سایت جامع خودرو در ایران


» پول پرداختی به بنزین کجاها می‌رود؟! ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶

پول پرداختی به بنزین کجاها می‌رود؟!

دسته بندی : اخبار ، خودرو ، قیمت ، هفته نامه تاریخ : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶


آیا در زمان پر کردن باک خودروی خود به این نکته پروا کرده‌اید که بهای پرداختی بابت دم به کجا می‌رود؟


به لطف گراف جدیدی که بدست بنیاد Auteria منتشر شده هم‌اکنون می‌دانیم که جایگاه‌های عرضه سوخت کمترین درصد از هزینه سوخت را برای خود برداشته و کمپانی‌های حفاری نزدیک به نصفی از هزینه دریافتی از مشتریان بابت سوخت را از دمِ خود می‌کنند.


این تصویر سال پیش و بر پایه داده‌ای سازمان اطلاعات انرژی آمریکا تهیه شده و میانه هزینه بنزین در سال ۲۰۱۶ برابر با ۲٫۱۵ دلار بوده است.

آنا ریورا مدیر فرآوری Auteria می‌گوید:

برای افرادی که در صنعت نفت و گاز حضور دارند شاید دانستن اینکه کمپانی‌های حفاری و فرآوری بهره زیادی از بهای سوخت را از دمِ خود می‌کنند جای تعجبی نداشته باشد. البته شدنی است وقتی مشتریان بدانند بهره جایگاه‌های عرضه سوخت بسیار کم است شوکه شوند.


بنا به نتایج این مطالعه، بهای سوخت به بخش‌های زیر بخش می‌شود: ۴۵ درصد هزینه سوخت از آن کمپانی‌های حفاری است و ۲۱ درصد به مالیات‌های ایالتی، محلی و فدرال تعلق می‌گیرد. ۱۸ درصد دم صرف پالایش شده و ۹ درصد نیز بهره حمل‌ونقل است و در پایان ۷ درصد از بهای سوخت به جیب جایگاه‌های عرضه سوخت می‌رود.

FRANCE-DEBT-OIL-GAS-TAX-FILES
بر پایه این اعداد، یک جایگاه عرضه بنزین میانه به ازای هر گالن سوختی که می‌فروشد نزدیک ۱۵ سنت به دست می‌آورد. البته جایگاه‌ها با این ۷ درصد باید هزینه‌های اندوخته‌سازی و… را نیز پوشش دهند. برای نمونه جایگاه‌ها باید از ۷ درصد درآمد سوخت فروخته شده ۳ درصد را برای فرایندهای پهلویی پرداخت کنند که بدین ترتیب بهره دم به ۴ درصد یا کمتر از ۱۰ سنت به ازای هر گالن سوخت کاهش می‌یابد.

ریورا اضافه می‌کند:

به سرنویس سازنده قطعات باره کاربرد در جایگاه‌های عرضه سوخت، ما بی گمانً به دنبال کارآمدتر کردن مصرف سوخت و صرفه‌جویی در هزینه‌های مشتریان هستیم. این داده‌ها نشان می‌دهند که بهترین راه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها کاربرد کمتر از سوخت است.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها


مطالب محبوب
اینستاگرام