سایت جامع خودرو در ایران


» دگرگونی دیجیتال در دودمان چهارم صنعت خودرو ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


ارزش مالی اینترنت اشیا تا ۲۰۱۸ به ۸ تریلیون دلار می‌رسد

به گزارش آگاهی ها خودرو ، بسیاری از پژوهشگران و کارشناسان پهنه صنعت و فناوری معتقدند دودمان امروز، دودمان دگرگونی دیجیتال (Digital Transformation) است. تحولی که ناخودآگاه در تمام کشورها و در اکثر کسب‌وکارها، چشم وهمچشمی‌ها، محصولات و تولیدات حس می‌شود. بدین سان یکی از بزرگ‌ترین پیشران‌های دگرگونی دیجیتال، بحث اینترنت اشیا (IOT) است.

اینترنت اشیا (IOT)

به کارگیری اینترنت اشیا در صنعت خودرو به کاهش هزینه‌های فرآوری، هزینه‌های نگهداری و افزایش دقت در روند فرآوری منجر می‌شود

به‌نظر می‌رسد این آی تی توانسته همه بخش‌ها ازجمله بخش‌های سخت‌افزاری دربرگیرنده سنسورها، حسگرها و… ، بخش شبکه، بخش هوش مصنوعی، تمام بخش‌های آنالیز دیتا و… را تحت کارایی خود پیمان دهد و در اپلیکیشن‌های کاربردی مانند موبایل و تبلت و… تاثیرگذار باشد، نکته مهم این است که اینترنت اشیا طی ۱ تا ۳ سال آینده در صنعت و به‌خصوص در خودروسازی، نقش قابل‌توجهی را ایفا خواهد کرد.

دبیر اجرایی پژوهشگاه اینترنت اشیای ایران، طی اظهارنظر خود در این زمینه با بیان اینکه اینترنت اشیا منجربه فرآوری نمی‌شود، بلکه صرفا مایه پیوست بخش‌های گوناگون فناوری به یکدیگر است، گفت: «براین‌پای بست ما در تلاش هستیم فاصله‌ای که میان کشور ما و جهان هستی دارد را در دودمان چهارم صنعت به کمک دانش خود جبران کنیم.»

محمد قیصری با اشاره به اینکه بر پایه آمار و پیش‌بینی‌های انجام شده، در سال ۲۰۱۸، ۱۶‌درصد از افرادی که به جهان می‌آیند با پیش‌زمینه درک اینترنت اشیا رشد می‌کنند، اظهار کرد: «۲۴‌درصد شرکت‌ها در جهان دگرگونی ها وابسته به اینترنت اشیا را درک می‌کنند. ۳۳‌درصد شرکت‌های بزرگ جهان که رویکرد سنتی دارند، شکست خواهند خورد و از بازار حذف می‌شوند و راهبرد ۵۸‌درصد شرکت‌ها نیز براساس اینترنت اشیا شکل خواهد گرفت.»

به‌گفته وی، آمار دیگری هستی دارد که بر پایه هنگام در جهان تا سال‌۲۰۱۸ اینترنت اشیا ۸‌تریلیون دلار ارزش مالی برپایی خواهد کرد که ۶٫۴ دهم از همه این میزان از آن صنعت است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰، در جهان ۵۰‌میلیارد دستگاه هوشمند هستی داشته باشد.

دبیر اجرایی پژوهشگاه اینترنت اشیا با روشنگری اینکه نتایج کاربرد‌از اینترنت اشیا در صنعت، این است که مایه کاهش هزینه‌های نگهداری ساز و برگ، کاهش زمان فرآوری فرآورده، افزایش دقت در روند فرآوری و کاهش زمان عرضه فرآورده به بازار می‌شود، پافشاری کرد: «بزرگ‌ترین کارایی اینترنت اشیا در صنعت خودرو در ۲ بخش دیده می‌شود: نخست در بخش خودروهای متصل و پس در بخش زنجیره تامین خودرو.»

قیصری در پیوسته افزود: «در نگاه جزئی‌تر در بخش زنجیره تامین خودرو با به کارگیری اینترنت اشیا می‌توان مشخص کرد کیفیت قطعات خریداری شده از هر تامین‌کننده چقدر است. همچنین می‌توان قطعات را ردیابی و خرده‌زدایی کرد. ضمنا این قطعات شدنی است در درازا خط ویران شوند و حجم پسمان ها بسیار شود و ازطریق وابستگی در اینترنت اشیا می‌توان هنگام‌ها را به مناقصه یا مزایده گذاشت. این‌ها مواردی خواهند بود که میان تامین‌کنندگان برای خرید پسمان ها، چشم وهمچشمی برپایی می‌کنند.»

وی با اشاره به بخش دوم که مربوط به فرآوری است، گفت: «این بخش دربرگیرنده طراحی فرآوری و منجربه فرآوری خودروهای متصل می‌شود که می‌توان تراشه‌هایی را در قطعات باره کاربرد پیمان داد. همچنین در بحث هوشمندسازی خط فرآوری، ردگیری قطعات در خط فرآوری، پیوست هنگام‌ها به یکدیگر و مهار فرآورده پایانی در یک فرایند ترکیبی بهینه، خروجی کاملا مثبتی را به همراه خواهد داشت.»

محمد قیصری با اشاره به کارایی اینترنت اشیا در مهار انبارها روشنگری داد: «یکی از دشواری ها بزرگ در صنعت خودرو مدیریت انبار، دارایی و اموال است. براین‌پای بست در سال‌۹۲ پروژه‌ای برای ایران‌خودرو اجرا شد که بنابه هنگام می‌خواستند شمار خودرویی را که در انبار دارند، مهار کنند. هنگام زمان دشوار با نوعی از فناوری به نام RFRB حل شد که تاحدودی به اینترنت اشیا نزدیک بود. براین‌پای بست در دودمان جدید نیازی به هنگام گونه بارکدگذاری نیست و خود به خود این فرایند انجام می‌شود.»

به گفته قیصری، درنهایت کاربرد وسیع اینترنت اشیا، درزمینه خدمات‌پس‌از‌فروش در صنعت خودرو است. این فناوری در این بخش کمک می‌کند نزدیک میزان خرید مشتریان براساس شمار گونه خودرو در مناطق گوناگون مشخص شود. همچنین کیفیت خدمات نیز تضمین خواهد شد.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام