سایت جامع خودرو در ایران


» ثبت‌سفارش ۴۰ خودروی بیگانه دارای گواهی «تایید نو» پس از بازگشایی سامانه ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


سازمان ملی استاندارد بامداد روز گذشته مراسم روز ملی کیفیت را با حضور دستیار علمی و آی تی رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و بازرگانی، دستیار وزیر آموزش و پرورش، رئیس، معاونان و مدیران همه سازمان ملی استاندارد ایران؛ مدیران و صنعتگران بخش خصوصی را در محل مرکز همایش‌های میان‌المللی صدا و سیما برگزار کرد.

به گزارش آگاهی ها خودرو ، این مراسم به انگیزه مصادف شدن روز ملی استاندارد، یعنی ۱۸ آبان‌ماه با روز چله، با نزدیک دو هفته دیرکرد، دیروز برگزار شد. لازم به ذکر است در این مراسم شیوه نامه چگونگی ارزیابی انطباق محصولات دانش بنیاد، دربرگیرنده صدور گواهی انطباق، گواهی فرآورده و نشان استاندارد دانش نماد به امضای نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و سورنا ستاری، دستیار علمی و آی تی رئیس جمهوری رسید.

مراسم روز ملی کیفیت

مراسم روز ملی کیفیت

صدور گواهی سه ساله با رعایت ۸۵‌استاندارد اجباری

دو خودروساز بزرگ کشور چندی است در این زمینه با طراحی و فرآوری خودروهای برقی و هیبرید اجرای پروژه‌ها و تکاپو‌های تازه‌ای را آغاز کرده‌اند. براین‌پای بست در حاشیه این مراسم ، دستیار ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با «دنیای خودرو» درباره چگونگی رعایت استانداردهای فرآوری بدست خودروسازان از همین مراحل ابتدایی کار، گفت: «مستند به ماده ۲ قانون پیوسته با کیفیت خودرو و دیگر محصولات صنعتی و ماده ۴ ضوابط فنی واردات خودرو، هر خودرویی که پیمان است فرآوری، وارد و شماره‌گذاری شود، ناچار است تاییدیه سازمان ملی استاندارد کشور را دریافت کند.»

جهانبخش سنجابی‌شیرازی با بیان اینکه تا یکم دی‌ماه ۹۶ استانداردهای اجباری پیوسته با خودرو در کشور، ۵۳ استاندارد بود که به‌تدریج تا یکم دی‌ماه ۹۷ این استانداردهای اجباری به ۸۵ باره افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: «بنابراین خودروسازان و واردکنندگان خودرو از یکم دی‌ماه ۹۶ ناچار هستند نسبت به ارائه گواهی تایید نو، براساس استانداردهای اجباری کشور اقدام کنند. البته به‌سود هنگام‌هاست که از اکنون به دنبال رعایت ۸۵مورد استاندارد باشند به این انگیزه که اگر امروز همه این موارد را پاس کنند، طبیعتا گواهی تایید نو هنگام‌ها شدنی است تا سه سال اعتبار داشته باشد. درغیر این‌چهره اگر همه این موارد را پاس نکنند، بیشینه زمان اعتبار پروانه هنگام‌ها یک سال خواهد بود.»

وی در پیوستگی افزود: «این استانداردها با ملاحظات ایمنی، سلامتی و خوشنودی‌مندی مشتری در بستگی است.»

سنجابی‌شیرازی با اشاره به اینکه هر خودرو از نزدیک ۶هزار تکه تشکیل می‌شود، تصریح کرد: «اینکه بخواهیم استاندارد بودن تک‌تک قطعات را مهار کنیم، امکان‌پذیر نیست. البته برپایه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تلاش هستیم پس از این که هر کالایی فرآوری یا وارد ‌شد، حتما یک پیوست استاندارد داشته باشد. ولی در پهنه خودرو پای بست کار، گواهی تایید نو خودرو است. نوعی اعتبار بخشی که نشان می‌دهد یک خودرو براساس یک‌سری ویژگی‌ها مثل تیپ، ورژن و واریانت قابلیت عرضه در کشور و شماره‌گذاری را دارد. صدور گواهی تایید نو منوط‌به رعایت ۸۵ سیستم استاندارد است که در استانداردهای اجباری کشور هستی دارد.»

 

گواهی تایید نو برای برندهای خودروهای وارداتی

دستیار ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد همچنین دررابطه با صدور جدید گواهی تایید نو برای ۴۰ مدل-برند خودروی وارداتی باتوجه‌به بسته بودن ثبت‌سفارش، تصریح کرد: «مساله ثبت سفارش و گویه صدور گواهی تایید نو، مجزا هستند. به‌عبارتی باید گفت گویه تایید نو مقدم بر ثبت‌سفارش است. سامانه ثبتارش یا مراکز ثبت سفارش مجاز به ثبت سفارش خودرویی است که گواهی تایید نو داشته باشد.»

وی در پیوستگی با اشاره به اینکه فرایند بازرسی و صدور گواهی تایید نو زمان‌بر است و شدنی است برخی از این درخواست‌ها حتی پیش از ممنوعیت ثبت سفارش چهره گرفته باشد، اظهار کرد: «مفهوم این فرایند طبیعتا این است که اگر واردکننده‌ها ثبت سفارش پیشین نداشته‌اند، که قاعدتا نباید داشته باشند، پس از بازگشایی سامانه ثبت‌سفارش براساس سامانه طبقه‌بندی و درواقع سهمیه‌بندی که در دستور کار وزارت صنعت، معدن و بازرگانی است، می‌توانند اقدام به ثبت سفارش کنند.»

به‌گفته جهانبخش سنجابی‌شیرازی، خودروهایی که برای هنگام‌ها گواهی تایید نو صادر شده است، از برندهای متفاوت اروپایی، شرق آسیایی و… دربرگیرنده renault، ب‌ام‌و، peugeot، hyundai، nissan، toyota، kia و چند برند از گروه برلیانس و دیگر گروه‌های چینی هستند.

جستار ثبت سفارش در حال بررسی در دولت

اگرچه در این برنامه ۳۶ سازمان و نهاد بخشی و میان بخشی در پهنه‌های آی تی اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، صنعت و خدمات، گواهینامه کوشش و اشتهار به کیفیت دریافت کردند، ولی در میان این بخش‌ها و واحدها، نشانی از حضور فعالان صنعت خودرو و تکه‌سازی کشور دیده نمی‌شد.

بر این پای بست وزیر صنعت، معدن و بازرگانی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با روشنگری این مطلب که در گذشته و در دوره‌ای حدودا دو ساله، خودرو در محور تکاپو‌های شورای کیفیت پیمان داشت، گفت: «سال گذشته بخش‌های دیگری از صنایع کشور باره پروا بوده‌اند و امسال رئیس سازمان ملی استاندارد جستار آموزش را در محور تکاپو شورا پیمان داد و سال آینده هم پیمان است به جستار ساختمان پرداخته شود. چون کیفیت ساختمان‌ها با کیفیت زندگی مردم بسیار پیوسته است.»

محمد شریعتمداری در بخش دیگری از اظهارات خود، به پیوستگی بررسی‌های جستار ثبت سفارش خودرو در دولت و وزارتخانه اشاره کرد.
پروا به کیفیت یا ارزشگذاری بر هنگام، بحث دیگری بود که وزیر صنعت بر هنگام پافشاری کرد و افزود: «باید برای گرایش به کیفیت و برپایی ارزش برای هنگام تلاش کنیم. در کنار این، سیاستگذاری دولت در ارزشگذاری کالاهای باکیفیت و کاهش ارزش کالاهای بی‌کیفیت و حذف هنگام از دستور تکاپو اجتماعی است.»

به گفته وی، استاندارد به‌سرنویس کف مطلوبیت در کشور به رسمیت شناخته شده و سازمان استاندارد دست اندرکار این فرمایش است. بدین سان درباره بسیاری از کالاها، استانداردهای اجباری اعمال شده است، یعنی اگر کالا از کف مطلوبیت برخوردار نباشد پروانه فروش در بازار درونی را نخواهد داشت.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام