سایت جامع خودرو در ایران


» عرضه دوباره سراتو در بورس کالا بدست سایپا ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷


بخشودگی مالیاتی ۱۰ درصدی عرضه خودرو در بورس کالا

به گزارش تازه ها خودرو ، سایپا روز گذشته برای سومین بار سراتو را در بورس کالا عرضه کرد، ایران‌خودرو نیز پیمان است dena را به سرنویس نخستین فرآورده خود در بورس کالا عرضه کند.
بر‌بنیاد این گزارش، از گیرایی‌های عرضه خودرو در بورس کالا برای خودروسازان، فراهم شدن امکان انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا و به کارگیری فرصت تامین مالی از این روش است.

از‌سویی براساس اعلام مسئولان بورس کالا، خودروسازان به‌راحتی می‌توانند با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، سرمایه در گردش خود را تامین کنند.

ایران‌خودرو هم به زودی dena را در بورس کالا عرضه می‌کند

ایران‌خودرو هم به زودی dena را در بورس کالا عرضه می‌کند

همچنین اگر تولیدکنندگان بخواهند برای راه‌اندازی یک خط فرآوری و اجرای پروژه‌ای از بورس کالا تامین مالی انجام دهند، می‌توانند به انتشار گواهی همکاری خودرو اقدام کنند و هدف این است که شرکت‌های خودروساز بتوانند پیش‌فروشی را که اکنون به‌چهره سنتی در بازار انجام می‌دهند، به‌چهره ساختاریافته و هماهنگ ازطریق بورس کالا انجام دهند.

این در حالی است که روش کنونی پیش‌فروش خودرو به‌سرنویس یک روش سنتی، دارای معایب مختلفی است. درواقع ‌اکنون خودروسازان با پیش‌فروش خودرو برای آینده، بخشی از مبلغ خودرو را به‌سرنویس سرمایه درگردش در فرایند تولیدشان کاربرد می‌کنند.

مثلا یک خودرو را برای ۹‌ماه آینده می‌فروشند و بخشی از بها هنگام‌را به‌سرنویس مبلغ اولیه دریافت می‌کنند. براساس این گزارش، درباره روش بها‌گذاری خودرو در بورس کالا ابوالفضل شهرآبادی، دستیار تامین مالی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» با بیان اینکه خودروساز برای فرآورده خود قیمتی پایه تعیین می‌کند و بسته به اینکه چه شمار خریدار هستی داشته باشد، بها خودرو به‌چهره رقابتی تعیین خواهد شد، بازگو کرد: «باتوجه‌به اینکه خودروهایی که در شمول بها‌گذاری شورای چشم وهمچشمی پیمان نگیرند، می‌توانند در بورس کالا عرضه شوند، برنامه خودروسازان این است که در‌چهره کامیابی نخستین محصولات، خودروهای بعدی نیز در تالار نقره‌ای عرضه شوند.»

از‌سوی دیگر حیدر مستخدمین‌حسینی، دستیار پیشین مالی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» با پافشاری‌بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا امری چند وجهی است، گفت: «این عرضه مایه می‌شود انحصار در صنعت خودرو شکسته شده و در بخش کیفیت و کمیت نیز گواه رشد باشیم، پس این جستار می‌تواند راهگشا باشد.»

به گفته مستخدمین حسینی، با پروا به گنجایش‌هایی که امروزه در بازار سرمایه برای تولیدکنندگان کشور ازجمله خودروسازان هستی دارد، هنگام‌ها به‌راحتی می‌توانند سرمایه در گردش خود را از راه بورس و بازار سرمایه مرتفع کنند.

براساس این گزارش، بر پایه برنامه پیمان است در امسال ۲۶هزاردستگاه خودروی dena فرآوری شود که ۲۵‌درصد میزان فرآوری برابر ۶هزارو۵۰۰دستگاه هنگام از راه بورس کالا عرضه می‌شود.

ازجمله اهداف عرضه dena در بورس کالا ازسوی ایران‌خودرو، به کارگیری بخشودگی مالیاتی ۱۰‌درصدی مالیات بر درآمد حاصل‌از فروش،‌ شفافیت در بها و داد و ستدها، انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در راه تامین مالی جدید و آزادسازی بها خودرو به‌شمار می‌رود.

برخی‌از کارشناسان معتقدند، عرضه خودرو در بورس کالا مایه کشف بها حقیق خودرو خواهد شد، چراکه عرضه و درخواست مایه تعیین بها حقیق محصولات می‌شود. درواقع بورس پیوندگاه عرضه و درخواست و کشف بها دادگرانه است.

در حال آماده عرضه خودرو به روش سنتی و کنونی دارای ۲مشکل بنیادین است، نخستین دشوار این است که اگر خریداران این خودرو بخواهند انصراف دهند، خودروسازان با دشوار نقدینگی روبرو می‌شوند. در این شرایط اگر شمار انصراف‌دهنده‌ها بسیار باشد شرکت خودروساز با دشوار نقدینگی روبرو می‌شود.

همچنین دشوار دیگر این است که اگر خریداری قصد انصراف داشته باشد بسیار دیر به پولش خواهد رسید. به‌طور معمول هر کس از خرید خودرو انصراف دهد ۳۰روزکاری پس‌از انصراف به پولش خواهد رسید؛ این بدین آرش( arash) است که سرمایه‌گذاری عملا نقد‌شونده نیست و هر زمان که خریدار قصد داشت نمی‌تواند به پولش برسد.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام