سایت جامع خودرو در ایران


» عرضه‌کنندگان پیش از بهمن‌ماه سود همکاری را کاهش دادند ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶


تعیین نرخ سود پیش‌فروش خودرو بر پایه تفاهم بانک مرکزی و وزارت صمت

به گزارش تازه ها خودرو ،دو، سه ماه پیش در تفاهمی میان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و بازرگانی پیمان شد سقف سود همکاری پیش فروش خودرو به بیشینه ۱۸درصد و سرانجام ۳درصد بالاتر از سود سپرده بانکی برسد. پیش از این تفاهم، خودروسازان مهم‌ترین انگیزه پیش فروش محصولات با سودهای بالا را نیاز به تامین منابع مالی سرنویس می‌کردند و همواره از بالا بودن سود تسهیلات بانکی گله داشتند.
در این رابطه مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و بازرگانی در اظهارنظری به روزنامه «دنیای خودرو» گفت: «در این تفاهم، بانک مرکزی پایبند شده است شبکه بانکی در قالب ارائه تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار با خودروسازان همکاری داشته باشد.»
به گفته امیرحسین قناتی چشمداشت فعالان صنعت این است همان‌طور که خودروسازان پایبند به کاهش نرخ سود همکاری هستند، در برابر شبکه بانکی نیز بر تعهدات خود پایبند باشد. بی گمان اگر هر دو سو به درستی به تعهدات خود کنش کنند، خودروسازان، عرضه‌کنندگان و به‌طور کلی صنعت خودرو مشکلی در زمینه تامین منابع مالی و افزایش پیش‌فروش محصولات با سود همکاری بالا نخواهند داشت.
وی همچنین افزود: «برنامه‌ریزی در این راستا به چهره پلکانی و تدریجی چهره می‌گیرد و هر ماه بخشی از این برنامه اجرا می‌شود تا پیش فروش خودروها تا بهمن ماه به نرخ سود تعیین شده برسد.»
با هستی اینکه یکی از روش‌هایی که خودروسازان در سال‌های تازه برای جذب نقدینگی به کار می‌بردند، پیش‌فروش اعتباری با نرخ سودهای بالا بوده است، پیش‌بینی کارشناسان نشان از دم داشت که احتمالا عرضه‌کنندگان خودرو به این زودی و آسانی‌ها آماده به کاهش سقف سود همکاری پیش‌فروش محصولات خود و رساندن دم به سقف اعلام‌شده بدست بانک مرکزی نخواهند شد. چه بسا یکی از دو خودروساز بزرگ کشور پس از قطعی شدن تفاهم میان بانک مرکزی و وزارت صنعت، این نرخ را در طرح پیش‌فروش شهریور‌ماه خود ۲۴ و ۶‌ درصد بالاتر از میزان توافق‌شده اعلام کرده بود و برای انصراف از همکاری نیز نرخ سود ۲۱‌درصد را اعلام کرد. با این حال شرایط پیش‌فروش خودروها در مهرماه نشان می‌دهد ظاهرا خودروسازان حتی زودتر از برنامه‌ریزی پلکانی و تدریجی، نرخ سود همکاری خود را به سقف تعیین شده رساندند.
بر بنیاد گزارش‌های منتشرشده، خودروسازان در تازه‌ترین پیش‌فروش محصولات خود از نرخ سود همکاری و انصراف بانک مرکزی پیروی کردند، به‌طوری‌که پیش‌فروش مهرماه محصولات خودروسازان با نرخ سود همکاری ۱۸ و نرخ سود انصراف ۱۵درصد اعلام می‌شود. این در حالی است یکی از چالش‌های جدی بانک مرکزی با خودروسازان جذب منابع به واسطه به دیده داشتن سودهای همکاری ۲۴ تا ۲۶ درصدی و سود انصراف ۲۲ درصدی بود.
لازم به ذکر است برآیند اینکه تفاهم انجام‌شده میان وزارت صنعت، معدن و بازرگانی با بانک مرکزی، مصوبه‌ای از سوی وزارتخانه به عرضه‌کنندگان خودرو ابلاغ شده بود و آنها تا بهمن‌ماه امسال فرصت دارند این فرایند را مدیریت کرده و سود همکاری پیش‌فروش خودرو را کاهش داده و به سقف تعیین‌شده بدست بانک مرکزی برای سود همکاری پیش‌فروش خودروها برسانند.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام