سایت جامع خودرو در ایران


» کامیون تمام‌الکتریکی «تسلا» سرانجام پرده‌برداری شد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷


پرهیاهوترین رونمایی در تاریخ خودروهای کاروتجاری

به گزارش آگاهی ها خودرو ، تسلا به‌سرنویس یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه فرآوری خودروهای برقی که تا امروز پیشرفت‌های فراوانی در این زمینه داشته است در پایان هفته گذشته پس از هیاهوی فراوان یک کامیون میانه الکتریکی را رونمایی کرد که در گونه خود بی همتا است.

ایلان ماسک، مدیرعامل خودروسازی تسلا که همواره با خودباوری بالایی از این کامیون سخن می‌گفت، در پسینیان توئیت پیش از رونمایی این کامیون اظهار کرد: «این خودرو پیمان است مغزها را در جمجمه شما منفجر کند.» و سرانجام این خودرو پس از چندین بار تغییر در اعلام زمان رونمایی، پرده‌برداری شد.

پسینیان دیرکرد این خودرو به‌خاطر تغییراتی در سیستم‌های تسلا مدل ۳ بود که زمان رونمایی و پایانی‌کردن این پروژه را عقب انداخت. حال ولی شرکت تسلا با گذشت دو سال و پیش از نمایشگاه خودروهای لس‌آنجلس از کامیون تمام‌الکتریکی خود به‌چهره رسمی رونمایی کرده است.

هرچند در این مدت خودروسازان بزرگ دیگری چراغ‌خاموش از محصولات تمام‌برقی خود رونمایی کردند و پیش از تسلا به دنیای حقیق خودروهای الکتریکی قدم گذاشتند ولی نمی‌توان فرآورده خارق‌العاده تسلا را نادیده گرفت.

با ورود این خودرو به بازار هزینه حمل‌ونقل کاهش و امنیت جابه‌جایی بار افزایش چشمگیری خواهد داشت. همچنین گفته می‌شود این خودرو می‌تواند در مسیرهای طولانی کار کند و دانستن یک خودروی اسپرت را به راننده می‌دهد.

تمام انرژی این خودرو از باتری‌های پیشرفته تامین خواهد شد. در پیوستگی این مطلب، نگاهی خواهیم داشت به مشخصات فنی و ظاهری کامیون الکتریکی رونمایی‌شده بدست تسلا.

رونمایی از دو کامیون سمای و یک رودستر جدید تسلا

رونمایی از دو کامیون سمای و یک رودستر جدید تسلا

صفر تا ۱۰۰ در ۵ ثانیه
دو سال پیش نخستین زمزمه‌های طراحی این کامیون که Semi نام دارد، شنیده شد. حال پس از رونمایی از این کامیون ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی در دم دیده می‌شود که به نظر می‌رسد بسیاری از خودروسازان گرچه زودتر از تسلا، سنگین‌های الکتریکی را وارد بازار کردند ولی فاصله بسیاری تا تحقق مدلی مانند به تسلا دارند.

این کامیون شگفت می‌تواند شتابی برابر با یک خودروی اسپرت داشته باشد. از این رو سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در کمتر از ۵ ثانیه پژوهنده یا پژوهشگر می‌کند. هرچند اعلام شده است این حالت در صورتی به دست می‌آید که کامیون تسلا بار نداشته باشد ولی چنانچه این کامیون با همه گنجایش‌ بارگیری خود یعنی ۴۰ تن آغاز به جنبش کند می‌تواند در ۲۰ ثانیه سرعت خود را به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند.

از این اعداد و ارقام می‌توان نتیجه گرفت که کامیون تمام‌الکتریکی تسلا، از محدوده حرکتی فوق‌العاده‌ای برخوردار است، از این رو بسیاری از کارشناسان شتاب‌گیری دم را با خودروهایی مانند alfa romeo یکسان می‌دانند.

رونمایی از دو کامیون سمای و یک رودستر جدید تسلا

رونمایی از دو کامیون سمای و یک رودستر جدید تسلا

کامیون چهارموتوره تسلا

در کامیون شگفت‌انگیز تسلا از چهار موتور سیکلت الکتریکی نیرومند روی تمام چرخ‌های عقب کاربرد شده است که این موتورها نیروی خود را به‌چهره دست نویس به چرخ‌ها ارسال می‌کنند. چنانچه تنها دو موتور سیکلت الکتریکی از این چهار موتور سیکلت پرکار باشند، کارایی زیادی بر عملکرد دم نخواهند داشت و همچنان در سنجش با کامیون‌های دیزلی عملکرد بهتری خواهد داشت.

 

کامیونی با آیرودینامک بوگاتی

یکی دیگر از شگفتی‌های این کامیون میزان آیرودینامیکی دم بوده که شرکت تسلا اعلام کرده است. آیرودینامیک این کامیون با پروا به اندازه‌های دم با بوگاتی شیرون چشم وهمچشمی می‌کند و حتی بوگاتی را پشت سر می‌گذارد. ضریب آیرودینامیکی کامیون تمام‌الکتریکی تسلا Cd 0.36 اعلام شده و این در حالی است که این شماره در بوگاتی شیرون به Cd 0.38 می‌رسد.

کامیونی با آیرودینامک بوگاتی

کامیونی با آیرودینامک بوگاتی

به‌واسطه برخورداری از چنین ضریب آیرودینامیکی کامیون تسلا با هر بار شارژ، ۸۰۴ کیلومتر را طی خواهد کرد. از سوی دیگر این کامیون خارق‌العاده مجهز به فلاپ‌هایی است که زمان جنبش باز شده و فاصله میان کشنده و تریلر را پر می‌کنند و بدین سان کارایی بسیار مثبتی روی بهبود آیرودینامیکی کامیون می‌گذارند. همچنین به گفته مدیران تسلا نسخه کوچک‌تری از این کامیون هم قابل سفارش است که با محدوده جنبش ۴۰۰ کیلومتر فرآوری خواهد شد.

 

به‌کارگیری مگاشارژر‌ها

طی مسافتی برابر ۸۰۴ کیلومتر با هر بار شارژ در کامیون تسلا، مایه نشده است سازندگان این خودرو نیاز دم را به شارژر‌های ویژه نادیده بگیرند. از این رو شرکت تسلا، فناوری مگاشارژر را برای دسترسی آسان این کامیون به محل شارژ طراحی و از دم رونمایی کرده است.

مگاشارژرها پیمان است در ایستگاه‌های شارژ و استراحتگاه‌های کامیون‌ها نصب شوند و تنها در ۳۰ دقیقه انرژی باره‌نیاز برای سپری کردن ۶۵۰ کیلومتر را در پسندیدن این کامیون پیمان خواهند داد.

 

ویژگی‌ها و سیستم‌های ایمنی تسلا

موقعیت راننده در مرکز کابین کامیون تمام‌الکتریکی تسلا تعبیه شده؛ به گونه‌ای که در دو طرف راننده دو شماره نمایشگر لمسی بزرگ پیمان گرفته است. در گوشه ‎ها کامیون نیز به‌منظور حذف نقاط کور، به‌جای آینه بغل، دوربین‌هایی نصب شده‌ است.

تمام سیستم‌های ایمنی و کمکی رانندگی جدید نیز در این کامیون موجود هستند و حتی راننده می‌تواند حالت رانندگی خودکار را نیز پرکار کند. از دیگر ویژگی‌های ایمنی پیشرفته این کامیون نیز می‌توان به سیستم هشدار برونرفت از جاده و نگهداری کامیون میان خطوط اشاره کرد.

همچنین این کامیون توانایی صعود به شیبی با میزان ۵ درصد را با بیشینه سرعت نزدیک ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت را دارد.

 

۲۰ درصد کاهش هزینه؛ ۲۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی

پیش‌بینی شده که این کامیون در سنجش با کامیون‌های دیزلی نزدیک ۲۰ درصد کاهش هزینه را برای اپراتورها به همراه خواهد داشت. از سوی دیگر گارانتی این کامیون دربرگیرنده یک میلیون مایل خواهد بود. به گفته تسلا خریداران این کامیون در این مدت نزدیک ۲۰۰ هزار دلار در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهند کرد.

 

۲۰۱۹؛ سال ورود به بازار

در پایان شرکت خودروسازی تسلا اعلام کرد فرآوری این کامیون تمام الکتریکی را در سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز خواهد کرد و هنوز بها‌ مشخصی برای دم از سوی مسئولان شرکت اعلام نشده است ولی مشتریان می توانند با پرداخت ۵ هزار دلار دم را پیش‌خرید کرده و در سال ۲۰۱۹ تحویل بگیرند. تسلا در‌حال‌آماده به غیر از این پروژه بر روی یک مدل مینی‌بوس الکتریکی، مدل شاسی‌بلند Y و وانت‌پیکاپ هم کار می‌کند.

رونمایی از دو کامیون سمای و یک رودستر جدید تسلا

رونمایی از دو کامیون سمای و یک رودستر جدید تسلا

سفارش از فروشگاه‌ زنجیره‌ای کانادا

سخنگوی فروشگاه زنجیره‌ای لوبلا کاس کانادا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: این فروشگاه زنجیره‌ای ۲۵ نسخه از کامیون جدید تسلا را سفارش داده است. به گفته سخنگوی این فروشگاه زنجیره‌ای، هدف فروشگاه لوبلاکاس از خرید و سفارش این سری کامیون‌های الکتریکی، عرضه و حضور گسترده در بازار خودروهای الکتریکی تا سال ۲۰۳۰ است، بهای این کامیون‌ها از سوی شرکت تسلا و این فروشگاه منتشر نشده است.

 

تهدیدی برای خودروهای دیزلی

با پیشرفت‌هایی که در زمینه خودروهای الکتریکی رویداد افتاده است، این خودروها روزبه‌روز موانع را پشت سر می‌گذارند و به دنیای گوناگون‌تری وارد می‌شوند. کشورهای بسیاری از آنگونه انگلستان، اسپانیا، فرانسه، نروژ، یونان، چین و هند تصمیم گرفته‌اند سرانجام تا سال ۲۰۴۰ میلادی فرآوری و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را که مایه آلودگی هوا می‌شوند، بازداشته اعلام کنند.

افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت کاربرد بیشتر از این خودروها، مایه شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و فرآوری خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

پیشتازی مسافری‌ها نسبت به باری‌ها

بسیاری از خودروسازان به پهنه فرآوری این قبیل خودروها وارد شده‌اند و به دنبال دستیابی به محصولات پاک برای کاهش آلایندگی‌ها، خودروهای خود را به سمت به کارگیری سوخت‌ برقی هدایت می‌کنند.

به انگیزه دم‌که خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین بهره بیشتری از آلودگی‌ دارند، سازندگان این سگمنت خودرویی نیز از فرآوری نمونه‌های تمام و نیمه‌الکتریکی بازنمانده‌‌ و سوخت‌های پاک را جایگزین سوخت‌های آلوده‌ای مانند دیزل کرده‌اند.

خودروهای سنگین مسافری پیش از این به دنیای الکتریکی‌ها وارد و خودروسازانی مانند بنز، در فرآوری این اتوبوس‌ها پیش‌قدم شدند. خودروهای باری ولی با فاصله اندکی از مسافری‌ها به سمت برقی‌شدن رفتند، با این حال خودروسازان کوشش کردند فاصله پیش‌آمده را جبران کنند و فرآوری این باری‌های الکتریکی را هم در برنامه کاری خود پیمان دهند.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام