سایت جامع خودرو در ایران


» تناقض در آمار ISQI ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶

تناقض در آمار ISQI

دسته بندی : خودرو تاریخ : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶


تناقض در آمار ISQI
این روزها رسانه های خودرویی برای به کارگیری اطلاعات درست، از گزارش های رسمی و تایید شده سازمان ها کاربرد می کنند.
یکی از این گزارش ها، اطلاعاتی است که سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در دامنه خودرو منتشر می کند و بخش های محتلفی دارد. ولی با ارزش گذاری کیفیت خودرو بر مبنا ستاره و یا امتیاز، بدون ارائه مراحل سنجش، گاهی اشتباهات بسیاری در برداشت مخاطب برپایی می شود. از طرفی ارائه تنها یک صحفه گزارش بدون شفاف سازی، مایه شده تا تناقض های خبری در اطلاعات ISQI دیده شود.
یکی از این تناقض ها، اعلام کیفیت برخی خودروهای چینی است. به سرنویس اگزمپل برای مقال خودرویی چون mvm ۱۱۰S به سرنویس یک فرآورده مونتاژ تو یا درون شناخته می شود که در رده قیمتی ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان تنها یک ستاره کیفی را دارد. در این رده قیمتی خودروهایی هستند که با ۴ ستاره کیفی به بازار عرضه می شوند و بدیهی است که بخاطر اعتبار برند، می توانند سطح بالاتری از کیفیت اولیه را به نمایش بگذارند. ولی وقتی بحث خوشنودی مشتری از خودروهای بازار ایران می شود و شرکت ISQI این پارامتر را بررسی می کند، نتیجه ای گاهاً وارونه دیده می شود. بر پایه گزارش خوشنودی مشتریان از خودروها، می بینید mvm ۱۱۰S که تنها یک ستاره کیفی دارد، به مراتب بهتر از خودروهای سه ستاره کیفی نما شده و گاهی فراتر از برخی چهار ستاره ها حضور دارد. همچنین در بخش خوشنودی مشتریان در بخش فروش و خدمات پس از فروش، امتیاز خودروهای تک ستاره ای چون mvm ۱۱۰S به مراتب بالاتر از رقبای ۳ ستاره و ۴ ستاره است.
برخی شنیده ها حاکی از دم است که در بخش کیفیت خودرو سنجش دم، گاهی ستاره تشویقی به خودروهای شرکت های دولتی تعلق می گیرد. ولی در گزارش های رسمی هیچگاه تفاوتی میان ستاره تشویقی و ستاره سنجشی قائل نمی شود. این روزها به خاطر این سبک از تکاپو ISQI در سنجش کیفیت خودروها، انتقادهایی از سوی کارشناسان و شرکت ها هستی دارد. یکی از این انتقادها تناقض آگاهی رسانی بخش های گوناگون صنعت خودرو از سوی ISQI است.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام