راننده می‌تواند به موسیقی، رادیو و پادکست‌های صوتی گوش دهد و تماس‌های صوتی را پاسخ دهد یا با دیگران از راه اسپیکرهای نصب‌شده در تو یا درون کلاه ایمنی هوشمند تماس استوار کند.

کراس‌هلمت ایکس 1

با کمک گوشی هوشمند می‌توان به‌سادگی و با امنیت بالا به کلاه ایمنی هوشمند کراس‌هلمت ایکس‌ ۱ متصل شد. این بستگی بی‌سیم و از راه IT بلوتوث امکان‌پذیر است. در قسمت بیرونی هر دو سو کلاه ایمنی یک پد لمسی طراحی شده است که به کمک دم می‌توان امکان دسترسی به تلفن همراه هوشمند و قابلیت HUD‌ را پرکار کرد.

برای افزایش راحتی کاربران، اپلیکشن تلفن همراه برای گوشی‌های اندروید و IOS نیز طراحی شده است که همگی امکانات کلاه ایمنی در دم هستی دارد. قابلیت ناوبری، دسترسی به نقشه‌های آفلاین، راهنمای قدم به قدم، GPS و عدم نیاز به تغییر اپلیکیشن از امکاناتی هستند که کلاه ایمنی هوشمند کراس‌هلمت ایکس‌ ۱ به دم‌ها مجهز است.

کراس‌هلمت ایکس 1

مشخصات کامل کلاه ایمنی هوشمند کراس هلمت ایکس‌ ۱ در جدول زیر چکیده شده است.

نام مدل ایکس‌۱ (کراس یک)
کالا بدنه پلی‌کربنات
وزن ۱۷۸۰ گرم
پردازنده اصلی دو هسته‌ای کورتکس A۹ و ۱.۲ گیگاهرتز
حافظه پهلویی پیکان ۸ گیگابایت
اپلیکیشن موبایل اندروید، IOS
بلوتوث ۴.۲ ، BLE
سیستم خدمات مکان جی‌پی‌اس، گلوناس
ورودی یو‌اس‌بی گونه C
رزولوشن HUD ۱۲۸۰ در ۷۲۰، ۲۵۰۰ PPI
گوشه دوربین ۱۷۰ درجه
چراغ LED‌ ایمنی سفید
زمان کارکرد ۶ تا ۸ ساعت
رنگ نقره‌ای، مشکی

 

منبع KICKSTARTER RIDEAPARTلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام