سایت جامع خودرو در ایران


» خالی‌تر شدن دست خریداران خودرو ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

خالی‌تر شدن دست خریداران خودرو

دسته بندی : خودرو تاریخ : پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶


خالی‌تر شدن دست خریداران خودرو
بازار خودروهای وارداتی که در چند ماه گذشته با حاشیه‌های بسیاری ازجمله بسته بودن ثبت‌سفارش‌ها و افزایش بها برآمده از هنگام همراه بود، حالا با شوک افزایش بها ارز نیز رو‌به‌رو شده است.
به گزارش تازه ها خودرو ، بها دلار در کشور در روزهای گذشته بار دیگر افزایش را تجربه کرد و با گذشتن از مرز ۴هزار تومان به بها ۴هزار و یک‌صد تومان رسید. این افزایش بها برای خودروسازان و البته مردم تازه ها خوبی نخواهد بود.
چراکه در شرایط ثبات بها ارز در سال‌های گذشته، بها خودرو هر سال به‌علل گوناگون افزایش پیدا می‌کرد حالا با افزایش نرخ ارز احتمالا بها خودرو نیز افزایش خواهد یافت و چه بسا منجر به رکود دوباره در بازار خودرو شود.
بازار خودروهای وارداتی که در چند ماه گذشته با حاشیه‌های بسیاری ازجمله بسته بودن ثبت‌سفارش‌ها و افزایش بها برآمده از هنگام همراه بود، حالا با شوک افزایش بها ارز نیز رو‌به‌رو شده است که باید دید چه تاثیری در بها‌ خودروهای وارداتی هم در سطح خودروهای نو و هم در بخش خودروهای کارکرده خواهد داشت.
رضا تقی‌زاده، دستیار بازاریابی و فروش درونی سایپا :رخست افزایش بها خودرو را نداریم
خالی‌تر شدن دست خریداران خودرو
افزایش بها دلار در روزهای بازپسین به تازگی چه تاثیری بر خودروسازی‌ها می‌گذارد؟
ما یک ارز متوازی و یک ارز مبادله‌ای داریم. این دو با یک رابطه بخردانه در اقتصاد کشور هستی دارند، یعنی با یک ضریب به ارز متوازی می‌رسیم و با ضریب دیگر به ارز مبادله‌ای دست پیدا می‌کنیم.
ارز مبادله‌ای پایه تامین مواد اولیه برای فرآوری خودرو است. یعنی در بهترین شرایط برای تامین مواد اولیه از ارز مبادله‌ای کاربرد می‌شود. خودروهایی که درصد تامین درونی‌ هنگام‌ها بالاست، فعلا با ارز مبادله‌ای تامین می‌شوند.
بنابراین بها تمام‌شده خودرو چنانچه بها ارز مبادله‌ای افزایش پیدا کند، هم‌سطح بها ارز آزاد یا ارز متوازی خواهد شد.
دلار بالای ۴ هزار تومان به سود خودروسازان خواهد بود یا به زیان آنها؟
بی گمان دلار بالای ۴ هزار تومان به زیان خودروسازان است. چراکه با افزایش بها هنگام قوت خرید مردم بالاتر نمی‌رود. برآیند اینکه بها پایان یافته خودروها افزایش خواهد یافت و میزان درخواست کاهش می‌یابد.
این افزایش بها روی چه گونه خودروهایی کارایی بیشتری می‌گذارد؟
ما دو گونه خودرو داریم. بها برخی خودروها اگر بها ارز حتی ۱۰هزار تومان شود، تغییری نخواهد کرد. چون شورای چشم وهمچشمی بها را به ما می‌دهد. برآیند اینکه این خودروها با زیان فروخته می‌شوند و زیان انباشته عاید خودروسازی می‌شود.
مگر اینکه پروانه افزایش بها برای هنگام‌ها را دریافت کنیم. گروه دیگری از خودروها تابع بها‌گذاری از سوی شورای چشم وهمچشمی نیستند و به راستی به نوعی سازمان پشتیبانی روی هنگام‌ها مهار دارد.
به‌طور کلی باید بگویم قوت خرید مردم با افزایش نرخ ارز بیشتر نمی‌شود. بنابراین با افزایش نرخ ارز یک سری از محصولات ما با زیان به فروش خواهند رسید و اگر بها برخی محصولات را افزایش دهیم، مردم توان خرید هنگام‌ها را از دست می‌دهند. در پایان ما از افزایش بها دلار پیشباز نمی‌کنیم.
مثلا در حال آماده با عبور دلار از ۴هزار تومان شرایط موجود چه تاثیری روی محصولات سایپا خواهد داشت؟
در آماده همکاران ما مشغول بررسی این مساله هستند که این جستار چه تاثیری بر بها پایان یافته خودرو خواهد گذاشت. ولی تاکنون تصمیم خاصی گرفته نشده است.
افزایش بها دلار روی صادرات خودرو از کشور کارساز خواهد بود؟
طبیعتا این افزایش بها صادرات را تقویت می‌کند. چون برگشت پول صادرات به چهره دلار است و کمینه اینکه اگر بها دلار بالا برود، برگشت پول خودروها هم بیشتر خواهد بود.
به نظرم درخصوص صادرات خودرو این دو مساله می‌تواند یک رابطه برد-برد برپایی کند. یعنی اگر در جایی بیشتر هزینه شود از جای دیگر پول بیشتری دریافت خواهد شد. ولی درخصوص چگونگی فروش خودروها در تو یا درون به این چهره نیست.
علی شکوهی، مدیربازاریابی شرکت آرین‌‌موتور سیکلت :بها خودروهای دست‌دوم بیگانه هم افزایش پیدا می‌کند
خالی‌تر شدن دست خریداران خودرو
بها دلار در هفته‌‌های گذشته روند افزایشی داشته و در حال آماده از مرز ۴ هزار تومان گذشته است. اندیشه می‌کنید این افزایش بها ارز چه تاثیری بر بازار خودروهای وارداتی خواهد گذاشت؟
ببینید در حال‌آماده این افزایش بها دلار، بی گمان یک شوک دوره ای است ولی در ماه‌های گذشته بها دلار روند افزایشی داشت.
در چند روز گذشته به واسطه نگرانی‌هایی که از بابت بحث برجام به هستی آمده بود، بر بها ارز کارایی گذاشت و در حال آماده گواه برپایی آشفتگی در بازار هستیم.
ولی درنهایت اگر بخواهیم به عوامل تاثیرگذار بر بازار نگاهی بیا‌ندازیم، تنها مساله نرخ ارز در هنگام کارساز نیست و این تنها یکی از عوامل کارساز در این بخش است.
هرچند ارز کارایی بسیاری در بازار خودرو دارد ولی عوامل دیگری هم در این راستا می‌توانند تاثیرگذار باشند.
افزایش نرخ ارز مایه چه تغییراتی در بازار خواهد شد؟
افزایش نرخ ارز مایه برپایی آشفتگی در بازار می‌شود و شدنی است بسیاری از مردم به سمت نمایندگی‌ها برای خرید خودرو هجوم بیاورند.
ولی این چگونگی بدبختانه شوربختانه با عدم ثبت‌سفارش و موجود نبودن خودرو در شرکت‌ها همزمان شده است. برآیند اینکه مشتریان با پاسخ عدم موجودی در شرکت‌ها رو‌به‌رو می‌شوند و درنهایت بازار خودروهای دست‌دوم و بازارهای پهلویی خودرو دچار عدم ساماندهی خواهد شد، بدین سان نمی‌توان این مساله را مهار کرد. به نظرمی‌رسد این چگونگی کارایی بسیار منفی بر بازار خواهد داشت.
اندیشه می‌کنید در این مدت بها خودروهای دست‌دوم افزایش پیدا کند؟
احتمالا بازار خودروهای دست‌دوم گواه افزایش بها خواهد بود. همان‌طور که بازار خودروهای نو نیز افزایش بها داشته است. ولی به نظر من نرخ افزایش بها در خودروهای دست‌دوم کمتر از میزان افزایش در خودروهای صفر کیلومتر خواهد بود.
پیش‌بینی شما از افزایش بها‌ خودروها چقدر است؟ اندیشه می‌کنید تا چند درصد افزایش بها خواهیم داشت؟
در یک یا دو ماه گذشته، بازار خودروهای نو در برخی محصولات با افزایش ۲۰درصدی همراه بوده است. در کنار این جستار، ما با افزایش روزانه هزینه‌های واردات خودرو نیز روبرو بوده‌ایم. درنتیجه کارایی این مساله را در بازار می‌بینیم.
ضمن اینکه در کنار خودروهای نو، خودروهای کارکرده نیز با افزایش بها در بازار روبه‌رو بوده‌اند. بدین سان اگر بازارهای خودرویی را باره بررسی پیمان دهیم، کاملا متوجه می‌شویم نرخ خرید و فروش خودرو تا چه حد افزایش پیدا کرده است.
اندیشه می‌کنید کارایی ارز بالای ۴هزار تومان بر صنعت و بازار خودرو موقتی خواهد بود؟
اگر نرخ دلار به همین شکل بالا بماند، کارایی شدیدی بر بحث واردات خودرو خواهد گذاشت. بخش بزرگ‌ای از هزینه‌های مربوط به واردات خودرو را نرخ ارز تشکیل می‌دهد. چون با ارز آزاد خودرو خریداری شده و با ارز مبادله‌ای نیز خودرو را از باژگاه ترخیص می‌کنند.
درنتیجه کارایی این دو باره بر صنعت خودرو بزرگ خواهد بود. همه چشم براه هستند ببینند سیاست‌های دولت در قبال این افزایش نرخ ارز چه خواهد بود و چه تصمیمی در این باره اتخاذ خواهد شد.
در بحث خودروهای درونی نیز فعلا همه منتظرند شرایط به چه شکل پیش خواهد رفت. هیچکس نمی‌تواند بگوید بها‌ها را ثابت نگه می‌داریم یا تصمیمی در این باره نخواهیم گرفت. همه چشم براه هستند ببینند چه بازخوردی از این افزایش بها در بازار هستی خواهد داشت.
برآیند اینکه فعلا نمی‌توان در این باره صحبتی کرد. واردکنندگان چشم براه هستند ببینند آیا ثبت‌سفارش‌ها بازخواهد شد و از سوی دیگر تصمیم دولت درباره افزایش نرخ ارز چه خواهد بود.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام