سایت جامع خودرو در ایران


» خودروهای آلاینده از امروز ۵۰هزار تومان تاوان می‌شوند ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶


به گزارش اخبارخودرو به نقل از همشهری، طرح کاهش که در فاز نخست پیمان است گامی برای مهار معاینه فنی خودروهای سواری باشد، به راستی بازگشتی به قانون دریافت معاینه فنی برای خودروهای سواری است که از ۱۱سال پیش به‌چهره جدی در تهران اجرایی شده و راهی برای کاهش تصادفات خطرساز و آلودگی هواست. ۸۰درصد آلودگی هوا را خودروهای تهرانی پدید می‌آورند و از میان آنها، خودروهای فاقد معاینه فنی بهره بالایی در خاکستری کردن هوا دارند.
مصوبه‌ای برای اجرای قانون

براساس مصوبه شورای‌عالی شدامد طرح کاهش از نخست شهریور در مرحله ارشادی کلید خورد و از ابتدای مهر در مرحله تاوان‌ای هر خودروی فاقد معاینه فنی را ۵۰هزار تومان تاوان کرد ولی در کمتر از یک هفته شهربانی دم را متوقف کرد. تنها انگیزه این اقدام ناگهانی نیز رسته خودروهایی بود که پس از ۱۱سال بی‌قانونی، تن به قانون معاینه فنی داده ولی به باور شهربانی از اجرای قانون نگران بودند.

سردار تیمور حسینی، رئیس شهربانی راهور تهران در این‌باره با اشاره به اجرای طرح کاهش و تاوان خودروهای فاقد معاینه فنی از ابتدای مهر، گفت: با پروا به اینکه بسیاری از خودروهای شهر تهران فاقد معاینه فنی بودند، تصمیم گرفته شد تا تاوان خودروهای فاقد معاینه فنی از راه دوربین‌های طرح جفت و فرد متوقف شود و چند روزی به رانندگان فرصت داده شد تا به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده و برگه معاینه فنی مجاز بگیرند. وی پیوسته داد: در این مدت البته طرح اجرا شده و مأموران شهربانی راهور در شهر خودروهای فاقد معاینه فنی را شناسایی و تاوان می‌کردند.

رئیس شهربانی راهور تهران با بیان اینکه اجرای طرح کاهش در تهران متوقف نشده بود، پافشاری کرد: با پایان مهلت داده شده، از شنبه نخست آبان‌ماه همگی خودروهای فاقد معاینه فنی معتبر بدست دوربین‌های محدوده جفت و فرد اعمال قانون می‌شوند. حسینی در باره معاینه فنی معتبر گفت: خودروهایی که معاینه فنی خود را از مراکز سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی کشور) دریافت کرده باشند دارای معاینه فنی معتبر شناخته می‌شوند. همچنین خودروهایی که تاکنون معاینه فنی دریافت نکرده‌اند و نمی‌توانند در رسته‌های طولانی معاینه فنی تهران پیمان بگیرند، می‌توانند با مراجعه به مراکز گوشه ‎ها تهران که متصل به سامانه سیمفا هستند، معاینه فنی دریافت کنند.

هزاران خودروی متخلف

از ابتدای طرح کاهش یعنی نخست شهریور ۹۵تا پایان هفته گذشته ۲۵۵هزاردستگاه خودرو معاینه فنی خود را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که تا پایان مرداد از ۱٫۸میلیون خودروی تهرانی واجد شرایط، حدود۱٫۲میلیون دستگاه معاینه خود را دریافت کرده بودند و تنها ۶۰۰هزار خودرو باقی مانده بودند که هنوز به قانون تن نداده بودند. حال و در آستانه فصلی دیگر از اجرای طرح کاهش، حدود۴۰۰هزار خودرو هنوز معاینه فنی خود را دریافت نکرده‌اند. این شماره پیش‌بینی مدیریت شهری برای خودروهای آلاینده‌ای است که سال تا سال معاینه فنی نمی‌گیرند و بیشتر کاربراتوری و فرسوده هستند.

بی‌توجهی به آلاینده بودن خودروها

روز گذشته مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران از مراجعه نکردن ۴۰۰هزار خودروی مشمول معاینه فنی به مراکز معاینه فنی تازه ها داد. این در حالی است که شهربانی با توقف طرح کاهش فرصت بیش از ۳هفته‌ای را برای این مالکان این خودروها درنظر گرفته بود. حسینی‌منش با بیان اینکه علت مردودی ۱۵درصد از خودروهای مردودشده به‌انگیزه آلایندگی بوده است، گفت: این در حالی است که در گذشته تنها ۷درصد خودروها به‌انگیزه آلایندگی در آزمایش‌ها مردود می‌شدند. وی با اشاره به اجرای دوباره طرح کاهش از امروز تأکید کرد: تمام روزها هفته حتی پنجشنبه و آدینه مراکز معاینه فنی شهر تهران از ساعت ۷:۳۰ تا ۲۴ آماده پذیرش خودروها هستند.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام