سایت جامع خودرو در ایران


» چند درصد از خودروهای تهران فرسوده اند؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

چند درصد از خودروهای تهران فرسوده اند؟

دسته بندی : خودرو تاریخ : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶


چند درصد از خودروهای تهران فرسوده اند؟
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان نگهداری پیرامون زیست با بیان اینکه در حال آماده نزدیک دو میلیون موتورسیکلت در حال آمدوشد در تهران است، گفت: به رغم آنکه بالغ بر ۱۹ درصد آلودگی شهر تهران از منبع موتورسیکلت‌های کاربراتوری در حال آمدوشد است، به انگیزه نبود زیرساخت‌ها، تغییر فرهنگ به سمت به کارگیری موتورهای برقی کاری دشوار است.
به گزارش ایسنا مسعود زندی امروز در نخستین روز نشست گسترش همکاری‌های پیرامون زیستی ایران و اتحادیه اروپا با بیان اینکه آلودگی هوا یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیرامون زیستی ایران است، به ارائه آماری از شمار روزهای تندرست و ناسالم هوا در کلانشهرهای کشورهمچنین کالبدشناسی مهم‌ترین چالش‌های این هشت کلانشهر برای برخورداری از هوای پاک پرداخت.
زندی با کالبدشناسی اقدام‌های چهره گرفته برای رویارویی با آلودگی هوا و دستاوردهای برآمده از این اقدام‌ها اظهار کرد: به طور نمونه در اهواز به سرنویس یکی از کلانشهرهای روبرو با چالش آلودگی هوا، دو عامل طوفان‌های گرد و غبار و گسترش تکاپو‌های نفتی و گازی به ویژه پس از رفع تحریم‌ها از آنگونه انگیزه ها کارساز بر کاهش شمار روزهای تندرست است.
وی اشاره‌ای هم به چگونگی شهر مشهد کرد و آمدوشد بالای خودروها به انگیزه جایگاه گردشگری این شهر و برپایی کانون‌های جدید گرد و غبار در حاشیهرا از آنگونه عوامل کارساز بر کاهش شمار روزهای تندرست در مشهد دانست.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان نگهداری پیرامون زیست درباره چگونگی کیفی هوا در تهران با بیان اینکه مهم‌ترین منبع آلودگی هوا در تهران منابع متحرک هستند، گفت: اگرچه به طور میانگین تهران در هشت ماه نخست هر سال، ۳۰ روز آلوده را تجربه می کند ولی چهار ماه انتهایی سال منجر به افزایش شمار روزهای آلوده به بیش از ۱۰۰ روز می‌شود.
وی ضمن یادآوری این جستار که تا سال ۲۰۰۰، خودروسازی در ایران نزدیک به از هیچ استانداردی برخوردار نبود، خاطرنشان کرد: با آغاز برنامه فراگیر کاهش آلودگی هوا مباحثی همچون استاندارد سازی خودروها، برونرفت خودروهای فرسوده، بهبود کیفیت سوخت، گسترش ترابری همگانی، مهار آلودگی برآمده از تکاپو‌های صنعتی، معاینه فنی خودروها، مدیریت شدامد، گسترش فضای سبز، پایش بیماری‌ها و اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در دستور کار پیمان گرفت.
زندی پافشاری کرد: طی سال‌های پسین علاوه بر برنامه فراگیر رویارویی با آلودگی هوا، تصویب قانون هوای پاک در انجمن، گردآوری، تصویب و ابلاغ آئین‌نامه‌های گوناگون اجرایی برای بهبود شرایط کیفی هوا در کشور به ویژه در کلانشهرها در دستور کار بوده است.
وی ارتقای استاندارد خودروهای تولیدی به یورو ۴، ارتقا و بهبود کیفیت سوخت، الزام خودروهای دیزلی وارداتی به رعایت استاندارد یورو ۴ به همراه برخورداری از پالایه دوده یا برخورداری از استاندارد یورو ۵ به بالا، الزام خودروهای تولیدی سواری تو یا درون کشور به رعایت استاندارد یورو ۴ و عدم شماره گذاری خودروهای فاقد استانداردهای تعیین شده، الزام خودروهای سواری وارداتی به رعایت استاندارد یورو ۵ به بالا را برخی از اقدام‌های مهم چهره گرفته برای رویارویی با آلودگی هوا طی سه، چهار سال پسین دانست.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان نگهداری پیرامون زیست پیوستگی داد: با پروا به حجم بالای آلایندگی موتورسیکلت‌ها از دیگر مصوبات مهم هیات دولت برای رویارویی با آلودگی هوا، عدم شماره گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری از سال گذشته و جایگزینی دم‌ها با موتورسیکلت‌های انژکتوری همچنین تلاش برای گسترش به کارگیری موتورسیکلت‌های برقی بود.
زندی با یادآوری این جستار که در حال آماده نزدیک دو میلیون موتورسیکلت در حال آمدوشد در تهران است، گفت: از سال گذشته تلاش‌هایی برای گسترش به کارگیری خودروهای هیبریدی و الکتریکی و موتورهای برقی چهره گرفته است ولی تا رسیدن به نقطه دلخواه فاصله بسیاری هستی دارد.
چالش مهم نبود مراکز معاینه فنی برای خودروهای دیزلی است
وی اشاره‌ای هم به افزایش سخت گیری‌ها و بازبینی‌ها در زمینه نزدیک مجاز معاینه فنی و معاینه فنی خودروها کرد و گفت: یکی یکی از چالش‌های مهم این دامنه نبود مراکز معاینه فنی برای خودروهای دیزلی است.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان نگهداری پیرامون زیست افزود: در جستار برونرفت خودروهای فرسوده نیز دولت ضمن اعطای تسهیلات برای برونرفت این خودروها، تلاش کرده تا روند برونرفت این خودروها از چرخه آمدوشد را تسهیل و تسریع کند و از این روی از سال ۲۰۱۳ روند برونرفت خودروهای فرسوده با شتاب بیشتری همراه شده است. در حالی که در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵، ۲۵ هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده بیرون شد، این شمار در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ به ۶۱۴ هزار دستگاه رسید و پس از این سال با روند افزایشی روبرو شد.
زندی افزود: یکی از چالش‌های مهم در برونرفت خودروهای فرسوده، عدم برونرفت چشمگیر اتوبوس، مینی بوس و خودرو دیزلی فرسوده از چرخه آمدوشد به رغم نقش چشمگیر و قابل پروا این دسته از خودروها در آلودگی هوا است.
وی با بیان اینکه در حال آماده نزدیک ۹ درصد خودروهای سواری تهران فرسوده و بسیار آلاینده هستند، اظهار کرد: این شمار خودرو، نقشمهمی در آلودگی هوای تهران دارند.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان نگهداری پیرامون زیست در پیوستگی با اشاره به پخش سوخت استاندارد در هشت کلانشهر و چندی دیگر از شهرهای کشور گفت: پخش سوخت استاندارد با گوگرد کمتر از ۵۰ppmو حذف فرآوری و پخش سوخت پتروشیمی با بنزن و آروماتیک بسیار بالا از آنگونه اقدام‌های مهم در این دامنه است.
تحریم‌ها گیر از تکمیل و اجرای طرح کهاب در کشور شد
وی درباره اجرایی نشدن طرح کهاب در ایران، تحریم‌ها را از آنگونه انگیزه ها مهم این جستار دانست و اظهارکرد: طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارهای بنزین به مخازن) به رغم پیشرفت نزدیک ۵۰ درصدی در کشور و کارایی بسیار بسیار بر کاهش آلودگی هوا همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به انگیزه تحریم‌های ناعادلانه سال‌های گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجرا نرسیده است.
زندی اشاره ای هم به نقش نیروگاه‌ها در آلودگی هوا کرد و گفت: به انگیزه عدم برخورداری نیروگاه‌ها از سیستم‌های مهار آلایندگی در سال‌های دور به ویژه نیروگاه‌های بخاری که تکاپو دم‌ها از راه تنظیم سیستم سوختن چهره می‌پذیرد، در انتشار آلاینده‌ها به ویژه اکسیدهای گوگرد نقشی مهم دارند.
وی خاطرنشان کرد: به کارگیری سوخت گاز برای به کمینه رساندن آلودگی برآمده از تکاپو نیروگاه‌ها همچنین افزایش اقدام‌های نظارتی و کنترلی بر تکاپو نیروگاه‌ها از آنگونه اقدام‌های چهره گرفته در این زمینه است.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان نگهداری پیرامون زیست از تکاپو ۱۹۵ ایستگاه مانتورینگ و پایش چگونگی کیفی هوا در کشور تازه ها داد و اظهار کرد: به رغم آنکه در پایش زمینی با دشوار چندانی روبرو نیستیم ولی گسترش تکاپو‌های پایشی با به کارگیری اطلاعات و سیستم‌های مانتورینگ ماهواره‌ای می‌تواند نقشی بسیار مهم در پایش آلایندگی ها به ویژه در کلانشهرها داشته باشد.
وی یکی دیگر از یادگارها سوء تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران طی سال‌های گذشته را محرومیت واحدهای صنعتی، پتروشیمی و پالایشگاهی از IT‌های روز دانست و گفت: در حال آماده برای مهار آلایندگی برآمده از تکاپو واحدهای صنعتی، بالغ بر ۲۲۰ یکتا صنعتی بزرگ و کوچک کشور به چهره آنلاین باره پایش و مانتورینگ پیمان می‌گیرند.
سامانه پایش ملی واحدهای صنعتی راه‌اندازی می‌شود
زندی از برنامه ریزی‌های چهره گرفته برای راه‌اندازی سامانه پایش ملی برای تجمیع اطلاعات پایش آلودگی برآمده از تکاپو واحدهای صنعتی و تولیدی تازه ها داد و آشکارکردن امیدواری کرد: راه اندازی این سامانه منجر به کاهش آلایندگی برآمده از واحدها و افزایش بازبینی‌ها در این دامنه شود.
وی گسترش ترابری همگانی و فرهنگ‌سازی برای به کارگیری وسایل ترابری همگانی همچون مترو را از آنگونه راهکارهای مهم برای مهار و کاهش آلودگی هوا و مدیریت شدامد به ویژه در کلانشهرها برشمرد و گفت: خوشبختانه راه اندازی ۷ خط مترو در تهران و پرکار شدن برخی خطوط مترو در دیگر کلانشهرهای کشور یادگارها مثبتی در این زمینه داشت.
بهره ۲۰ درصدی خودروهای فرسوده در آلودگی هوای کشور
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان نگهداری پیرامون زیست افزایش استاندارد سوخت در سراسر کشور،کاهش آمدوشد موتورسیکلت‌های کاربراتوری در کشور، شتاب‌بخشی بیشتر به برونرفت خودروهای فرسوده با پروا به بهره ۲۰ درصدی دم‌ها در آلودگی هوای کشور، جلوگیری از آمدوشد خودورهای دیزلی به ویژه آمدوشد شبانه این خودروها با سن بیشتر بالای ۴۰ سال و نقش بنیادین دم‌ها در انتشار ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون، فرآوری و واردات خودروها با استاندارد بالا را برخی از مهم‌ترین اقدام‌ها و برنامه‌ها برای بهبود کیفی هوا دانست.
وی همچنین از برنامه دولت برای برونرفت سالانه ۵۰۰ هزار خودرو فرسوده از چرخه ترابری تازه ها داد و آشکارکردن امیدواری کرد: برآیند این اقدام‌ها و برنامه‌ها منجر به بهره‌مندی مردم از هوای تندرست تر شود.
به گزارش خودرونویس،نشست شش روزه گسترش همکاری‌های پیرامون زیستی ایران و اتحادیه اروپا با موضوعات آلودگی هوا، آب و پیرامون زیست دریایی و اقتصاد چرخشی با محوریت پسماند از بامداد امروز در برج زادروز تهران آغاز به کار کرده است و تا یکشنبه (۵ آذرماه) پیوستگی دارد.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام