سایت جامع خودرو در ایران


» آیا گزینه خصوصی‌سازی صنعت خودرو پژوهنده یا پژوهشگر می‌شود؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷


نمایندگان کمیسیون صنایع انجمن دهم درباره اجرای ریشه ۴۴ قانون بنیادین می‌گویند

به گزارش آگاهی ها خودرو ، بر پایه آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و بازرگانی، پنج خودروساز خصوصی کشور رویهمرفته ۵۹ هزار و ۲۷۵ دستگاه گونه ها محصولات سواری را در شش ماه به فرآوری رسانده و برآیند اینکه افزایش تیراژ فرآوری را تجربه کرده‌اند.

خودروسازان نیمه دولتی در شش ماهه نخست امسال افزایش ۹/ ۱۷ درصدی تیراژ فرآوری را تجربه کردند، این در حالی است که خودروسازان بخش خصوصی طی این مدت توانستند رشد ۴۵ درصدی را به ثبت برسانند.

وزیر صنعت در دوره کار و جنبش دولت دوازدهم برای خصوصی‌سازی صنعت خودرو تلاش کند

وزیر صنعت در دوره کار و جنبش دولت دوازدهم برای خصوصی‌سازی صنعت خودرو تلاش کند

این جستار نشان‌دهنده همان بحث همیشگی خصوصی‌سازی صنعت خودرو است که کارشناسان این دامنه بارها درباره دم سخن گفته‌اند و راه رهایی و ارتقای این صنعت را خصوصی‌سازی و پایبندی به ریشه ۴۴ قانون بنیادین دانسته‌اند.

دولتی بودن اقتصاد، یکی از مهم‌ترین کاستی ها اقتصاد ایران طی سه دهه پسین بوده که خود عاملی در جهت کاهش بهره‌وری و کاهش نرخ رشد اقتصادی شده است.

در این باره طی سال‌های پسین، شعارهایی مبنی بر کاهش نقش دولت در اقتصاد ملی سر داده شد، ولی راه‌به‌جایی‌نبرد. تا جایی که سیدحسن‌روحانی با شعار خصوصی‌سازی بر سرکار آمد و حتی در همایش میان‌المللی صنعت خودرو نیز به دم اشاره کرد.

پیگیری خصوصی‌سازی در دولت یازدهم و دوازدهم
محمد بیاتیان؛ کارشناس دامنه خودرو و عضو پیشین کمیسیون صنایع درباره این‌که چرا هنوز وعده‌ها برای خصوصی‌سازی صنعت خودرو عملی نشده است، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «حرف خصوصی‌سازی تنها در حد شعار بوده و عملیاتی نشده است. ولی چرا تا امروز اقدامی در این باره چهره نگرفته است؟

بدبختانه شوربختانه باید گفت در دولت دامنه فرآوری خودرو، صنعت خودرو، مدیریت خودروسازی و سهام داری‌ تحت چنبره دولت و کسان نزدیک به دولت است و به راستی خودروسازی تبدیل به حیاط خلوتی برای دولت‌ها شده‌است.

همین جستار مایه شده‌است تا دولت‌ها از این صنعت دل نکنند و همچنان بر این دامنه سیطره داشته باشند. به نظر من دولت یازدهم و در پیوستگی دم دولت دوازدهم هم به خاطر همین داستان تا امروز در این پهنه اقدام خاصی چهره نداده‌اند و دور است در سال سرانجام رویداد قابل‌توجهی در دامنه مدیریت خودرو بدست دولت انجام بشود. یعنی دولت هیچ آهنگ‌ای برای بردن صنعت خودروسازی به سمت خصوصی‌سازی نشان نداده است.»

محمد بیاتیان، همچنین درباره این‌که خصوصی‌سازی چه نفعی برای خودروسازی خواهد داشت ، نیز می‌گوید:« در وهله نخست گواه افزایش کیفیت خودروها خواهیم بود، یعنی بازار رقابتی خواهد شد. افزایش کیفیت از ابزارها اصلی چشم وهمچشمی در بازار خودرو است. اندیشه می‌کنم در دم چهره باید با بسیاری از برندهایی که در هیچ کدام از کشورهای گیتی فرآوری نمی‌شوند، خداحافظی کنیم.»

ارتقای صنعت ۵۰ ساله خودروسازی به‌وسیله خصوصی‌سازی
رضا انصاری، ‌عضو کمیسیون صنایع انجمن دهم هم باورپذیری داشت که با تحقق خصوصی‌سازی حقیق و برپایی شرایط رقابتی در صنعت خودرو، گواه شکوفایی خودروسازی در ایران خواهیم بود.
انصاری پافشاری کرد: «چنانچه خصوصی‌سازی در صنعت خودرو به‌طور‌درست شکل گیرد و بسته سیاستی خوبی برای چشم وهمچشمی‌پذیری صنعت طراحی شود، بی گمان این جریان مایه رشد و شکوفایی صنعت خودروی کشور خواهد شد.»

از‌دیگر‌سو، رضا علیزاده نایب رئیس نخست کمیسیون صنایع انجمن دهم، پافشاری کرد خصوصی‌سازی با روش کنونی، اثرگذار نخواهد بود و این فرمایش در صنعت خودرو باید به معنای حقیق واژه رخ دهد.

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن انجمن شورای اسلامی، ضمن انتقاد از پشتیبانی بی‌رویه دولت از خودروسازان گفت: «با چنین شرایطی نه‌تنها صنعت خودروی ایران رقابتی نخواهد شد بلکه با برداشتن پشتیبانی‌های دولت بی‌شک این صنعت به زمین خواهد خورد.»

به گفته نایب‌رئیس کمیسیون صنایع، تنها راه رهایی صنعت خودروی ایران، خصوصی‌سازی است، البته نه به شیوه واگذاری‌هایی که در این مدت چهره‌گرفته است. تا زمانی که وزرا در تعیین مدیرعامل و هیات‌مدیره شرکت‌ها نقش سر راست دارند و همچنان سایه دولت بر این صنعت هستی دارد و مایه برپایی بازار انحصاری شده است، بی گمان این روند دردی را از این صنعت دوا نخواهد کرد.

سایه دولت پروانه ارتقا به صنعت خودرو را نمی‌دهد
وقتی پسینیان آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و بازرگانی، در باره میزان رشد خودروسازان خصوصی را باره بررسی پیمان می‌دهیم، می‌بینیم این بخش خصوصی در خودروسازی عملکرد قابل دفاعی داشته است.
این جستار در حالی است که به‌رغم آنکه خودروسازان بخش خصوصی همچنان بهره کمی از بازار خودروی کشور را در دست دارند، تیراژ فرآوری دم‌ها در پنج ماه ابتدای سال‌جاری در سنجش با مدت همانند سال گذشته افزایش ۵۶/ ۴۵ درصدی داشته است.

همین جستار نشان‌دهنده این است که وزیر در دولت دوازدهم باید جستار خصوصی‌سازی این صنعت را که جزو الزامات است و بارها به دم اشاره شده است، به طور جدی‌تری باره پیگیری پیمان دهد.

در همین باره یعنی نقش دولت دوازدهم در خصوصی‌سازی صنعت خودرو، رضا انصاری، عضو کمیسیون صنایع پافشاری می‌کند:« در‌صورتی‌که وزیر صنعت و معدن در این دوره تنها یک اقدام انجام دهد، بسیاری دشواری ها در دامنه خودروسازی حل خواهد شد.

وزیر جدید صنعت در دوره کار و جنبش دولت دوازدهم باید پروانه دهد که صنعت خودرو به معنای حقیق خصوصی شود. بدبختانه شوربختانه خصوصی‌سازی در ایران تاکنون در حد حرف بوده و به معنای حقیق شکل نگرفته است.»

به‌گفته این عضو کمیسیون صنایع انجمن دهم، آنچه که تاکنون تحت سرنویس خصوصی‌سازی در صنعت شکل گرفته، دشواری ها بیشتری را برای صنعت کشور برپایی کرده است. صنعت خودرو باید به‌معنای حقیق واژه، خصوصی شود. مانند جریان خصوصی‌سازی و کار و جنبش این بخش در همه جای گیتی که خود این بخش‌ها، گردآور‌ها را گردانیدن می‌کنند.




لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.



آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام