سایت جامع خودرو در ایران


» بهره مدیران خودرو در پرورش نیروی چیره دست در کشور ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶


امضای تفاهم‌نامه همکاری میان شریک ایرانی «chery» و سازمان آموزش فنی و پیشه‌ای

به گزارش تازه ها خودرو ، چهارشنبه گذشته با امضای محمد‌امین سازگارنژاد، دستیار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌پیشه‌ای کشور، بهرام شریعت، رئیس هیات‌مدیره شرکت مدیران‌خودرو (ام‌وی‌ام) و ژو شاودانگ، مدیر عامل شرکت مدیران‌خودرو (ام‌وی‌ام) تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت مدیران‌خودرو و سازمان آموزش فنی و پیشه‌ای کشور امضا شد. براساس این تفاهم‌نامه، آموزش فنی خودروهای ام‌وی‌ام و chery به چهره همگانی به دانش‌آموختگان کشور ارائه خواهد شد.

بر بنیاد تفاهم‌نامه میان شرکت مدیران خودرو و سازمان آموزش فنی و پیشه‌ای کشور 32 کارگاه در 31 استان کشور تجهیز خواهند شد

بر بنیاد تفاهم‌نامه میان شرکت مدیران خودرو و سازمان آموزش فنی و پیشه‌ای کشور ۳۲ کارگاه در ۳۱ استان کشور تجهیز خواهند شد

آموزش مکانیک خودروهای ام‌وی‌ام و chery
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، بر بنیاد این تفاهم‌نامه ۳۲ کارگاه مرکز فنی و پیشه‌ای در ۳۱ استان کشور به کمک هر دو طرف تجهیز خواهند شد. در این تفاهم‌نامه شرکت مدیران‌خودرو پایبند شد تا وسایل کمک آموزشی مانند نیم‌موتور سیکلت، کلاچ جلوبندی و حتی در مواردی خودروی آموزشی را از محل ساز و برگ فنی خود در گزین کردن مراکز آموزش فنی و پیشه‌ای پیمان دهد.

همچنین مستندات و فایل‌های اطلاعاتی آموزشی در گزین کردن سازمان آموزش فنی و پیشه‌ای قرارداده شود تا بتوانند از دم به‌سرنویس منابع آموزشی کاربرد کنند. هزینه آموزش‌ها بسیار کم بوده و هر کسی می‌تواند در این دوره‌ها شرکت کند. هنرجویان پس از پایان دوره باره آزمون پیمان گرفته و برای آنها گواهینامه صادر می‌شود.

مهم‌ترین نکته در این پیمان نامه کارگماری‌زایی است. کسان آموزش‌دیده می‌توانند با مدرک خود در نمایندگی‌های مجاز به‌سرنویس نیروی آموزش‌دیده و کارآزموده استخدام شوند. همچنین در تعمیرگاه‌های سطح کشور پرکار شوند یا خود اقدام به راه اندازی نمایندگی شرکت ام‌وی‌ام کنند. درواقع مکانیک‌های همگانی به تعمیر و نگهداری خودروهای برند مدیران‌خودرو و گرفتن نمایندگی این برند ترغیب شوند.

آموزش‌ها در دو زمینه فراهم شده است. نخست آموزش فنی و دوم آموزش فروش. البته چنانچه مشهود است بر آموزش فنی خودرو بیشتر پافشاری شده تا هنرجویان بر فناوری فنی خودروهای ام‌وی‌ام و chery چیره شوند.

تجهیز ۳۲ کارگاه در مراکز ثابت آموزش فنی و پیشه‌ای استان‌ها و مرکز پرورش مربی و پژوهش‌های فنی و پیشه‌ای کرج با در گزین کردن قراردادن محصولات و ساز و برگ و تهیه و گردآوری استانداردهای آموزشی موردنیاز جستار تفاهم‌نامه بدست هر دو سو تفاهم‌نامه ، برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی از آنگونه مواردی هستند که هر دو سو پیمان نامه در انجام دم توافق کرده‌اند.
افزون بر آنکه اجرای نیازسنجی آموزشی و ارائه سالنامه و سفارش آموزشی به چهره دوره‌ای و شناسایی کسان درخواست کننده آموزش و همکاری در برگزاری مسابقات ملی و میان‌المللی تخصص از دیگر برنامه‌های مشترک سازمان آموزش فنی و چیره دست کشور با شرکت مدیران خودرو است.

حضور مدیران‌خودرو درسراسر کشور
شرکت مدیران‌خودرو تاکنون نزدیک ۲۵۰ هزار فرآورده خود را در بازار عرضه کرده است و در سطح کشور نزدیک ۱۶۰ نماینده فروش و خدمات پس از فروش دارد. این فرمایش بایستگی ارائه خدمات بهتر برای مشتریان را بیشتر می‌کند.

تلاش برای کارگماری‌زایی
در کشور دانشگاه‌های مختلفی هستی دارد ولی افزایش تخصص‌ها در آنها مغفول مانده است و باید بیشتر باره پروا پیمان گیرد از این روی آزادسازی توان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری بخش بیگانه می‌تواند در رفع کاستی کارگماری تاثیرگذار باشد ولی نباید جستار افزایش تخصص‌ها را دست کم گرفت. به‌سرنویس نمونه طرح کار که در دبیرستان‌ها با هدف افزایش تخصص‌ها اجرا شد به این انگیزه بود که دانش آموزان بتوانند پس از دوره‌های آموزشی دست کم تخصص را برای کارگماری خود شناسایی کنند.

بر بنیاد این تفاهم‌نامه ساز و برگ بر پایه نخستینگی‌های سازمان فنی و پیشه‌ای کشور و پخش تجمعی گونه خودرو در کشور در گزین کردن کارگاه‌ها پیمان می‌گیرد. این آموزش‌ها محدودیتی برای زنان و مردان ندارد و در گستره‌های فروش و خدمات پس از فروش و آموزش‌های فنی، بانو‌ها نیز می‌توانند شرکت کرده و در تمام شبکه‌های خودروسازی کشور کارگماری
داشته باشند.

بستگی صنعت و آموزش
تفاهم‌نامه امضاشده یکی از تکاپو‌های مسئولیت اجتماعی شرکت مدیران‌خودرو است که به‌طور غیر سر راست در کارگماری‌زایی جوانان نقش دارد. برخورداری، مدیر شرکت فنی و مهندسی شرکت ام‌وی‌ام در این نشست گفت: «بستگی میان صنعت و گردآور‌های آموزشی می‌تواند برای کشور بسیار سودمند بوده و نقطه بازگشت این بستگی می‌تواند انتقال دانش بسیار با ارزش و با تجربه استادان فنی و پیشه‌ای به شبکه خدمات پس از فروش شرکت ام‌وی‌ام باشد. از طرفی انتقال فناوری‌های نوینی که در خودروسازی مدیران‌خودرو در حال پیدایش است و به کشور ما نیز ورود پیدا کرده‌اند به بدنه سازمان فنی و پیشه‌ای است. این تعامل دو طرفه می‌تواند مایه ارتقای کمی و کیفی سطح خدمات در هر دو سیستم سازمان فنی‌و‌پیشه‌ای و شبکه خدمات پس از فروش مدیران‌خودرو داشته باشد.»

سازمان آموزش فنی‌و‌پیشه‌ای کشور
ماموریت اصلی سازمان آموزش فنی و پیشه‌ای کشور آموزش، پژوهش، فرآوری استانداردهای آموزشی و ارزشیابی تخصص نیروی کار کشور است پژوهش بخش مهمی از ماموریت‌های اصلی سازمان آموزش فنی‌و‌پیشه‌ای کشور به شمار می‌رود که چالش‌های اصلی میان آموزش با بازار کار و صنایع را بررسی و برای رفع دم تکاپو می‌کند.

بخش پژوهش، عموما شناسایی صنایع و تخصص‌های موجود در دم‌ها، گردآوری اطلاعات موردنیاز برای تهیه و گردآوری استانداردهای تخصص آموزی، نرم‌افزار و سخت‌افزار آموزشی و کمک آموزشی، مطالعه و بررسی است.

همچنین به‌منظور دستیابی به تازه‌های علوم و آی تی روز و همگامی با استانداردهای جهانی، این سازمان همواره کوشش بر گسترش روابط میان‌المللی از آنگونه با سازمان میان‌المللی کار (ILO)، سازمان میان‌المللی مسابقات جهانی تخصص (WSI) و کشورهای گوناگون گیتی کرده است.

سیدعلی موسوی، دستیار آموزش سازمان فنی و پیشه‌ای کشور در این نشست گفت: «در سازمان فنی‌و‌پیشه‌ای کشور سه شیوه آموزشی رسمی، غیررسمی و سازمان‌نیافته هستی دارد و سرپرست دو سیستم آموزشی غیررسمی و سازمان‌نیافته، سازمان فنی و پیشه‌ای است. سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور برای پاسخگویی به چهار بایستگی آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و فناوری تکاپو می‌کند و به انگیزه دو بایستگی اقتصادی و فناوری تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فنی و پیشه‌ای کشور و شرکت مدیران‌خودرو (ام‌وی‌ام) امضا شده است. اقتصادی از این بابت که با همکاری کسان هنرجو توانمندی لازم برای ورود به بازار سوداگری را به‌دست آورده و برای‌شان کار برپایی ‌شود. پاسخگویی به بایستگی فناوری نیز از این حیث است که شمار خودروهای ام‌وی‌ام در کشور کمتر از دیگر خودروها نبوده و لازم است سازمان فنی و پیشه‌ای کشور فناوری این خودروها را به کسانی که با این دسته از خودروها پیوسته هستند، آموزش دهد.»

وی در پیوسته افزود: «با همکاری پیشروان و رهبران اقتصادی نیازهای آموزشی در آینده مشخص می‌شود. در حال آماده خودروهایی با فناوری گیربکس ربات، هیبرید و رادار (آی تی اطلاعات در خودرو) در ایران هستی دارند که آموزش در باره آنها برای تمام آحاد جامعه در سطح حداقلی لازم است. این فرمایش درپی همکاری با صاحبان فناوری باید انجام ‌شود. بنابراین موسسات آموزش فنی و پیشه‌ای مانند پله‌ای میان پیشروان و رهبران فناوری و بنگاه‌های اقتصادی پاسخگوی نیازهای آموزشی آینده هستند.»

هرچند که تعمیرات تخصصی و خدمات پس از فروش خودروهای ام‌وی‌ام در نمایندگی‌های همان شرکت انجام می‌شود. ولی هدف اصلی ما این است که در سطح کشور تعمیرکارانی که زیر گردآور اصناف کشور هستند و بیش از ۱۰۰هزار تن هستند با این آی تی‌ها آشنا شوند تا هر زمان و در هرکجا خودروهای ام‌وی‌ام دچار دشوار شدند، بتوانند خدمات تعمیرات را دریافت کنند.

موسوی در پیوسته سرنویس کرد: «رویکرد سازمان فنی و پیشه‌ای کشور این است که برنامه آموزشی با همکاری صاحبان مشاغل باشد و فاصله خود را با سامانه آموزش رسمی افزایش و فاصله را با بازار کار و نیازهای دم کم کنیم. روند نیاز بازار کار در آینده به سمتی پیش می‌رود که داشتن تخصص و تخصص بیشتر در نخستینگی است.

در آینده نیاز به کارگر ساده در بازار کمتر شده است و کارگران و تکنسین‌های چیره دست و همچنین تکنسین‌های کارآزموده یکی پس از دیگری جایگزین یکدیگر می‌شوند. برآیند اینکه افرادی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند بدون تجربه و تخصص جذب بازار کار نمی‌شوند بلکه مهندسانی که تجربه و تخصص در کار اجرایی و عملی دارند، در نخستینگی بازار کار هستند.»

وی در انتها سرنویس کرد: «ریشه کار ما در سازمان فنی و پیشه‌ای استانداردسازی تخصص‌ها، دانش‌ها، نگرش‌ها و متوازن ساختن آنهاست تا کسان آموزش‌دیده بتوانند بهترین خدمات و عملکرد را در اجرای کار داشته باشند.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام